in

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? Engellenen Sitelere Girmek İçin 10 Farklı Yol!

yasaklı sitelere giriş - sansürlenen sitelere nasıl girilir - yasaklı siteye nasıl girilir - vpn nasıl kullanılır - engellenen sitelere erişim
yasaklı sitelere giriş - sansürlenen sitelere nasıl girilir - yasaklı siteye nasıl girilir - vpn nasıl kullanılır - engellenen sitelere erişim

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? Engellenen Sitelere Girmek İçin 10 Farklı Yol!

Bu içeriğimizde VPN kurmadan yasak ya da yasaklı sitelere giriş konusunu ele alacağız. VPN kurmadan yasaklı sitelere giriş birçok farklı alternatife sahip. Eğer yasaklı sitelere nasıl girilir? Diye soruyorsanız bu içeriğimiz tam da size göre!

Web siteleri birçok nedenden dolayı engellenebilir veya yasaklanabilir. Bu içeriğimizde yasaklı sitelere nasıl girilir sorusunu cevaplarken aynı zamanda bu sorunun cevabını sadece birkaç yol ile anlatmayacağımızı, tam 10 farklı yol ile yasaklı sitelere nasıl girilir sorusunu cevaplayacağımızı bildirmek isteriz.

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Yasaklı sitelere girmek için neredeyse hepimizin bildiği birçok yol var. Bunlar arasında en çok bilinenler tabii ki VPN kullanmak veya DNS değiştirmek. Bu iki yol ile birlikte yasaklı sitelere nasıl girilir sorusunu detaylı olarak cevaplıyoruz.

1. Yasaklı sitelere girmek için Domain Yerine IP Adresi Kullanın.

Engellenen bir siteye giriş yapmak için domain yerine o sitenin domaini yerine IP adresini kullanabilirsiniz. Örneğin Lorentlabs herhangi bir internet servis sağlayıcı tarafından engellenirse web sitemize IP adresimiz üzerinden giriş yapabilirsiniz. Fakat unutmayın ki bu yöntemin kullanılabilmesi için web sitesinin sadece domain üzerinden engellenmesi gerekiyor. Bi web sitesinin IP adresini farklı yollarla öğrenebilirsiniz. En kısa ve en basit yolu ise web sitelerinin IP adreslerini anında veren web sitelerini kullanmak diyebiliriz.

2. Proxy Web Siteleri Kullanın!

Proxy web sitelerini duymuşsunuzdur. Yasaklı sitelere ya da engellenen sitelere erişmek için kullanılan web sitelerine verilen addır. Bu sitelere birçok kişi tünel dese de aslında tam anlamıyla bir tünel değil. Çünkü VPN gibi şifreleme sunmuyor. Proxy web sitelerine erişmek için kullandığınız arama motorlarından Proxy Web Siteleri diye arama yapabilirsiniz.

3. VPN kullanın!

Herkesin bildiği ve genellikle ülkemizde en çok kullanılan yollardan birisi VPN kullanmak. Bu içeriğimizde sizlere herhangi bir VPN önerisinde bulunmayacağız. Fakat VPN seçerken mutlaka sunucu sayısına, kill switch gibi ekstra özellikler sunup sunmadığına, double VPN özelliği olup olmadığına, şifrelemesine, mahremiyet ve gizlilik politikasına ve kullanıcılarının yaptığı yorumlara mutlaka göz atın. Bir VPN sayesinde verileriniz hem şifrelenir hem de yasaklı sitelere girebilirsiniz.

İlgili: Mobil Uygulama Dolandırıcılığı! 150’den Fazla Uygulama Dolandırıcı Çıktı!

4. Tarayıcınızda Bulunan Ağ Proxy’si Ayarını Revize Edin!

Okul ya da iş yeri gibi yerlerde birden fazla vekil sunucunun olması mümkün. Bu yüzden bazı web sitelerine mevcut proxy ayarlarınız ile erişmeniz pek mümkün değil. Fakat tarayıcınızda bulunan ağ proxy’si ayarınızı gözden geçirirseniz bu durumu düzeltebilirsiniz. Engellenen sitelere bu şekilde erişebilirsiniz.

5. Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? Google Translate Yardımınıza Koşuyor!

Google Translate ile resmen yasaklı sitelere erişebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey metin çevirisi yaptığınız yere yasaklanan sitenin ismini girmek ve çevirdiğiniz dil kısmından linke tıklamak. Bu yöntem her web sitesi için çalışmıyor olsa da genelde çalışan bir yöntem.

6. Farklı Eklentiler Kullanarak Yasaklı Sitelere Giriş Yapabilirsiniz:

VPN hizmetlerinin bir kısmını direkt olarak cihazınıza kurmanıza gerek yok. Tarayıcı eklentileri de sunan bazı VPN hizmetleri mevcut. Hızlı bir şekilde tarayıcınıza bu eklentilerden birisini kurarak yasaklı ya da engelli sitelere erişebilirsiniz. En çok VPN tarayıcısı eklentisi tabii ki Chrome mağazasında. Chrome’u ise Firefox ve Opera takip ediyor. Bu tarayıcılar üzerinden farklı VPN eklentilerine erişebilirsiniz. Opera Kullanan Dostlarımıza: En İyi 6 Opera Eklentisi!

7. URL Değiştirmeyi Deneyin!

Her zaman işe yarayacağını söyleyemeyiz. Fakat bazı zamanlar işe yarayan bir yol olduğunu vurgulamakta fayda var. Eğer yasaklanan sitenin HTTP haline erişemiyorsanız bir de URL’nizi değiştirerek HTTPS olarak deneyin. Bazı zamanlar web siteleri tamamen engellenmediği için bu tür URL değişikliği ile içeriklere erişebilirsiniz. Fakat unutmayın ki HTTPS protokolü her zaman daha güvenlidir.

8. DNS Değiştirmeyi Deneyin!

Sanırım DNS değiştirme konusunu da birçoğumuz için VPN ile aynı yere sahip. Ülkemizde birçok kişi DNS değiştirmeyi öğrendikten sonra VPN kullanmaya başladığı için bu konuya hakim diye düşünüyoruz. Kullandığınız arama motoru üzerinde DNS servisleri ve adresleri diye arama yaparak farklı DNS adreslerine erişmeniz mümkün. Türkiye’de en çok kullanılan DNS adresleri ise, Level3, Google, SafeDNS, OpenNIC ve DynDNS. En İyi ve Ücretsiz DNS Sunucuları!

9. Wayback Machine – Archive.Org Adlı Siteyi Kullandınız Mı?

Her ne kadar kullanışlı olsa da önbellek üzerinden istediğiniz web sitesine erişebiliyorsunuz. Bu arşiv sitesi üzerinden sizler de dilediğiniz web sitesinin önbelleğini kayıt altına alabilirsiniz. Hatta dilediğiniz zaman hızlıca kullanabilirsiniz. Siteyi kullanmak da oldukça basit. Siteye girin ve URL yazılan kısma girmek istediğiniz sitenin ismini yazın. Archive sitesi sizi belli tarihlere yönlendirecektir.

10. Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? Tor Kullanabilirsiniz.

DNS ve VPN hizmetlerinden bahsettikten sonra Tor’dan bahsetmeden bu konuyu kapatamayız. Tor Browser’ı kullanarak yasakları ve engellemeleri hızlıca aşabilirsiniz. Tor’un web sitesine erişmek için bir VPN kullanmanız gerekiyor. Çünkü şu an Türkiye’de yasaklı web siteleri arasında yer alıyor. Eğer bir VPN kullanmak istemiyorsanız Twitter üzerinden Tor ile iletişime geçerek size sunduğu link üzerinden web sitesine hızlıca erişebilirsiniz. Tor’un da web sitesinde bahsettiği gibi Tor + VPN kullanmak yerine direkt Tor kullanmak daha faydalı. Tor Nedir? Tor Nasıl Finanse Ediliyor? Nasıl Çalışıyor? Sorunları Neler?

Eğer yasaklı sitelere giriş, vpnsiz yasaklı sitelere giriş veya engellenen sitelere giriş gibi aramalarla bu içeriğimize ulaştıysanız kesinlikle kaliteli bir VPN kullanmanızı öneririz.

5/5 - (4 Oy)

1 Comments

Leave a Reply
  1. Merhaba Türkmenistanliyim YouTube tik tok gibi sosyal medya platformlarina burada vpn kullanmadan girmek mümkün değil şu an ıntra diye Bi vpn kullanıyorum onunda kaynak kodunu sürekli degistirdikleri için şu hiç Bi sosyal medya ya giremiyorum burada çalişacak Bi vpn önerebilirmisiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google aramalarınızı izliyor - google alternatifleri - google aramaları - google etkinlik kontrolleri

Google Aramalarınızı İzliyor. Bunu Nasıl Durduracağınızı Anlattık!

phishing-saldirisindan-nasil-korunabilirim

Phishing Saldırısından Nasıl Korunabilirim? 9 Güncel Yöntem!