in

Antivirüs Programı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

antivirus

Antivirüs Programı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bu içeriğimizde, bir antivirüs programı seçerken hangi unsurlara dikkat etmeniz gerektiğine değindik.

Neden antivirüs kullanmalısınız?

Cihazlarınızın ve kişisel verilerinizin güvenliği için bir antivirüs programı kullanmanız son derece önemlidir. İnternetten indirdiğiniz dosya ve fotoğraflar aracılığıyla cihazınıza virüs sızabilir. Bunun yanı sıra kötü amaçlı yazılım barındırdığını bilmediğiniz bir bağlantıya tıkladığınızda da virüsün cihazınıza sızmasına sebep olabilirsiniz. Bu durumda bütün oturum açma bilgileriniz, kredi kartı ve diğer kişisel verileriniz bilgisayar korsanlarının eline geçer. Ancak antivirüs programları, gerçek zamanlı tarama yaparak zararlı yazılım barındıran içeriklerden sizi korur.

Antivirüs programı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Antivirüs programları, genel olarak verilerinizi kötü amaçlı yazılımlardan korur. Ancak kötü niyetli yazılımların Truva Atı ve fidye yazılımı gibi çeşitleri vardır. Fidye yazılımı, saldırganların cihazınızdaki verileri ele geçirerek bunları geri verme karşılığında sizden para talep ettiği bir siber saldırı türüdür. Bir antivirüs programı ile bu ve diğer zararlı yazılımlardan korunmanız mümkün. Ancak seçtiğiniz antivirüs programının bu özellikleri karşılıyor olması gerekir. Daha güçlü bir gizlilik ve güvenlik hizmeti almak için seçeceğiniz antivirüs programı, bu özelliklerden en az birkaç tanesini taşımalıdır:

  • Casus yazılım algılama
  • Kimlik avı koruması
  • Fidye yazılımı koruması
  • Spam filtreleme
  • Gerçek zamanlı kötü amaçlı yazılım koruması
  • Uygulama beyaz listeye alma
  • VPN hizmeti

Ücretsiz Virüs Temizleme Programları

Ücretsiz antivirüs programlarının birçoğu zararlı yazılımlar barındırdığı için tehlikelidir. Ücretli antivirüs programları daha güçlü güvenlik ve gizlilik araçları, gelişmiş özellikler sunar. Ancak yine de ücretsiz bir program kullanacaksanız, hangi programı seçtiğinize dikkat edin. En iyi ücretsiz antivirüs hizmetlerinden bazıları ise şunlardır:

Avira

Avira, yapılan uygulamalı testlerden yüksek puan alan ücretsiz antivirüs programlarından biridir. Kötü amaçlı yazılım taraması, web sitesi derecelendirmesi, güvenlik açığı taraması ve kimlik avı koruması gibi birçok gizlilik ve güvenlik aracını, kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Bununla birlikte Avira, reklam engelleme, Sanal Özel Ağ (VPN), şifre yöneticisi desteği de sağlamaktadır. Öte yandan Chrome, Edge, Firefox ve Opera için bazı tarayıcı uzantıları sunmaktadır. Ayrıca tarayıcı güvenliği uzantısı sayesinde kötü niyetli yazılımlar barındıran URL’leri engeller.

Avast One Essential

Avast One Essential, uzun yıllardır kötü niyetli yazılımlara karşı en iyi ücretsiz koruma sağlayan programlardan biridir. Kötü niyetli URL engelleme ve Kimlik Avı korumasının yanı sıra güvenlik açığı taraması ve güvenlik duvarı desteği vermektedir. Avast, Android, macOS ve iOS için koruma sunar. Ancak iOS için daha gelişmiş bir hizmet verir. Bununla birlikte, VPN desteği de sağlamaktadır. Ancak web sitesi derecelendirme özelliği bulunmamaktadır.

AVG

Ücretsiz güçlü antivirüs koruması sunan programlardan biri olan AVG, Avast Free Antivirüs ile benzer hizmetleri sunar. AVG, cihazınızda kötü amaçlı yazılımların olup olmadığını tarayan, bunları kaldıran ve olası kötü niyetli saldırılara karşı cihazınızı koruyan bir programdır. Bununla birlikte, gezindiğiniz web sitelerinin ne kadar güvenli olduğu hakkında sizi bilgilendirir ve kötü amaçlı URL’leri engeller. Ayrıca Kimlik Avı dolandırıcılığına karşı da duyarlı olan AVG, kullanımı kolay bir arayüze sahiptir.

Windows için Bitdefender Antivirus

Bitdefender Antivirus Free, uygulamalı testlerden yüksek puanlar alan en iyi antivirüs hizmetlerindendir. Bu antivirüs programı, cihazlarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar. Bununla birlikte, kötü amaçlı URL engelleme ve Kimlik Avı koruması da sunmaktadır. Ancak fidye yazılımlarına karşı özel bir koruma sağlamaz ve web sitesi derecelendirme özelliği mevcut değildir.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

runblox-rux-nedir

Runblox ile Tanışın! Web3 Şirketi OpenBlox Yeni Bir Ekosistem İnşa Ediyor!

advanced persitent threats

Gelişmiş Kalıcı Tehdit (APT) Nedir?