in

Windows’ta Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

Cybersecurity Management

Windows’ta Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

Bu içeriğimizde: Windows 10 ve Windows 11’de gizliliğinizi ve çeşitli verilerinizi korumak adına hangi adımları atabileceğinize değindik.

Windows’ta Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

Windows’ta Arama izinleri

Arama izinlerine gitmek için bilgisayarınızda ayarlar kısmına gelin, gizlilik ve güvenlik bölümüne gidin. Daha sonra ekranı biraz kaydırarak Arama izinleri seçeneğini bulup tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda Bulut İçeriği yazan kısımda; “Windows’un Microsoft hesabınızla oturum açtığınız uygulamalardan ve hizmetlerden sonuçlar sağlamasına izin verin” yazacaktır, bu yazının hemen altında yer alan anahtarı kapatabilirsiniz. Böylece OneDrive, Outlook, Bing ve diğer hizmetlerdeki içeriklerinize Microsoft tarafından erişilmesini engelleyebilirsiniz.

Arama geçmişini temizleyin

Cihazınızdan arama geçmişini kaldırmak istiyorsanız, ekranınızı biraz aşağı kaydırın ve daha sonra “Windows Search’ün arama geçmişinizi bu cihazda yerel olarak saklamasına izin verin.” yazan yerin hemen altında yer alan anahtarı kapatın. Böylece Microsoft’un arama geçmişini kaydetmesini engellemiş olursunuz.

Ancak Bulut içeriği ya da Geçmiş aramalar hakkında ne yapacağınıza karar veremediyseniz; Windows 11’de ekranı en aşağı kaydırın ve ardından “Bu ayarlar ve gizliliğiniz hakkında” yazan bağlantıya tıklayın.

Uygulama izinlerini kontrol edin

Windows 10’da Gizlilik ayarlarına ya da Windows 11’de Gizlilik ve güvenlik bölümüne geri dönün. Ekranı biraz aşağı kaydırıp Uygulama izinleri yazan yere gidin. Bu kısımda cihazınızda mevcut olan hangi uygulamaların kişilerinize, kameranıza, konumunuza, mikrofonunuza, aramalarınıza, fotoğraflarınıza, e-postanıza ve diğer verilerinize erişim izni olduğunu görebilirsiniz. Bu bölümde yer alan herhangi bir ögeye tıkladığınızda, örneğin konum ögesine tıkladığınızda; konumunuza erişim izni olan uygulamaları görürsünüz. Buradan istediğiniz değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz.

Microsoft Gizlilik Panosuna gidin

Web tarayıcınızdan Microsoft Gizlilik Panosuna giderek gizlilik ayarları hakkında daha fazla işlem gerçekleştirebilirsiniz. Gizlilik panosuna gittikten sonra Microsoft hesabınızla bir oturum açmanız gerekir. Oturum açtıktan sonra Başlayın ögesine tıklayın. Ardından değiştirmek istediğiniz özellikler için Güvenli web’de gezinme, Hesap kurtarma bilgileri ve Daha fazla güvenlik kaynağı ayarlarını gözden geçirip Bitir’e tıklayın. Daha sonra konum etkinliği, arama geçmişi, uygulama ve hizmet etkinliği seçeneklerinde yer alan bilgileri kontrol edin. Böylece Microsoft tarafından erişilmesini ve kaydedilmesini istemediğiniz verileriniz kaldırın. Ayrıca bu kısımda her öge için ayarları nasıl yönetebileceğinize dair detayların bulunduğu web sayfalarına yönlendiren bir bağlantı mevcuttur.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

signal whatsapp telegram

2022 İçin En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları!

VPN

2022 İçin En Hızlı VPN’ler!