in

Cep Telefonum Hacklendi Mi? Bunu Nasıl Anlar Ve Düzeltebilirim?

cep telefonum hacklendi - cep telefonu hacklenir mi - siber saldırı nedir - kaspersky vpn - lorentlabs
cep telefonum hacklendi - cep telefonu hacklenir mi - siber saldırı nedir - kaspersky vpn - lorentlabs

Cep Telefonum Hacklendi Mi? Bunu Nasıl Anlar Ve Düzeltebilirim?

Cep telefonları artık günlük hayatımızın en önemli parçası. Birçok kişi de bize şunu soruyor: Cep telefonum hacklendi mi? Cep telefonum hacklenirse ne yapacağım? Cep telefonumun hacklendiğini nasıl anlarım? Bu ve bunlara benzere o kadar çok soru geldi ki artık bu içeriği hazırlamalıyız diye düşündük. Cep telefonları bize zamandan tasarruf etmemizi sağlarken birçok konuda da aslında oldukça fazla yardımcı oluyor. En önemli özelliklerinden birisi ise bilgiye hızlı erişimi sağlaması kesinlikle.

Fakat akıllı telefonlarımızın ve akıllı telefonlarımızla sürekli bağlandığımız internetimizin güvenliğini her zaman sağlamamız gerekiyor. Gizliliğimizi ve güvenliğimizi nasıl sağlayacağımızı bilmemiz bize her zaman oldukça fayda sağlar.

Şimdi cep telefonum hacklendi mi? Sorusunu soran arkadaşlarımız için bazı dikkat çekici özellikleri ele aldık, onları inceleyelim!

Mspy:

Başka birinin telefonuna erişmek için en çok kullanılan araçlardan biri, öncelikle ebeveyn kontrolü için tasarlanmış bir izleme hizmeti olan mSpy, telefonlarda tamamen gizlice casusluk yapmak için de kullanılabilir. Uzaktan kurulmaz, ancak jailbreak veya işletim sistemine bağlı olarak manuel olarak yapılmalıdır.

Casus, mSpy kullanarak gönderilen ve alınan metin mesajlarını okuyabilir, mesajlaşma servisleri ve sosyal ağlar aracılığıyla konuşmalara erişebilir, paylaşılan ve saklanan medya dosyalarını görüntüleyebilir. Cihazın konumunu gerçek zamanlı olarak öğrenebilir ve hatta telefondaki klavye dokunuşlarını kaydedebilir. İzleme ihtiyaçlarına göre uyarlanmış farklı planları olan ücretli bir hizmettir.

Azalan Pil Ömrü!

Azalan pil ömrü ile başlayalım. Bilgisayar korsanları akıllı telefonunuzu yavaşlatması, ısınmasını sağlaması veya pilinin hızlı tükenmesini sağlaması mümkün. İndirdiğiniz herhangi bir uygulama telefonunuza kötü amaçlı bir yazılım bulaşmasına neden olur. İşte bu yüzden indirdiğiniz her uygulamanın kontrolünü sağlamanız gerekiyor. Bunun yanında mobil cihazlarda bir antivirüs kullanmak kesinlikle faydalı. Tabi ki işletim sisteminizi de güncel tutmayı sakın unutmayın. Örneğin; kameranız ve flaşınız hacklenirse, cihazınız çok fazla güç kullanır. Bu da normalden daha fazla sıcak olmasını sağlar. Telefonlarınız kullanmadığınız halde çok fazla ısınıyorsa aman dikkat!

Gizemli Pop-Up Reklamlar!

Gizemli Pop-Up reklamlar oldukça üzücü. Kötü amaçlı yazılım veya casus yazılımınız olduğuna dair bir başka işaret de can sıkıcı pop-up’ların sık sık karşınıza çıkması diyebiliriz. Eğer çok fazla pop-up reklama maruz kalıyorsanız şimdiden geçmiş olsun çünkü ‘çok fazla’ pop-up reklam demek cihazınıza kötü amaçlı yazılımın bulaştığını anlamına gelir. Bu yüzden iyi bir antivirüs ile tarama yapın, eğer tarama sizi memnun etmezse mecburen format atmanız gerekecek. Format sonrası da cihazınızdan antivirüsü eksik etmeyin ve anlık olarak açık kalsın.

Biliyorsunuz antivirüsü sürekli açık tutmanız eskiden bilgisayarları oldukça kasıyor, yavaşlatıyor ve ısınmasına neden oluyordu. Fakat Oyun Modu sayesinde böyle şeyler artık tarihe karıştı diyebilirim.

Yüksek Veri Kullanımı!

Hesapsız veri kullanımı, kötü amaçlı işlemlerin veri tükettiği anlamına gelebilir. Kripto para madenciliği yapılabilir; fotoğraflarınız çalınabilir; casusluk yapabilirsiniz; ve hesap ayrıntılarınız tehlikeye girebilir.

Ayrıca, ek arama yapmadan veya veri kullanmadan bile akıllı telefon faturanız aniden yükselebilir. Onaylamak için arama kayıtlarını kontrol edin. Telefonunuz suçlular tarafından vekil olarak kullanılması mümkün.

Garip parazitler ve arka plan sesleri de olası çağrılara dokunma ve casusluk belirtileridir.

Garip Metin Mesajları!

Kötü amaçlı yazılım, mail ve mesajlaşma uygulamalarınıza da erişir! Diğer telefonlara da bulaşan bir dosya veya bağlantı ekleyerek adınızla mesajlar göndermesi de tabi ki büyük bir ihtimal. Şüpheli bir e-posta veya dosyayla ilgili bir şikayet alırsanız, hemen yeni bir e-posta hizmeti kullanmaya başlayın ve taramaları hızlıca gerçekleştirin.

Uygulamaların Düzgün Çalışmaması!

Akıllı telefonlarınızda uygulamalarınız düzensiz bir şekilde çalışıp garip bir davranış sergiliyorsa ve beklenmedik zamanlarda açılıp kapandığını görebiliyorsanız tekrardan geçmiş olsun.

Garip Uygulamaların İstemsiz Yüklenmesi!

Akıllı telefonlarınızda garip bazı uygulamaları görmeniz mümkün. Bu uygulamaları hiçbir zaman sizin indirmediğinizden eminseniz yapmanız gereken şey endişeye kapılmamak. Çünkü bu tür konuların hepsinin birer çözümü mevcut. Fakat bu noktada ürkütücü olan şey yapmadığınız bir alışverişe ödeme gerçekleştirmiş olmanız. Herhangi bir uygulamayı indirirken (Haberiniz olmadan) abonelik oluşturmuş veya satın alma yapmış olabilirsiniz.

E-postanız Spam Mı?

Spam gönderenler ve bilgisayar korsanları hesapları çalar ve posta sunucularının güvenliğini ihlal ederler. Hesabınızın ve sunucunuzun güvenliği ihlal edildiğinde, çok sayıda spam e-posta izniniz olmadan gönderilir ve bundan haberiniz bile olmaz. E-posta alıcıları istenmeyen postalarınızı aldıkça sizi geçici olarak engelleyebilirler. Şahsen ben engellerdim!

Fotoğraf Galeriniz!

Fotoğraf galerinizde garip videolar ve fotoğraflar belirmişse bu akıllı cihazınızın bir siber saldırıya maruz olduğunu gösterir. Bazı siber saldırganlar cihazlara küçük notlar, işaretler veya fotoğraflar bırakmayı ilginç bir şekilde seviyorlar. Tamamen bilerek iz bırakmakla alakalı olan bu durumu fotoğraf klasörünüzde görmeniz mümkün. Bilmediğiniz bir fotoğrafın orada ne işi var? Çok düşünmeyin, saldırıya uğramışsınız!

Cep Telefonum Hacklendi Mi? Akıllı Telefon Ayarlarının Aniden Değişmesi:

Cihazınıza fiziksel olarak erişilmişse, bilgisayar korsanı ayarlarınızı manuel olarak değiştirmiş olabilir. Açmadığınız aktif bir Bluetooth, bir kötü amaçlı yazılımın diğer cihazlara bulaştığı veya diğer cihazlara veri aktardığı anlamına gelebilir.

Bu belirtilerin tek başına bir işe yaramayacağını, endişe yapmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Örneğin yaz aylarında akıllı telefonların istemsiz bir şekilde kendi kendine zaten ısınması mümkün. Bu hacklendiğinizi göstermez, sadece havanın sıcak olduğunu gösterir.

Cihazınız İçin Parola Oluşturun ve Parolaları Saklamayın!

Güçlü bir parola oluşturun. Cihazınızın ana parolası da olsa bunu hiçbir yere kaydetmeyin. Bu tür etkinlikler için iyi bir parola yöneticisi kullanabilirsiniz. Parola yöneticileri hacklense bile (Örneğin LastPass hacklendi.) uygulamanın ana parolasından dolayı içerdeki parolalara hiçbir şekilde erişim gibi bir şey söz konusu olmuyor. Parolalarınızı aklınızda tutmak zor olabilir. Bu yüzden bir yerlere not almayın ve her zaman, her platform için farklı bir parola kullanın.

Herkese Açık Wi-Fi’den Kaçının!

Kötü amaçlı yazılımın cihazınıza halka açık Wi-Fi üzerinden veya bir şarj istasyonundan erişmesi mümkün. Bilgisayar korsanlarının, kullanıcıların kişisel bilgilerini çalmak için ücretsiz Wi-Fi bağlantıları kurduğunu hatırlatmak isteriz. Acil bir durum söz konusuysa ve bir açık Wi-Fi ağına bağlanacaksanız mutlaka bir VPN kullanın.

Şunları yaparak internetinizi hızlandırın:

Cihazı yeniden başlatın.
Daha iyi bir sinyal bulun.
Uygulamaları devre dışı bırakın ve uygulamaları güncelleyin.
Veri tasarrufunu ve az veri modunu devre dışı bırakın.
Ağınızın aktif olup olmadığını kontrol edin.
SIM kartı çıkarın ve yeniden takın.
Ağ ayarlarını sıfırlayın ve güncelleyin.

Mobil Güvenlik Yazılımı Yükleyin!

Kötü amaçlı yazılımlara, casus yazılımlara ve virüslere karşı güvenlik uygulamaları yükleyin ve bunları güncel tutun. VPN size ek koruma sağlarken yanında bir de antivirüs kullanırsanız; internet gibi kötü bir yerde güvenli gezinmeniz aslında mümkün.

Tüm Şüpheli Uygulamaları Kaldırın!

Sorun yaratmalarını önlemek için kullanılmayan ve garip gelen bütün uygulamaları silin. Zararlıysa şüpheli uygulamaları çevrimiçi olarak kontrol edin. Cep Telefonum Hacklendi Mi? Bunu Nasıl Anlar ve Düzeltebilirim? Başlıklı içeriğimiz bittiğine göre hemen buraya tıklayarak farklı bir içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Cep Telefonum Hacklendi Mi? Bunu Nasıl Anlar Ve Düzeltebilirim? İlgili:

5/5 - (4 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xbox - xbox hediye kartı - xbox live - xbox one - xbox hediye

Xbox Hediye Kartı Nasıl Kullanılır? Xbox Hediye Kartı Nereden Alınır?

dizi önerisi - netflix dizi önerisi - en iyi dizi önerileri - abd netflix erişim - vpn ile netflix izleme

Dizi Önerisi | 14 Dizi Önerisi ve Yurtdışı İçerikleri İçin Güzel Bir VPN!