in

Güvenlik Yazılımınızın Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Kontrol Edersiniz?

guvenlik yazilimi

Güvenlik Yazılımınızın Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Kontrol Edersiniz?

Telefonunuza, bilgisayarınıza ve tabletinize yüklediğiniz virüs koruma programının, VPN’nin ya da diğer güvenlik yazılımlarının aktif bir şekilde çalışıp çalışmadığını düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. Biz de bu içeriğimizde; güvenlik yazılımlarınızın eksiksiz bir şekilde çalıştığına emin olmanız için yapmanız gerekenlere yer verdik.

Güvenlik Yazılımınızın Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Kontrol Edersiniz?

Antivirüs programınızı güncel tutun

Siber saldırganlar, güç geçtikçe çeşitli kötü amaçlı yazılımlar geliştirmeye devam ediyor. Bununla birlikte, kullandığınız güvenlik programlarının; gelişen kötü amaçlı yazılımlara karşı ayak uydurabilmesi için güncel tutulması gerekir. Kötü amaçlı yazılımdan koruma programınızı açın ve veritabanı güncellemesiyle alakalı bildirimlere bakın ya da direkt Güncelle butonunu bulun ve tıklayın. Ayrıca güvenlik yazılımınıza otomatik güncelleme izni de verebilirsiniz.

Yazılımınızı değerlendirin

Bir antivirüs programı, fidye yazılımı veya parola yöneticisi, hangisini kullanıyor olursanız olun; kullandığınız güvenlik yazılımlarını gözden geçirin. Bu güvenlik programlarını daha önce nasıl seçtiğiniz ve hangi unsurlara dikkat ederek böyle bir seçim yaptığınız önemlidir. Kullandığınız her program, mevcut güvenlik programları arasında en güvenilir olan hizmetlerden biri olmalıdır. Ücretsiz programlarda dolandırıcılık yaygındır; bu nedenle ücretsiz bir güvenlik yazılımı kullanmak istediğinizde, bu hizmetin güvenilir olup olmadığı konusunda bir araştırma yapın. Bununla birlikte, en iyi programlara bu içeriklerimizden ulaşabilirsiniz.

VPN bağlantınızı kontrol edin

Herhangi bir web sitesini gezindiğinizde, söz konusu web sitesi; kullandığınız tarayıcı aracılığıyla IP adresiniz hakkında bilgi alır. Bu bir tür zorunluluktur çünkü web sitesi size istediğiniz verileri göndermek için bir adrese ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, IP adresiniz kesin bir doğruluğa sahip olmasa da mevcut coğrafi konumunuz hakkında bilgi verir. VPN yani Sanal Özel Ağ tam da bu noktada devreye girer. IP adresinizin gizli kalmasını sağlar ve casus yazılımların gezindiğiniz web sitelerini takip etmesini engeller. Ancak kullandığınız VPN’nin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. VPN’nizi kapatıp bu adresten https://www.dnsleaktest.com IP adresinize bakın ve daha sonra VPN’nizi açıp aynı adrese tekrar girin. VPN’niz gerçekten düzgün çalışıyorsa, aynı sayıyı göstermeyecektir. Ancak aynı adresle karşılaşıyorsanız, VPN’niz düzgün çalışmıyor demektir.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WSOT-2022

WSOT 2022 Başlıyor! Bybit’ten 8 Milyon Dolarlık Dev Ödül Havuzu!

Windows 11 to Windows 10

Windows 11’den Windows 10’a Nasıl Geri Dönülür?