in

Hackerların Bilgisayarınıza Sızmış Olabileceğini Gösteren 6 İşaret!

hacker-
hacker-

Hackerların Bilgisayarınıza Sızmış Olabileceğini Gösteren 6 İşaret!

Bilgisayar korsanları, saldırıları genellikle açık bir şekilde gerçekleştirmezler. Ancak bilgisayarınızda meydana gelen bazı anormallikler sayesinde verilerinizin ihlâl edildiğini anlayabilirsiniz. Bilgisayarınızda, aşağıda yer verdiğimiz 6 işaretin tamamını veya bazılarını fark ettiyseniz; yüksek ihtimalle cihazınıza kötü niyetli kişiler sızmıştır.

Hackerların Bilgisayarınıza Sızmış Olabileceğini Gösteren 6 İşaret:

Fidye yazılımı mesajı aldıysanız

Bilgisayarınızı başlattığınız zaman fidye mesajıyla karşılaşıyorsanız, bir fidye yazılımı saldırısına uğramışsınız demektir. Fidye yazılımı saldırısını gerçekleştiren saldırganlar, bilgisayarınızdaki verilerinize tekrar ulaşabilmeniz için onlara bir fidye ödemenizi talep ederler. Ancak bir ücret ödemesi yapsanız bile verilerinize tekrar ulaşabileceğinizin garantisi yoktur.

Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa

Kötü niyetli kişiler, kripto para madenciliği yapmak veya diğer kötü niyetli işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla bilgisayarınıza zararlı yazılım yüklerler. Özellikle kripto para madenciliği için cihazınıza sızan saldırganlar, bilgisayarınızın işlem gücünü kullandığı için bilgisayarınız yavaşlamaya başlar. Bilgisayarınız yavaş çalışmaya başladıysa, öncelikle sorunun kötü amaçlı bir faktörden kaynaklanmadığına emin olmak için kontrol edin. Ancak bilgisayarınızda yakın zamanda bir değişiklik yapmadıysanız ve güncellemeleri geciktirmediyseniz, cihazınıza yüksek ihtimalle bir bilgisayar korsanı sızmış demektir.

Kamera kendiliğinden açılıyorsa

Kötü niyetli kişiler, cihazınıza bazı casus yazılımlar yükleyebilirler. Verilerinizi ele geçirmenin yanı sıra kamera ve mikrofonunuza da erişerek sizi gizlice takip ederler. Bununla birlikte saldırganlar, videolarınızı çekebilir ve bu görüntüleri daha sonra size karşı kullanabilirler. Bu nedenle kameranız kendiliğinden açılıp kapanıyorsa, bu durumu ciddiye alın.

Arkadaşlarınız size ait hesaplardan istenmeyen mesajlar alıyorsa

Arkadaşlarınız, size ait olan e-posta veya sosyal medya hesabınızdan istenmeyen mesajlar aldıklarını dile getiriyorsa, bu durum kötü niyetli kişilerin cihazınıza sızmış olduğunu gösterir. Bununla birlikte, iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanarak hesaplarınızın güvenliğini artırabilirsiniz.

İlgili içerik: Neden SMS Tabanlı İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Kullanmamalısınız?

Hesaplarınıza giriş yapamıyorsanız

Hackerlar, bilgisayarınıza sızarak kontrolü ele geçirmişlerse; e-posta ve sosyal medya hesaplarınızı da ele geçirmiş olabilirler. Hesaplarınıza giriş yapamıyorsanız ve şifrenizin yanlış olduğu uyarısıyla karşılaşıyorsanız, bilgisayar korsanlarından şüphelenebilirsiniz.

Verileriniz karanlık ağlarda dolaşıyorsa

Kötü amaçlı yazılımdan koruma programlarının birçoğu, verilerinizin ihlâl edilerek karanlık ağlarda paylaşılıp paylaşılmadığını araştırır. Siz de kötü amaçlı yazılımdan koruma programı kullanıyorsanız ve verilerinizin karanlık ağlarda paylaşıldığına dair bir uyarı aldıysanız, kötü niyetli kişiler bilgisayarınıza sızıp verilerinizi çalmış olabilir.

İlgili:

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

star wars

Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

dark mode

iPhone ve iPad’de Karanlık Mod Nasıl Açılır?