in

VPN ile İlgili Bilinen Yanlışlar! Bu 7 Yanlışa İnanmayın. Detaylandırdık!

vpn ile ilgili yanlışlar - vpn hakkında yanlışlar - vpn yanlışları - vpn güvenilir mi - vpn pahalı mı - vpn nasıl kurulur - ücretsiz vpn
vpn ile ilgili yanlışlar - vpn hakkında yanlışlar - vpn yanlışları - vpn güvenilir mi - vpn pahalı mı - vpn nasıl kurulur - ücretsiz vpn

VPN ile İlgili Bilinen Yanlışlar! Bu 7 Yanlışa İnanmayın. Detaylandırdık!

Sosyal medya yasakları gündemdeyken VPN ile ilgili bilinen yanlışlar konusunu gündeme getirmek istedik. İnternet öyle bir yer ki her konuda her bilgiyi alabilirken bu bilgilerin birçoğunun da yanlış olduğunu anlayabilirsiniz. Örneğin bir hastalığınız varsa ve bunu herhangi bir arama motorunda ararsanız; büyük ihtimalle bir süre sonra bu hastalıkla hiç alakası olmadığı halde yanlış yönlendirmelerden dolayı kanser çıkabilirsiniz. Merak etmeyin kanser değilsiniz. Bu tür bilgilerin doğruluğunu teyit etmek oldukça güç olduğu için herkes istediği her şeyi yazabiliyor. Eğer sağlık ile ilgili bir probleminiz varsa bunu çözmek veya anlamak için bir doktora başvurun. Böylelikle doğru bilgiyi doğru kişilerden almış olursunuz.

Peki bu konunun VPN ile alakası ne diyebilirsiniz. VPN konusunda da aynı bu şekilde birçok yanlış bilgi var. İnternet büyük bir çukur ve bu çukurda doğru bilgi kadar yanlış bilgi de var. Bu yüzden VPN ile ilgili bilinen yanlışlar konusuna gelin hep birlikte daha yakından bakalım. VPN hakkındaki yanlışları gördüğümüzde en azından neden kullanmamız gerektiğini ya da kullanmamamız gerektiğini daha kolay anlayabiliriz. Kullanıp kullanmamak tabii ki sizlerin kararı.

VPN Hakkındaki Yanlışlar:

  • VPN internetimi yavaşlatıyor: Bir VPN hizmetinin internetinizi yavaşlatması söz konusu olabilir. Fakat bunu bütün VPN uygulamaları için söylemek doğru bir karar değil. Eğer kullandığınız VPN uygulaması yavaşsa bunun birkaç nedeni olabilir. Örneğin bağlandığınız sunucu yoğun olabilir. Bu, VPN’in yavaş olmasını sağlayan en büyük etmenlerden birisi. Farklı bir sunucu seçerek hızınızı yeniden kontrol edin. Bağlandığınız sunucu yaşadığınız bölgeye çok uzak olduğu için yavaşlık söz konusu olabilir. Bu yüzden daha yakın sunucuları (ülkeleri) deneyin. Böylelikle hızınızın artacağını söyleyebiliriz. Son olarak bağlandığınız sunucu herhangi bir kısıtlamaya takılmış olabilir. Bu da hızınızı yavaşlatabilecek etmenlerden bir diğeri. Yine sunucunuzu değiştirerek bu konuyu çözüme kavuşturabilirsiniz. İnternet servis sağlayıcınız kullandığınız VPN hizmetine yasaklama getirdiyse sunucunuz yasaklanmış olabilir. Yine sunucunuzu değiştirmeyi denemeniz gerekiyor.
  • VPN çok pahalı: Ucuz VPN uygulamasını bulabilmemiz zor. Fakat var. Fakat her VPN uygulaması pahalı değil. 2 yıllık veya daha uzun süreli alımlarda VPN uygulamalarının ekstra indirimleri oluyor. Bu indirimleri yakalamaya çalışın. Eğer TL Dolar/Euro üzerinden bir VPN uygulaması almak istiyorsanız bu gerçekten de biraz pahalı olacaktır. Fakat her VPN uygulamasının pahalı olmadığı da bilinen bir gerçek. TL ile VPN alabilirsiniz. Hatta TL ile satış yapan şirketlerin indirimlerini yakalamaya çalışın. Böylelikle daha uygun fiyatlarla daha iyi VPN hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

İlgili: Metaverse Nedir? Metaverse, Geleceğin Devrimi! İnterneti Bitirecek Mi?

  • VPN kullanmak suç: VPN hizmetlerini kullanmak bazı ülkelerde suç olsa da henüz Türkiye’de suç değil. Türkiye’de VPN kullanımı legal ya da illegal olarak görülmüyor. İnternet servis sağlayıcılarının izin verdiği sürece VPN hizmetleri şu an yasal bir şekilde kullanılabiliyor. Fakat ilerleyen süreçte bu konu değişir mi? Bilemeyiz. VPN kullanmak yasal diyebiliriz. Kuzey Kore’de suç olduğunu da hatırlatmalıyız.
  • VPN’i sadece suçlular kullanır: Hayır, VPN hizmetini herkes istediği gibi kullanabilir. Eğer belli şirketlerin VPN uygulamalarından faydalanmak istiyorsanız kullandığınız tarayıcınıza özel eklentileri, bilgisayarınıza özel programları veya telefonlarınıza uygun mobil uygulamaları mevcut. Bu uygulamaları Android ya da iOS’un resmi uygulama mağazası olan Google Play Store veya AppStore üzerinden ücretli&ücretsiz bir şekilde indirebilir, kurabilir ve kullanabilirsiniz.
  • Ücretsiz VPN kullanıyorum, oldukça faydalı ve işe yarıyor: Bir VPN hizmetinin temel amacı gizlilik ise aslında ücretsiz VPN hizmetleri düşünüldüğü gibi faydalı değil. Ücretsiz VPN hizmetleri, kullanıcılarına hedefli reklamlar gösterir. Bunu kullanıcılarının verilerini toplayıp analiz ederek gerçekleştirir. Bu yüzden herhangi bir ücretsiz VPN kullanıyorsanız güvende veya gizliliğinizin üst seviyede olduğunu düşünmeyin. Herhangi bir talep sonrası bütün bilgilerinizin başkalarının eline geçmesi mümkün.
  • VPN beni %100 anonim yapar: Bu da VPN uygulamaları hakkında bilinen yanlışlardan bir tanesi. VPN uygulamaları sizi %100 anonim yapmaz. Çünkü internette %100 anonimlik diye bir şey yok. İllaki bir yerde dijital ayak izinizi bırakırsınız. Bu yüzden VPN uygulamaları hakkında bu tür yorumları ciddiye almayın.
  • İnternete girerken VPN kullanıyorum, her zaman güvendeyim: Yukarıdaki madde de dediğimiz gibi bir VPN uygulamasına tamamen bu şekilde güvenmek doğru değil. Hiçbir internet kullanıcısının tamamen güvende olduğunu söylemesi pek doğru değil. Bu tamamen bir şehir efsanesi!

İlgili: VPN Nedir? VPN Hakkında Sormaktan Korkulan O 5 Soru ve Cevabı!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4k - 4k uhd - 4k hdr - 4k uhd nedir - 4k uhd hakkında - 4k uhd ne demek

4K UHD Nedir? Ultra Yüksek Çözünürlüğün Artıları ve Eksileri!

tiktok instagram ve facebook'u hemen silin - sosyal medyayı silme - tiktok'u silme - instagram'ı silme - facebook ve instagram'ı sil - lorentlabs - lorentlabs youtube

Instagram, TikTok ve Facebook’u Hemen Silin! (Videolu İçerik)