in

Kendinizi İnternetten Silmenin 5 Basit Yolu! İşte Öneriler!

internetten verileri silme - bilgilerimi googledan kaldırmak istiyorum - googledan isim kaldırma
internetten verileri silme - bilgilerimi googledan kaldırmak istiyorum - googledan isim kaldırma

Kendinizi internetten silmek istiyor musunuz? Bu içeriğimizde bu konuyu ele alacağız. Birçok farklı yolun olduğu bu konuda sadece belli birkaç konuyu ele alacağımızı şimdiden belirtmeliyim. Google veya farklı servislerden içeriklerinizi, bilgilerinizi ya da geçmişten bu yana peşinizi bırakmayan indexlenmiş şeyleri kaldırabilmeniz için web sitemizdeki farklı içeriklere göz atmanızı öneririz. Özellikle Google ile ilgili bütün detalar web sitemizde mevcut. Tamamen kendimi silebilir miyim ya da tamamen görünmez olabilir miyim diye farklı birçok benzer soru soruluyor. Bunu yapmak için çok çok fazla uğraşmak ve kişisel olarak hiçbir şey paylaşmamak gerekiyor. Fakat imkansıza yakın bir şey bu. Belki web sitelerinden, arama motorlarından veya sosyal medya platformlarından kendinizi silebilirsiniz ama unutmayın; yaptığınız her şey sizin bir dijital ayak iziniz. Bu yüzden anonim olarak yaptığınız şeyler de tamamen sizi yansıttığı için bir dijital ayak izinizin olduğunu sakın unutmayın.

1. Alışveriş, sosyal ağ ve web hizmeti hesaplarınızı silin veya devre dışı bırakın.

Hangi sosyal ağlarda profilinizin olduğunu düşünün. Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram gibi büyük platformların yanı sıra Tumblr, Google+ ve hatta MySpace gibi sitelerde hala herkese açık hesaplarınız olabilir. Reddit hesabınız ne olacak, var mı? Hangi alışveriş sitelerine kayıt oldunuz? Amazon, Gittigidiyor, Hepsiburada, Ebay veya daha farklı platformlar.

Bu hesaplardan kurtulmak için, hesap ayarlarınıza gidin ve hesabınızı devre dışı bırakmak, kaldırmak veya kapatmak için bir seçenek arayın. Profil veya web sitesine bağlı olarak, onu Güvenlik veya Gizlilik veya benzer bir şey altında bulmanız mümkün.

Herhangi bir nedenle bir hesabı silemiyorsanız, hesaptaki bilgileri gerçek bilgilerinizden başka bir şeyle değiştirin. Sahte veya tamamen rastgele bir şey. Fakat silmek için web sitesiyle iletişime geçmeyi unutmayın.

İlgili: http://lorentlabs.com/siberguvenlik/cevrimici-anonimlik-icin-ne-yapmaliyiz-anonimlik-neden-onemli/

2. Kendinizi veri toplama sitelerinden çıkarın!

Bilgilerinizi toplayan şirketler var. Veri simsarları olarak adlandırılırlar. Spokeo, Whitepages.com, PeopleFinder ve pek çok başka isimde bu tür web siteleri mevcut. Çevrimiçi yaptığınız her şeyden veri toplarlar ve daha sonra bu verileri, çoğunlukla size daha özel reklam yapmak ve size daha fazla şey satmak için ilgili taraflara satarlar.

Artık bu sitelerde kendinizi arayabilir ve mevcut bilgilerinizi hızlıca kaldırabilirsiniz. Sorun şu ki, her siteden çıkma prosedürü farklı ve faks göndermeniz ve gerçek fiziksel evrakları doldurmanız gerekebilir. Fiziksel evrak işleri dediğimden eminim evet. 2021’de olduğumuzu unutturabilecek bir işlem. Bunun için DeleteMe gibi bir platformu da kullanmanız mümkün. Fakat unutmamanız gereken bir nokta da bu tür platformların oldukça pahalı bir uygulama olduğu. Bu tür uygulamaları kullanırken de sakın gizlilik politikalarını ve hizmet sözleşmelerini okumayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir:

3. Bilgilerinizi doğrudan web sitelerinden kaldırın!

Eski bir forum gönderisini veya gün içinde yazdığınız utanç verici eski bir blogu kaldırmak istiyorsanız, bu sitelerin web yöneticileriyle tek tek iletişime geçmeniz gerekiyor. İletişim kurmak ve doğru kişiyi bulmak için sitenin Hakkımızda veya Kişiler bölümüne bakabilir veya www.whois.com adresine gidip iletişim kurmak istediğiniz alan adını arayabilirsiniz. Orada tam olarak kiminle iletişime geçeceğiniz konusunda bilgi bulabilme imkanınız var. Fakat buradaki bilgiler kapalıysa direkt olarak web sitesi veya uygulama ile ‘İletişim’ kategorisi üzerinden iletişime geçmeniz gerekebilir.

  • Web sitelerinin gönderilerinizi kaldırma yükümlülüğü yok. Bu nedenle, bu sitelerle iletişim kurarken kibar olun ve gönderinin neden kaldırılmasını istediğinizi açıkça belirtin. Umarım gerçekten takip eder ve kaldırırlar.

4. Kişisel bilgileri web sitelerinden kaldırın.

Eğer bir web sitesi kişisel verilerinizi paylaşıyorsa bu bir suç. Suç olduğu halde kaldırma talebinize cevap verilmiyorsa öncelikle durumu siber suçlara bildirmeniz işinize yarayacaktır. Fakat bu, verilerinizin silinmesine cevap olmayabilir. Örneğin bir banka hesap numaranız veya Sosyal güvenlik numaranız bir web sitesinde paylaşılıyorsa bunu hassas içerik olarak Google’a iletebilirsiniz. Yasal talep butonundan bu süreci incelemeniz mümkün.

Kaldırma işlemi biraz zaman alabilir ve başarılı olacağının da garantisi yok, ancak kendinizi bu kadar savunmasız bir durumda bulursanız en iyi başvurunuzun bunlar olacağından emin olabilirsiniz.

5. Güncel olmayan arama sonuçlarını kaldırın!

Güncel olmayan bilgilerin arama motorlarında çıkması gerçekten oldukça can sıkıcı. Neyse ki bu soruna hızlı bir çözüm var. Örneğin adınızı Google’da arattığınızda bir web sitesinde adınızla ilgili bir bilgi başlığı varsa ve bu bilgi geçmişi yansıtan bir bilgiyse (mesela işiniz olabilir) bunu Google’dan kaldırabilirsiniz. Şu konuyu daha net anlatmak gerekirse şöyle;
Google’da ve web sitesinde bilginiz varmış gibi görünüyor fakat siteye girince o bilginin olduğu sayfa yok. Hata alıyor ya da başka bir sayfayla karşılaşıyorsunuz. İşte bunu Google’a başvurarak kaldırmanız mümkün. Google önbellek konusunu hızlıca düzeltecektir. Google, bu konuda da %100 bir destek sağlamıyor. Fakat kaldırma olasılığı diğer maddeye göre daha fazla.

Son bir şey…

Bu süreçten geçerken sabırlı olmayı unutmayın ve bir günde tamamlamayı beklemeyin. İnternetten kalıcı olarak silemeyeceğiniz bazı şeyler olduğunu da kabul etmeniz gerekiyor. Google veya Yandex gibi arama motorlarıyla iletişime geçtiğinizde hızlı bir dönüş alamadıysanız mutlaka bekleyin. Size kesin olarak dönüş yapılacaktır fakat bu zaman alabilir.

İçeriği Oyla

1 Comments

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sahte vpn - vpn nedir - lorent research lab - vpn hakkında - en güvenilir vpn

VPN’ler hacklendi! 21 Milyon Kullanıcının Bilgileri Sızdırıldı!

nft nasıl oluşturulur - tweet nft'si oluşturma - tweet nft yapma - nft nedir

Tweet NFT’si Nasıl Oluşturulur? Tweetlerini Satarak Para Kazananlar Var!