in

Çevrimiçi Gizlilik Kılavuzu: İnternette Nasıl Güvende Kalınır?

çevrimiçi gizlilik - internet kılavuzu - sosyal medya kılavuzu - siber güvenlik kılavuzu - lorentlabs

Çevrimiçi Gizlilik Kılavuzu!

Sanırım ileride herkese gerek olacak bir kılavuz. Aşağıdan hemen yorumlar yaparak kılavuza eklemeler yapabilirsiniz. Fikirleriniz ve görüşleriniz çok değerli. Bu konuda birbirimizle fikir alışverişleri yapmalıyız.

Birçok ülkede mahremiyet saldırı altında. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, insanların çevrimiçi faaliyetlerini gözetlemek ve kişisel verilerini kaydetmek için uzun yıllardır çalışıyor.

Tabi ki hükümetlerin yanı sıra, doğru önlemler alınmazsa internet servis sağlayıcınız ve kullandığınız uygulamalar/programlar da sizin mahremiyetinize pek saygı göstermiyor.

Çevrimiçi Gizlilik Kılavuzu: Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

  1. İnternette gezinirken mutlaka bir VPN kullanın. (Not: VPN hizmetlerini araştırmadan kullanmayın.)
  2. Daha güvenli parolalar kullanabilmek için bir parola yöneticisi kullanın. Parola yöneticilerinin bir kısmı sizin parolalarınızı güvende tutarken aynı zamanda sizlere güvenli parolalar da sunar.
  3. Kötü amaçlı yazılımlardan ve çerezlerden kurtulmak için antivirüs yazılımı kullanın.
  4. Çevrimiçi yedekleme kullanın, böylece virüs bulaşsa bile dosyalarınızı geri yüklemeniz sadece birkaç dakikanızı alır.
  5. Google gibi her şeyi izleyen bir şirketin arama motorundan kaçın.
  6. Sosyal medyadaki birçok platformu kullanmayı bırakın. Bunların başında ise tabi ki Facebook ve Instagram geliyor.

Gizliliğe Yönelik Tehditler:

Gizlilik tehditleri birçok kaynaktan geldiğinden, kişisel verilerinizi korumak için bilgiyle donanmak en önemli konulardan birisi.

Her bir tehdidin önemi, çevrimiçi olarak ne yaptığınıza bağlı olarak değişir. 

Kendinizi korumak için kullanabileceğiniz yöntemlere geçmeden önce, mahremiyetinizin ihlal edilebileceği bazı yollara bakalım.

WiFi:

Ücretsiz ve halka açık wifilerden her zaman uzak durmak gerekli. Hastanelerin, kafelerin, okulların veya parkların, otellerin vb. gibi yerlerin açık ağlarına bağlanmak oldukça tehlikeli. Bir kısım topluluk tarafından açık ağlara VPN ile bağlanmak oldukça güvenli olarak görünüyor fakat öyle değil.

İlgili:

İnternet Servis Sağlayıcınız:

İnternet servis sağlayıcınız her hareketinizi görebiliyor. Bu, kesinlikle mahremiyete aykırı bir durum. Örneğin; ABD’de birçok internet servis sağlayıcısı verileri toplarken bu verileri işleyebiliyor ve hatta 3. kişilere satabiliyor. Evet, bu orada yasal bir hak. Peki sizin yaşadığınız ülkede böyle bir yasal hak var mı? Ya da olacağından korkuyor musunuz? Manuel olarak DNS hizmetlerinizden faydalanın.

Çevrimiçi Gizlilik Kılavuzu: Gizliliğinizi Koruyun!

Artık gizliliğinizin ihlal edilmesiyle alakalı bilgilerin bir kısmına baktığımıza göre, kendinizi korumak için yapabileceğiniz bazı şeylere bakalım. Yine, bunların hepsi herkes için gerekli olmayacak şeyler.

Çevrimiçi olarak ne yaptığınıza bağlı olarak, kendinizi korumak için farklı önlemler alınabilir.

VPN!

VPN ya da diğer bir adıyla sanal özel ağ, internet etkinliğinizi olduğundan farklı bir şey gibi görünmesini sağlar. Bu, internet servis sağlayıcınızdan sizi koruyabilir.

Temel olarak bir VPN, sizi başka bir yerden başka biri gibi görünmek için dünyanın başka bir yerindeki bir sunucu üzerinden internete bağlanmanızı sağlar. Kafanızı karıştıran bir cümle olabilir. Kısacası şöyle: Sizi X yerde değil, hangi sunucuyu seçtiyseniz orada gösterir.

Eğer VPN kullanırsanız web siteleri artık sizi kendi IP adresinize sahip olarak görmeyecek, bunun yerine VPN sunucusunun IP adresini görecek ve bu da sizi birçok izleme biçiminden alıkoyacaktır. 

Çevrimiçi Gizlilik Kılavuzu: Diğer İpuçları:

VPN, antivirüs ve şifre yöneticisi gibi önemli şeylerin yanı sıra, çevrimiçi gizliliğinizi korumanın yalnızca bir veya iki dakika süren birçok yolu var.

Birincisi, Ghostery gibi basit bir eklenti ile çoğu izleyiciyi engellemek oldukça kolay. Bu eklenti tamamen ücretsiz ve bir dakikadan kısa bir sürede kurulabilir. Web’deki takipçilerin tarama alışkanlıklarınız hakkında bilgi toplamasını engeller ve size belirli bir web sitesinde algıladığı takipçileri gösterir, bu da hangi şirketlerin tarama geçmişinizle ilgilendiğini ve tam olarak neyi izlediklerini bilmenize yardımcı olur.

Casusluktan endişe duyanlar için bir başka popüler gizlilik seçeneği, Pidgin gibi şifreli bir haberci. Araştırmanızı tavsiye ederim.

Bazı arama motorları da diğerlerinden daha iyidir. Örneğin Google’ın sizi izlememesini tercih ederseniz, çok güvenli bir alternatif olan DuckDuckGo’yu kullanabilirsiniz.

Hemen buraya tıklayarak farklı bir içeriğimizi okuyabilirsiniz. Aşağıdan yorum yapmayı, yeni fikirler vermeyi lütfen unutmayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DNS nedir - DNS hakkında - DNS kullanımı - DNS nasıl değiştirilir

DNS Ne İşe Yarar? DNS Nedir? Amacı ve Tarihçesi!

Elektronik Kartvizit Nasıl Gönderilir

Dijital Kartvizit Nasıl Paylaşılır? Elektronik Kartvizit Nasıl Gönderilir?