in

Android Virüs Temizleme Nasıl Yapılır?

Android virus temizleme

Android Virüs Temizleme Nasıl Yapılır? Uygulama Önerileri ve Rehber!

Bu içeriğimizde: Android telefonunuza virüs bulaştığında yapmanız gerekenlere, en iyi uygulama önerilerine ve konuyla ilgili bilmeniz gerekenlere yer verdik.

Telefonunuza virüs bulaştığını nasıl anlarsınız?

Telefonunuzda daha önce karşılaşmadığınız sorunlarla karşılaşıyorsanız, kötü amaçlı bir yazılımın varlığından şüphelenebilirsiniz. Telefonunuz aşırı ısınmaya başladıysa, bu durum kötü niyetli yazılımın CPU’yu ve şarj mekanizmasını normalden fazla çalıştırmasından kaynaklı olabilir. Ayrıca telefonunuz normalden daha yavaş çalışmaya başladıysa da bir virüsün bulaşmış olma ihtimali var. Kötü amaçlı yazılım, telefonunuzun işlemcisini fazladan çalıştırdığı için telefonunuzun normal işlevleri yerine getirirken zorlanmasına sebep olur. Öte yandan, telefonunuzda daha önce yüklemediğiniz uygulamaların varlığını fark etmeniz de genellikle kötü amaçlı bir yazılımın habercisidir.

Android Virüs Temizleme Nasıl Yapılır?

Antivirüs programı kullanmak

Android telefonunuza bir virüs sızdığını düşünüyorsanız, öncelikle bir antivirüs programına başvurun. Ancak sorun çözülmez ise telefonunuza format atmanız gerekebilir. Bununla birlikte, kullanacağınız virüs programını özenle seçmeniz son derece önemlidir. Ücretsiz olduğu için indirilen pek çok antivirüs programı, cihazlara zararlı yazılımlar yüklemektedir. En iyi ücretsiz antivirüs programlarından bazıları şunlardır:

1) Avast One Essential

Avast One Essential, uzun yıllardır kötü niyetli yazılımlara karşı en iyi ücretsiz koruma sağlayan programlardan biridir. Kötü niyetli URL engelleme ve Kimlik Avı korumasının yanı sıra güvenlik açığı taraması ve güvenlik duvarı desteği vermektedir. Avast, Android, macOS ve iOS için koruma sunar. Ayrıca VPN desteği de sağlamaktadır.

2) AVG

AVG, cihazınızda kötü amaçlı yazılımların olup olmadığını tarayan, bunları kaldıran ve olası kötü niyetli saldırılara karşı cihazınızı koruyan bir programdır. Bununla birlikte, gezindiğiniz web sitelerinin ne kadar güvenli olduğu hakkında sizi bilgilendirir ve kötü amaçlı URL’leri engeller. Ayrıca Kimlik Avı dolandırıcılığına karşı da duyarlı olan AVG, kullanımı kolay bir arayüze sahiptir.

3) Avira

Avira, yapılan uygulamalı testlerden yüksek puan alan ücretsiz antivirüs programlarından biridir. Kötü amaçlı yazılım taraması; web sitesi derecelendirmesi, güvenlik açığı taraması ve kimlik avı koruması gibi birçok gizlilik ve güvenlik aracını, kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Bununla birlikte Avira, reklam engelleme, Sanal Özel Ağ (VPN), şifre yöneticisi desteği de sağlamaktadır.

Format atarak virüs temizleme

Antivirüs programıyla istediğiniz sonuca ulaşamadıysanız, telefonunuza format atarak çözüme ulaşabilirsiniz. Ancak hard reset, genellikle en son seçenektir ve telefonunuzdaki bütün verilerin silineceğini unutmayın. Format atmak için telefonunuz kapalıyken ses tuşu ile güç tuşuna aynı anda basın ve bir süre bekleyin. Ekranda wipe data/factory reset seçeneği belirecektir. Ses tuşlarından destek alarak bu seçeneğin üzerine gelin ve güç tuşuyla bu seçeneği seçin. Bu aşamayı geçtikten sonra menü üzerinden Reboot System Now seçeneğinin üzerine gelin ve güç tuşuna basarak onaylayın. Bundan sonra telefonunuz sıfırlanacaktır ve format işlemi bittikten sonra kendiliğinden açılacaktır.

Bir güvenlik paketi kurun

Android telefonunuza virüs bulaşmasını engellemek ve genel olarak bütün siber saldırı türleri adına atabileceğiniz en önemli adım, bir güvenlik paketi oluşturmaktır. Cihazlarınızın fidye yazılımı ve çeşitli virüslere karşı olan güvenliğini artırmak adına; fidye yazılımı koruması ve antivirüs programı gibi önemli güvenlik araçlarından oluşan bir güvenlik paketi oluşturun. Ancak antivirüs programını seçerken dikkatli olun. Ayrıca güvenliğinden emin olmadığınız hiçbir uygulamayı cihazınıza indirmeyin.

İlgili:

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

web kamerası çalışmıyor - web kamerası hata düzeltme - web kamerası çalışmıyorsa ne yapmalıyım

Web Kamerası Çalışmıyor! İşte Bunu Düzeltmenin 8 Yolu!

virus temizleme

Telefon Virüs Temizleme İşlemini Bilinmeyenlerle Basitçe Çözün!