in

Windows 11’den Windows 10’a Nasıl Geri Dönülür?

Windows 11 to Windows 10

Windows 11’den Windows 10’a nasıl geri dönülür?

Cihazınızı Windows 10’dan Windows 11’e yükseltmiş fakat güncellemeyle gelen yeni başlat menüsü ya da görev çubuğu gibi bazı özelliklerden memnun kalmadıysanız; Windows 10’a geri dönme imkânınız var. Ancak bunun için kısıtlı bir süreniz mevcut. Bu içeriğimizden, Windows 10’a nasıl geri dönebileceğinizi ve konuyla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Sadece 10 gününüz var

Cihazınızı son on gün içerisinde Windows 11’e yükselttiyseniz, Windows 10’a düşürme imkânınız var. Ancak yükleme işleminin üzerinden 10 gün geçtiyse, Microsoft sabit sürücünüzde alan açmak adına eski dosyaları kaldıracağı için bu güncellemeyi geri alamazsınız.

Windows 11’den Windows 10’a nasıl geri dönülür?

  • Son 10 gün içinde yaptığınız güncellemeyi geri almak için öncelikle şu adımları izleyin: Ayarlar > Sistem > Kurtarma adımlarını izledikten sonra Geri Dön butonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkan açılır pencere, Windows 10’a geri dönmenizin sebebi sorar. Bu soruya cevap verdikten sonra İleri seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan bir sonraki pencerede Windows 11’de karşılaştığınız sorunların çözülmesi için en son güncellemeleri yüklemenize dair bir öneri yer alır. Ancak bu adımı atlamak için Hayır seçeneğine tıklayın.
  • Bir sonraki pencerede ise işlem sona erene kadar bilgisayarınızı kullanamayacağınız, ayrıca bazı uygulamaları ve programları yeniden yüklemeniz gerekebileceği ve Windows 11’e yükselttikten sonra yapmış olduğunuz değişiklerin kaybolacağına dair uyarı yer alır. İleri seçeneğine tıklayın.
  • Ardından şifrenizi hatırlamanız konusunda bir uyarı alırsınız, Sonraki adıma geçin.
  • Son açılan pencerede ise Microsoft, Windows 11 güncellemesini denediğiniz için teşekkür eder. Windows 10’a geri dön seçeneğine tıklayın.

Bütün aşamaları geçtiniz; cihazınız Windows 11’den Windows 10’a geri dönerken biraz zaman gerekecektir, bunun için bekleyin.

Hatırlatma:

Bazı nedenlerden dolayı Windows 11’den Windows 10’a geri dönme kararı almış olabilirsiniz ancak Windows güncellemeleri; çoğunlukla güvenlik iyileştirmeleri, hata düzeltmeleri ve yeni özellikler içerir. Hem cihazınızın güvenliği hem de büyük yeniliklerden faydalanmak için; yılda bir defa yapılan ve Özellik Güncelleştirmesi adı verilen bu güncelleştirmeleri yapmanız önerilmektedir.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

guvenlik yazilimi

Güvenlik Yazılımınızın Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Kontrol Edersiniz?

kripto para dolandiriciligi

Kripto Para Dolandırıcılığından Nasıl Kaçınılır?