in

Hangi Arama Motorunu Kullanmalıyım? Doğru Arama Motoru Nasıl Seçilir?

hangi arama motorunu kullanmalıyım - arama motoru - arama motorları - hangi arama motoru daha iyi
hangi arama motorunu kullanmalıyım - arama motoru - arama motorları - hangi arama motoru daha iyi

Hangi Arama Motorunu Kullanmalıyım? Doğru Arama Motoru Nasıl Seçilir?

Web’de bir şeyi bulabilmemiz için her biri farklı şekilde çalışan çeşitli arama motorları mevcut. Bu arama motorlarının birçoğuna karşılaştırma ve inceleme kategorimizde de yer verdik. Bildiğiniz gibi bazı arama motorları diğerlerine göre daha farklı özelliklere ve seçeneklere sahip. Şu an bu içeriği okuyan birçok kişinin Google kullandığı da şüphesiz ki büyük bir gerçek. Fakat kendinize alternatif arıyorsanız ve hangi arama motorunu kullanmalıyım? Diye soruyorsanız bu içeriğimiz tam da size göre! Hangi arama motorunu kullanacağınıza sizin karar vermeniz gerekiyor. Ancak arama motoru kullanmadan önce bazı sorular da sormalısınız. Bu soruları sorun:

Hangi arama motorunu kullanmalıyım? Sorusunun yanında; arama motorunu kullanırken ne gibi ekstra özelliklerinden faydalanacağım? Basit bir arayüzü var mı? Etkinliklerimin kaydını tutuyor mu? Hangi cihazda kullanırsam daha iyi olur? gibi sorulara da cevap bulmanız önemli.

Hangi Arama Motorunu Kullanmalıyım?

Bir arama motorundan her tür içeriği bulması beklenmemeli. Oldukça önemli ve ilginç bir ihtimal. Bu, arama motorlarının tüm web’de arama yapmadığı gerçeğini hesaba katmaz bile. Yapmanız gereken ilk ve en önemli şey, ne aradığınızı düşünmekk. Aradığınız şeyleri bulmanıza yardımcı olması mümkün bir arama motoru seçin.

Görsel mi arıyorsunuz? Arama motorunun bir görsel arama işlevi içerdiğinden emin olun. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda görsel arama motoru var.

Eğer aradığınız şey videolarsa, videoları olan bir web sitesine bağlı kalın veya arama motorunun da video sonuçları göstereceğinden emin olun.

İlgili:

Örneğin, Google çevrimiçi kişileri bulmak için yararlı olsa da web sayfalarını, resimleri, videoları ve daha fazlasını kolaylıkla bulabilir. Ancak, tam da bunu yapmak için oluşturulmuş bir kişi arama motoru, bu tür aramalar için çok daha faydalı olabilir.

Ayrıca genel web arama motorları, görünmez web arama motorları, mobil cihazlar için optimize edilmiş arama motorları ve niş arama motorları olduğunu da unutmayın.

Tek bir aramadan daha fazlasını elde etmek için aynı anda birden fazla arama motoru aramanıza izin veren bazı siteler de var. Dogpile buna basit bir örnek.

İlgili: İnternette Daha Etkili Arama Yapmanın 7 Basit Yolu!

Hangi Arama Motorunu Kullanmalıyım: Gizlilik Önemli Mi?

Bazı arama motorlarının (Google gibi) aradığınız şeyi takip ettiği ve hatta beğendiğiniz şeylere dayalı olarak tüm cihazlarınıza kişiselleştirilmiş reklamlar sunabildiği oldukça iyi bilinen bir konu. Sizin için en iyi arama motoru arayışınızda, bunun sizin için bir sorun olup olmadığını veya güvenli, gizlilik odaklı bir arama motoru isteyip istemediğinizi göz önünde bulundurmalısınız.

DuckDuckGo, herhangi bir kişisel bilgi toplamayan bir arama motoru örneği. Startpage.com da DuckDuckGo gibi. Ayrıca StartPage, dünyanın en özel arama motoru olduğunu iddia ediyor.

Dark web’de Tor Browser aracılığıyla bulunan Torch arama motoru, başka bir özel arama motorudur diyebiliriz.

Bazıları Gelişmiş Arama Seçeneklerine Sahip:

Gelişmiş arama seçenekleri, aramayı daraltmanıza yardımcı olmak için etkinleştirebileceğiniz filtreler ve ayarlardır. Hangi sonuçları göreceğiniz üzerinde tam kontrole sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, Boolean aramalarını ve diğer gelişmiş seçenekleri destekleyen bir arama motoru seçmek isteyebilirsiniz.

Google, Yahoo ve Bing bu konuda yardımcı olacaktır. Bu arama motorlarını zaten birçok kişi kullanıyor. Gelişmiş arama seçeneklerini kullandığınızda, aradığınızı bulmanıza yardımcı olacaktır. Gördüğünüz sonuçları önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HBO Max Netflix Disney and Amazon

11 Adet Dizi Önerisi ve Özel Bir VPN Tavsiyesi!

Kaspersky vpn

Kripto Para ve İnternet Güvenliği için VPN Kullanıyor musunuz?