in

Neden Antivirüs Kullanmalıyım? En İyi Antivirüsler!

siber guvenlik

Neden Antivirüs Programı Kullanmalısınız? En İyi Antivirüs Hizmetleri!

Bu içeriğimizde: Antivirüs programları ne işe yarar? En iyi antivirüs programları hangileridir? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili diğer detaylara yer verdik.

Neden Antivirüs Programı Kullanmalısınız?

Antivirüs programları, bilgisayarlarınızı, telefonlarınızı ve bu cihazlarda bulunan verilerinizi; Truva atlarından, botnetlerden, fidye yazılımlarından ve kötü niyetli bütün programlardan korumak için geliştirilmiş yazılımlardır.

Cihazlarınız ve verileriniz için riskler: Truva atları, botnetler ve daha fazlası

Truva atları: Verileriniz için ciddi tehditler arasında yer alan Truva atları, zararsız bir program veya dosya gibi davranarak sisteminize sızmayı amaçlar. Sisteme sızdıktan sonra ise gerçek yüzlerini gösterirler. E-posta adresiniz ve şifreleriniz gibi önemli verilerinizi ele geçirmek için çalışırlar. Bununla birlikte, bankadaki varlıklarınızı çalmak için finansal işlemlere sızmayı hedefleyebilirler.

Botnet: Bilgisayarınız bir botnet’e dönüştürülürse, botnet yöneticisi, bilgisayarınızı; spam yaymak, hizmet reddi saldırılarına katılmak ya da komuta ve kontrol saldırılarına hizmet gibi çeşitli kötü amaçlı işlerde kullanılabilir.

Fidye yazılımı: Bilgisayarınıza bir fidye yazılımı sızabilir. Bu fidye yazılımları, önemli dosyalarınız, fotoğraflarınız ve diğer verilerinizi ele geçirir. Daha sonra bunlara tekrar erişebilmeniz için sizden bir miktar para talep eder. Ancak parayı ödeseniz bile verileri geri alacağınıza dair bir kesinlik yoktur.

İşte virüs programları, tam da bu nedenlerden ötürü kullanmanız gereken önemli güvenlik yazılımlarıdır. Bununla birlikte, en iyi antivirüs programları şunlardır:

1) Bitdefender Total Security

Bitfender Total Security, gelişmiş fidye yazılımı ve bankacılık koruması sağlayan sınırlı sayıda virüs programlarından biridir. Bununla birlikte ödüllü bir antivirüs programı olan Bitfender; Windows, Android ve iOS cihazları için koruma sağlamaktadır. Ayrıca VPN ve Aktif Takip Etme gibi hizmetler de sunmaktadır. Ancak bu antivirüs uygulamasının eksileri de vardır; Bazı tarayıcılarda HTTPS’yi desteklemez, tam VPN erişimi için ayrı bir abonelik ister ve iOS cihazlarına desteği sınırlıdır.

2) Avast One Essential

Avast, uzun yıllardır kötü niyetli yazılımlara karşı en iyi koruma sağlayan programlardan biridir. Kötü niyetli URL engelleme ve Kimlik Avı korumasının yanı sıra; güvenlik açığı taraması ve güvenlik duvarı desteği vermektedir. Avast, Android, macOS ve iOS için koruma sunar. Ancak iOS için daha gelişmiş bir hizmet verir. Bununla birlikte, yapılan uygulamalı testlerde yüksek puanlar alan en iyi antivirüs programlarından biri olan Avast One Essential, kullanıcılara VPN desteği de sağlamaktadır. Ancak web sitesi derecelendirme özelliği bulunmamaktadır.

3) Norton 360 Deluxe

En iyi antivirüs programlarından biri olan Norton 360 Deluxe, cihazlarınız için güçlü bir VPN (Sanal Özel Ağ) ile parola yönetimi hizmeti sunar. Sınırsız VPN hizmeti sunan ve cihazları bütün virüslerden koruma sözü veren Norton; kullanıcıları sahte ve riskli web sitelerine karşı korumaktadır. Ayrıca bu antivirüs programı aynı zamanda çevrimiçi depolama hizmeti de sunuyor. Ancak bu antivirüs programının iOS cihazlarına sınırlı güvenlik sağlaması ve MacOS’larda ebeveyn denetiminin kullanılamıyor olması gibi eksik yönleri vardır.

4) McAfee Antivirüs Plus

Cihazlarınız için uygun antivirüs programlarından biri olan McAfee, cihazınızda yer alan gereksiz dosyaları temizleme özelliğine de sahiptir. Bununla birlikte, cihazınızın pil ömrünü artırmak ve veri sınırına yaklaştığınız zaman uyarmak gibi avantajları bulunur. Windows, android, macOS ve iOS cihazları için koruma sağlayan McAfee; güçlü bir güvenlik duvarına sahiptir. Ancak bu antivirüs programının eksi yönleri ise Windows ve macOS’larda yavaş çalışması ve daha az özellik sunmasıdır.

5) Webroot SecureAnywhere Antivirus

Webroot SecureAnywhere Antivirus, cihazlarınızı yüksek bir hızda tarayan ve bunun için sistem kaynağınızı çok az kullanan bir antivirüs programıdır. Ayrıca bu virüs programı; fidye yazılımı gibi kötü niyetli birçok saldırı türüne karşı da koruma sağlamaktadır ve bazı saldırı etkinliklerini geri alabilme özelliğine sahiptir.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

phone

Akıllı Telefonunuzu Yok Eden 5 Kötü Alışkanlık!

wi fi password

Wi-Fi Parolanızı iPhone ve Android’de Nasıl Paylaşırsınız?