in

Dijital Hayatınızdaki Dağınıklığı 5 Adımda Düzenleyin!

dijital daginiklik

Dijital Hayatınızdaki Dağınıklığı 5 Adımda Düzenleyin!

E-postalarınızı, dosyalarınızı, fotoğraflarınızı ve diğer dijital verilerinizi düzenlemek; üretkenliğinizi artırabilir ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Bu içeriğimizde, 5 adımda cihazlarınızdaki dağınıklığı nasıl düzenleyebileceğinize yer verdik.

Dijital Hayatınızdaki Dağınıklığı 5 Adımda Düzenleyin:

1) Masaüstünüzü temizleyin

Zamanla bilgisayar masaüstünüze yerleştirdiğiniz dosyalar çoğalır ve dağınık bir yığın hâlinde görünürler. Bu durumda istediğiniz bir dosyayı bulmakta zorlanırsınız. Ayrıca bir yığın dosya arasından onu bulmak için gereğinden fazla zaman harcarsınız. Bunu engellemek için birkaç tane klasör oluşturun. Hangi dosyalarınızı hangi klasörde saklayacağınızı belirleyin ve bu klasörlerinize bununla ilgili hatırlatıcı isimler verin. Ancak bu isimlendirmeleri (Fotoğraflar, PDF’ler, işle ilgili dosyalar vb. gibi) basit tutun.

2) Kullanılmayan uygulamaları kaldırın

Dijital dağınıklığınızı düzenlemek için cihazınızda kullanmadığınız uygulamalara yer vermeyin. Bununla birlikte, gerçekten ihtiyaç duymadığınız uygulamaları tespit ettikten sonra silmeniz; hem cihazınızın performansını iyileştirecek hem de dağınıklığın önüne geçecektir. Ayrıca hangi uygulamaların kaldırılması gerektiğini belirlemek için ana ekranınızdan en uzak olan ekrandaki uygulamalara göz atın çünkü ana ekranda genellikle en çok kullandığınız uygulamalar yer alırken, uzak ekranlarda unutulan ya da çok az kullanılan uygulamalar yer almaktadır.

3) Gereksiz e-postaları silin

E-posta adresinize gelen iletilerin birikerek gereksiz bir yığın oluşturmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için e-postanızı düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. Bazı e-postalar tanıtım amaçlıdır, bazıları da tanımadığınız göndericilerden gelmiş olabilir, bunlar arasında gereksiz olanları silin. Ayrıca bütün bu iletileri toplu bir şekilde seçip çöp kutusuna taşıyabilirsiniz.

4) Kullanmadığınız sekmeleri kapatın

Tarayıcınızda aynı anda birden fazla sekmeyi açık bırakmayı alışkanlık hâline getiren biriyseniz, bu dağınıklıktan kurtulmak için sekmelere yer işareti koyarak kapatabilirsiniz. Ayrıca bu sayede sekmelerin arka planda çalışarak tarayıcınızı yavaşlatmasına engel olmuş olursunuz.

5) Telefonunuzdan fotoğraf aktarın

Telefonunuzda çok fazla fotoğraf biriktiğinde, bunları aktararak hem telefonunuzda yer açmış olursunuz hem de sadece en gerekli fotoğrafların cihazınızda kalmasını sağlamış olursunuz. Bununla birlikte, fotoğraflarınızı en hızlı şekilde iCloud, DropBox ya da OneDrive gibi bulut depolama hizmetlerine aktarabilirsiniz.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iCloud

iCloud Drive’da Dosya ve Klasörler Nasıl Paylaşılır?

android telefonu hızlandırma - android hızlandırma uygulamaları - android telefonu hızlandırma - android - telefonum yavaşladı

Android Cihazlarda Veri Kurtarma: En İyi 6 Programı Ele Aldık!