in

Windows Güncellemesi Nasıl Kaldırılır?

Windows guncelleme

Windows Güncellemesi Nasıl Kaldırılır?

Windows güncelleştirmeleri, çoğunlukla güvenlik iyileştirmeleri, hata düzeltmeleri ve yeni özellikler içerir. Ancak bazen performans düşüşü ve veri kaybı gibi beklenilmeyen sorunlara da sebep olabilir. Bu nedenle bir güncelleştirmeden sonra bazı sorunlarla karşılaşmaya başladıysanız, söz konusu güncelleştirmeyi geri alma imkânınız var. Bununla birlikte, Windows güncellemeleri genel olarak iki türde gerçekleşir: Kalite Güncelleştirmeleri ve Özellik Güncelleştirmeleri. Kalite güncelleştirmesi, güvenlik iyileştirmesi, hata düzeltmeleri ve diğer küçük düzeltmelerden oluşur. Özellik güncelleştirmeleri ise yıllık güncelleştirmelerdir ve büyük değişiklikleri kapsar. Bu içeriğimizde güncelleştirmeleri nasıl kaldırabileceğinize yer verdik.

Windows Güncellemesi Nasıl Kaldırılır?

Windows kalite güncelleştirmeleri

Kalite güncelleştirmesini Windows 10’da geri almak için; Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update adımlarını izleyin. Daha sonra Güncelleme Geçmişini Görüntüle seçeneğine tıklayın. Bulunduğunuz sayfanın üst kısmında yer alan Güncellemeleri Kaldır bağlantısına tıklayın.

Ancak Windows 11’de güncelleştirmeyi geri almak için; Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update adımlarını izleyin ve Güncelleştirme Geçmişi seçeneğine tıklayın. Daha sonra ekranı aşağıya doğru kaydırın ve Güncellemeleri Kaldır seçeneğini seçin.

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza daha önceki güncelleştirmelerin ve bunların hangi tarihte gerçekleştiğini gösteren bir liste çıkacaktır. Buradan kaldırmak istediğiniz güncellemeyi seçin ve listenin üstünde yer alan Kaldır butonuna tıklayın. Ancak seçtiğiniz güncelleme için bir kaldır seçeneği belirmiyorsa, güncelleme kalıcı olduğu için geri döndürmenize izin verilmiyor demektir.

Windows 10 Özellik Güncelleştirmelerini kaldırma

Yılda bir defa gerçekleşen Özellik güncelleştirmesini, son 10 gün içinde yüklediyseniz, geri kaldırabilirsiniz. Ancak yükleme işleminin üzerinden 10 gün geçtiyse, Microsoft sabit sürücünüzde alan açmak adına eski dosyaları kaldıracağı için bu güncellemeyi geri alamazsınız. Bununla birlikte, Windows 10’da kaldırmak için; Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Kurtarma adımlarını izleyin. Daha sonra Windows 10’un Önceki Sürümüne Geri Dön seçeneğine tıklayın. Kaldırma işlemi için Başlayın butonunu seçin. Ancak butona tıklayamıyorsanız, 10 gününüz dolmuş demektir.

Windows 11’den Windows 10’a düşürme

Cihazınızı yakın bir zamanda Windows 11’e yükselttiyseniz ancak bazı sorunlarla karşılaştıysanız, 10 gün içerisinde Windows 10’a geri dönebilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Sistem > Kurtarma adımlarını izleyin ve Geri Dön butonuna tıklayın.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sahte haberlerle mücadele - sahte haberi nasıl anlarım - görsel arama - ters görsel arama nedir - fake news

Sahte Haberler Nasıl Önlenir? Nasıl Tespit Edilir?

Sandbox nedir

Sandbox Nedir? Bilinmeyen Özellikleri ile The Sandbox!