in

Tweet NFT’si Nasıl Oluşturulur? Tweetlerini Satarak Para Kazananlar Var!

nft nasıl oluşturulur - tweet nft'si oluşturma - tweet nft yapma - nft nedir
nft nasıl oluşturulur - tweet nft'si oluşturma - tweet nft yapma - nft nedir

Tweet NFT’si nasıl oluştulur konusuna geçmeden önce NFT’nin ne olduğu ile alakalı kısa bir giriş yapmak istiyorum. Tabi bununla (NFT nedir?) giriş yapmadan önce Twitter CEO’su Jack Dorsey hakkında bir haber vermek istiyorum.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Twitter’ı kurduktan sonra attığı ilk tweetini NFT haline getirerek satışa çıkardı. Bu satışın müzayedesi 21 Mart tarihinde sona erecek. Jack Dorsey yaptığı açıklamada buradan gelen bütün parayı hayır kurumuna bağışlayacak. Müzayede de dikkat çeken 2 isim ve büyük bir fiyat teklifi var. ‘Bir tweeti ne kadara satabilir ki ya?’ ile ‘Neden bir tweete bu kadar para verilir ki?’ diye soran birçok kişi var. Şu an mevcut teklifin 2.5 milyon dolar olduğunu hemen belirtmeliyim. Evet, Jack Dorsey’nin ilk tweetinin NFT’sine verilen en yüksek teklif tam 2.5 milyon dolar.

Bu teklifi veren kişinin de Türk olması sizlere ayrıca ilginç gelebilecek bir başka konu. Teklifin bu kadar yükselmesini sağlayan isim ise kripto para ekosistemindeki herkesin yakından tanıdığı TRON CEO’su Justin Sun. Bakalım 21 Mart tarihinde bu fiyat artacak mı yoksa 2.5 milyon dolara tweetin NFT’si satılacak mı?

Şimdi kısaca NFT nedir konusunu ele alalım. Fakat hemen yukarıda bulunan ‘İlginizi Çekebilir’ başlığının birinci maddesindeki içeriğe göz atarak daha detaylı bilgi alabileceğinizi unutmayın.

NFT Nedir?

NFT’ler, benzersiz dijital öğelerin sahipliğini satın almanıza ve satmanıza ve blok zincirini kullanarak bunlara kimin sahip olduğunu takip etmenize olanak tanıyan bir sistem. NFT “değiştirilemez token” anlamına geliyor ve teknik olarak çizimler, animasyonlu GIF’ler, şarkılar veya video oyunlarındaki öğeler dahil olmak üzere dijital her şeyi içermesi mümkün. Bir NFT, gerçek hayattaki bir tablo gibi türünün tek örneği olabilir, ancak blok zinciri, dosyanın kimin elinde olduğunu size net bir şekilde gösterir.

Tweet NFT’si Nasıl Satılır?

Dün (11 Mart 2021 – Perşembe) 69 milyon dolara 1 NFT satıldığını da hatırlatmak isteriz. Peki bir tweet’in NFT’si nasıl oluşturulur? sorusunu hızlıca cevaplamak gerekirse aslında bu çok basit bir şey. Bunu adım adım anlatmak istiyorum. Öncelikle https://v.cent.co adlı siteye giriyorsunuz. Girerken Metamask adlı cüzdanınız yoksa o size zaten cüzdan açın diyor. Chrome ve Firefox üzerinde bu cüzdanı deneyimledik. Oldukça iyi çalışıyor. Chrome üzerinden devam edelim. Chrome eklentisini indirdikten sonra kurma işlemini hızlıca gerçekleştiriyorsunuz. (Zaten atacağınız adımlar belli. O sizi yönlendiriyor.)

Cüzdanınız oluşturulduktan sonra Twitter hesabınızla web sitesine giriyorsunuz. Unutmayın bu 3. parti bir uygulama. Yani parolanızla giriş yapıyorsunuz. Bu yüzden mutlaka 2FA kullanın ve güvenme konusunda biraz endişeleriniz olmalı. Endişeniz varsa neden kullanıyorsunuz diyebilirsiniz. İçeriğimizin en başında da dediğimiz gibi Twitter CEO’su Jack Dorsey kullandığı için güvendik diyebiliriz. Twitter profiliniz ile giriş yaptıktan sonra ‘Paste tweet URL’ kısmına satışını yapmak istediğiniz tweetin linkini kopyalayıp buraya yapıştırıyorsunuz.

Sonra Tweeti paylaşmak için aşağıdaki paylaş butonuna basıyorsunuz ve paylaşım linki profilinizde görünüyor. Böylelikle tweetinizin NFT’sini almak isteyen kişiler o link üzerinden size teklif veriyor ve istediğiniz en yüksek teklife içeriğinizi satıyorsunuz. Sattıktan kısa bir süre sonra kabul ettiğiniz teklif Metamask cüzdanınıza yansıyor. Sonra bu ödemeyi herhangi bir Türk kripto para borsasına çekip oradan da IBAN’a aktararak TL yapabilirsiniz.

Buraya göz atarak NFT hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz: NFT Nedir? NFT Hakkında Detaylar ve Bilinmesi Gerekenler! İlerleyen günlerde Rarible, OpenSea gibi farklı NFT marketlere nasıl içerik eklenir bunları anlatacağız.

Unutmayın, uyarı: Bu içerik herhangi bir alım, satım veya yatırım tavsiyesi değildir. Kişiler yapacakları alım, satım veya yatırımlardan kendileri sorumludur. Bu içerik tamamen bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

internetten verileri silme - bilgilerimi googledan kaldırmak istiyorum - googledan isim kaldırma

Kendinizi İnternetten Silmenin 5 Basit Yolu! İşte Öneriler!

kurumsal güvenlik nedir - siber güvenlik nedir - kurumsal güvenlik - şirket güvenliği

Kurumsal Güvenlik Nedir? Kurumsal Güvenlik İçin 9 Etkin Öneri!