in

Akıllı Şehir Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akilli Sehir Nedir

Bu içeriğimizde: Akıllı şehir nedir? Özellikleri nelerdir? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Akıllı Şehir nedir?

Çevre yönetimi ve ulaşım gibi birçok hizmet alanında; uluslararası rekabeti artırmaya ve insanların refah düzeyini iyileştirmeye yönelik teknolojik gelişmelerden yararlanarak planlanan şehirlere “akıllı şehir (smart city)” denir.

Akıllı şehirlerin özellikleri nelerdir?

Akıllı şehirler, insanların su ve elektrik enerjisi gibi kaynakları tüketirken gerçekleşen israfları önlemeye çalışarak; sürdürülebilir bir planlama sunar. Nesnelerin İnterneti (IOT) teknolojisinden destek alınarak; akıllı evler, akıllı aydınlatmalar ve akıllı ulaşım gibi birçok alanda yenilik sağlanır. Söz konusu bu yenilikler, maliyetten tasarruf sağlarken çevre kirliliğini de azaltmaktadır.

Kullanım alanları nelerdir?

Akıllı aydınlatmalar: Akıllı şehirlerin sokaklarındaki lambalar, hareketi algılayıcı sensörlere sahiptir. Böylece sadece insanlar o sokaktan geçerken aydınlatmaya başlarlar.

Akıllı park alanları: Yoğun trafiğin olduğu büyük şehirlerde, insanlar dakikalar boyunca park yerleri bulmaya çalışırlar. Akıllı park teknolojisi aracılığıyla sürücüler, kendilerine en yakın konumdaki park alanlarına ulaşabilirler. Bu teknoloji sayesinde hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlanır.

Güvenlik: Akıllı şehirlerde, birçok noktada özel güvenlik kameraları yer alır. Böylece acil müdahale gereken durumlarda ilgili yetkililer zaman kaybetmeden olay yerine ulaşmaktadır.

Ücretsiz Wi-Fi alanları: Akıllı şehirlerde ücretsiz Wi-Fi hizmeti verilerek hem verilerin elde edilmesi kolaylaşır hem de insanların internete ücretsiz bir şekilde ulaşması sağlanır. Bununla birlikte toplanan veriler aracılığıyla insanların gereksinim duydukları şeyler doğrulanır ve ilgili hizmetler hazırlanır.

Akıllı trafik ve akıllı ulaşım: Akıllı trafik ışıklarının yönlendirmeleriyle trafikteki yoğunluğun azaltılması sağlanır. Ayrıca akıllı şehirlerde, otonom araçların kullanımı da yaygınlaşmaya başlamıştır. Bununla birlikte şehirlerde, akıllı şehir mobilyaları ile şehirlerdeki akıllı durak, akıllı bank ve akıllı kamelya gibi ürünlerin de sayıları artmaktadır.

Temiz çevre: Akıllı şehirlerin sokaklarındaki çöp kutularına yerleştirilen sensörler aracılığıyla; hangi çöp kutusunun dolduğu tespit edilir ve zaman geçmeden görevliler tarafından o kutular boşaltılır.

Akıllı şehir örnekleri

Akıllı şehirler arasında başta Singapur olmak üzere Stockholm, Londra, Oslo, Tokyo ve Amsterdam vardır. Ancak akıllı şehirler geliştiren ülkelerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

İlgili:

5/5 - (4 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

en iyi görsel arama motorları - görsel arama - görsel arama siteleri - en iyi görsel arama siteleri - resim arama siteleri - fake yakalama - fake resmi nasıl anlarım

En İyi Görsel Arama Motorları! Fakeleri Yakalayın!

margin trading crypto 696x469 1

Marjin İşlem Nedir? Kaldıraçlı İşlemlerin Riskleri Nelerdir?