in

Bilgisayarınızı Koruyun: Evden Nasıl Güvenle Çalışırsınız?

internet guvenligi

Bilgisayarınızı Koruyun: Evden Nasıl Güvenle Çalışırsınız?

Bu içeriğimizde: Uzaktan çalışma sürecinde bilgisayarınızdaki verilerin güvenliğini artırmak adına almanız gereken önlemlere yer verdik.

Bilgisayarınızı Koruyun: Evden Nasıl Güvenle Çalışırsınız?

1) Cihazınızı güncel tutun

Bilgisayarınızın güvenlik ve performans güncellemelerini ertelemeyin. Windows güncellemelerinin otomatik bir şekilde gerçekleşmesini ayarlayabilirsiniz. Microsoft’un Windows güncellemeleri sayesinde hem yeni özelliklerden faydalanır hem de cihazınızın güvenliğini artırmış olursunuz. Ancak bu güncellemeleri yüklemezseniz, kötü niyetli kişilerin işletim sisteminizin güvenlik açığından yararlanarak verilerinizi ele geçirmelerini kolaylaştırmış olursunuz.

2) Antivirüs programı kullanın

Bir antivirüs programı kullanmanız, kişisel verileriniz ve çalıştığınız şirkete dair verilerin korunması adına önemli bir güvenlik aracıdır. Bununla birlikte, zaten bir antivirüs programı kullanıyorsanız, bu programın yeterli olup olmadığını gözden geçirin ve gerekirse daha iyi bir antivirüs uygulamasına geçiş yapın.

3) Ağınızın güvenliğini sağlayın

Bir komşunuzun veya tanımadığınız başka kişilerin, Wi-Fi ağınıza bağlanması riskli olabilir. Kişisel bilgilerinizin ve şirket verilerinin güvenliği için Wi-Fi ağınıza bağlanmalarına izin vermeyin. Ayrıca önceden şifrenizi birileriyle paylaştıysanız, parolanızı değiştirmeyi unutmayın.

4) Bilgisayarınızı paylaştığınız kişiler için ayrı bir kullanıcı hesabı oluşturun

Evden çalıştığınız bilgisayarınızı, çalışma saatleriniz dışında herhangi bir aile üyesiyle paylaşıyorsanız, bu durumun kontrolünü iyi sağlamalısınız. Bilgisayarı kullanan her aile üyesi için ayrı bir kullanıcı hesabı oluşturmalısınız. Ayrıca Windows 10 ve Windows 11, yetişkin veya çocuk hesabı eklemenize olanak tanır.

5) Bir şifreleme programı ve fidye yazılımı koruması kullanın

Verilerinizi fidye yazılımı saldırılarına karşı korumak için gelişmiş bir fidye yazılımı koruması kullanın. Bununla birlikte, dosyalarınızın güvenliğini artırmak adına belgelerinizi şifreli programlarda saklayabilirsiniz. Ayrıca bu dosyaları, yüklediğinizi programlarda düzenleyebilirsiniz. Sizden başka kimse bu dosyalara erişemez.

İlgili içerik: En İyi Dosya Şifreleme Programları!

6) Şifrelerinizi güvende tutun

İş hesaplarınız ve kişisel hesaplarınız için kesinlikle aynı şifreleri kullanmayın. Ayrıca her hesabınız için güvenli bir parola oluşturmak için bir parola yöneticisi kullanın. Bununla birlikte, en iyi parola yöneticilerine bu içeriğimizden En İyi Şifre Yöneticileri! ulaşabilirsiniz.

7) Tanımadığınız kişilerden gelen bağlantılara tıklamayın

Saldırganların yaygın olarak kullandığı yöntemlerden biri de e-posta oltalamasıdır. Hedef aldıkları kişilerin e-posta adresine bir link gönderirler ve bu linklere zararlı bir yazılım gizlerler. Bu bağlantılara tıkladığınızda, bilgisayarınıza zararlı bir yazılım yüklemiş olursunuz. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için tanımadığınız kişilerden gelen linklere tıklamayın ve size gelen e-postaların orijinal hesaplardan gelip gelmediğine dikkat edin.

İlgili:

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kiyosaki btc

Robert Kiyosaki’den Şaşırtan Bitcoin Tahmini!

WSOT-2022

En İyi Yatırımcılar, Bybit WSOT 2022’ye Katılmanın Heyecanını Yaşıyor!