in

4K UHD Nedir? Ultra Yüksek Çözünürlüğün Artıları ve Eksileri!

4k - 4k uhd - 4k hdr - 4k uhd nedir - 4k uhd hakkında - 4k uhd ne demek
4k - 4k uhd - 4k hdr - 4k uhd nedir - 4k uhd hakkında - 4k uhd ne demek

4K UHD Nedir? Ultra Yüksek Çözünürlüğün Artıları ve Eksileri!

Bu içeriğimizde 4K UHD nedir sorusunu cevaplıyor ve bu konuyla ilgili temelde sorulan soruları detaylandırmaya çalışıyoruz.

Ultra Yüksek Çözünürlük (UHD), genellikle HD, 1080p veya özellikle 1.920 x 1.080 çözünürlük olarak bilinen yüksek ekran çözünürlüklerini tanımlamak için kullanılan bir ifade demek kesinlikle doğru bir açıklama olacaktır. 4K UHD, bazı bağlamlarda değişse de en tipik olarak 3.840 x 2.160 olan 4K çözünürlüğü özel olarak ele alıyor.

UHD, daha yüksek çözünürlük olan 8K çözünürlükle ilgili olan 8K UHD’yi tanımlamak için de kullanılıyor.

4K UHD Çözünürlük Nedir?

4K UHD çözünürlük, neredeyse tüm TV’lerde tanımlandığı gibi 3.840 x 2.160’tır. Ancak, diğer ortamlardaki 4K çözünürlük, yaklaşık 4.000 piksel yatay çözünürlüğe sahip herhangi bir ekranla ilgili olarak biraz farklı olabilir. Bazı bilgisayar monitörlerinde, genellikle 4K UHD takma adıyla anılmasa da 3.840 × 1.600 veya 3.840 x 1.080 çözünürlüğe sahip olabilirler.

İlgili:

4K UHD İyi Mi?

4K UHD TV’lerin muhteşem göründüğü bir gerçek. 1080p TV’lerden daha fazla gerçekçilik, derinlik ve netlik söz konusu. Aynı şey, oyuncuların, özellikle ince ayrıntılar veya ekrandaki metinler söz konusu olduğunda, düşük çözünürlüklere kıyasla çok daha fazla ayrıntının keyfini çıkarabilecekleri 4K monitörler için de söylenebilir.

UHD ve 4K Aynı Mı?

UHD son eki olmayan 4K, 4K UHD içeriğini ve uyumlu ekranları tanımlamak için kullanılan en yaygın ifade, ancak bu özel değil. 4K UHD, çoğunlukla 3.840 x 2.160 çözünürlükte görüntülenen TVlerle ilgili. Halk dilinde ise neredeyse genelde aynı şey demek.

4K UHD, 4K’dan Daha Mı İyi?

Film izlemek veya oyun oynamak söz konusu olduğunda, 4K UHD ve 4K neredeyse her durumda aynı. Çoğu 4K UHD ve 4K ekranın uyduğu daha tipik 3.840 x 2.160’dan biraz farklı çözünürlüğe sahip bazı niş ekran türleri var. Ancak çoğu durumda 4K UHD ve 4K aynıdır ve etiketteki herhangi bir fark, tamamen pazarlama taktiği.

Hangisi Daha İyi 4K UHD veya 4K HDR?

4K UHD, yalnızca ekranın çözünürlüğü veya içeriğiyle ilgili. 4K HDR, hem 4K çözünürlüklü hem de yüksek dinamik aralıklı görüntüleme kullanan içeriktir. HDR filmler, ister 1080p ister 4K olsun, daha geniş bir parlaklık aralığı içerir. Böylece daha yoğun bir görsel deneyim için daha parlak ışıkları daha parlak ve daha koyu ışıkları daha koyu hale getirir. 4K HDR, hem ultra yüksek çözünürlüklü çözünürlük hem de HDR parlaklığını destekleyen içeriktir.

4K UHD, tek başına 4K HDR içeriğiyle aynı parlaklık ve kontrast aralığına sahip değil. İkincisinin daha iyi olup olmadığı, içeriğin geliştirilme şekline ve kullandığınız 4K UHD HDR ekranın kalitesine de bağlı.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okx-ikili-yatırım-nedir

GODS OKEx Jumpstart’ta! – GODS Kazanmak için OKB Stake Edin!

vpn ile ilgili yanlışlar - vpn hakkında yanlışlar - vpn yanlışları - vpn güvenilir mi - vpn pahalı mı - vpn nasıl kurulur - ücretsiz vpn

VPN ile İlgili Bilinen Yanlışlar! Bu 7 Yanlışa İnanmayın. Detaylandırdık!