in

Bing Nedir ve Nasıl Kullanılır? Google’dan Farkı Nedir?

bing nedir - bing arama motoru - bing nedir - google alternatifi - bing güvenli mi
bing nedir - bing arama motoru - bing nedir - google alternatifi - bing güvenli mi

Google, tek arama motorunuz olmamalı. Bing, Google için bir alternatif olabilir.

Google’ın sade eski arayüzünden sıkıldıysanız ve diğer arama motoru seçeneklerini keşfetmeyi düşünüyorsanız, neden Microsoft’un Bing’ini denemiyorsunuz? Google’dan ne kadar farklı olduğu ve mobil uygulamasından ne bekleneceği dahil olmak üzere Bing hakkında bilmeniz gereken her şey şimdi bu içerikte.

Bing nedir?

Bazen ‘Bing Arama Motoru’ olarak da anılan Bing, Microsoft tarafından geliştirilen bir arama motoru.

Bing, çoğunlukla arama motoru web sitesiyle bilinse de, web arama hizmetlerine erişmenin tek yolu bu değil. Bing’i kullanmak isteyenler, Bing mobil uygulamasının yanı sıra Microsoft Edge üzerinden de kullanabilir.

Edge’de, tarayıcının varsayılan arama motoru olduğu için Edge’in arama çubuğunu kullanarak bir web araması yaptığınızda Bing’e otomatik olarak erişilebilir. Bu nedenle, arama çubuğunu kullanarak Edge’de bir arama yaptığınızda, doğrudan Bing’in arama sonuçlarına yönlendirilirsiniz.

Bing ve Google!

Hem Bing hem de Google, günlük web taramasının en temel görevlerini gerçekleştiren arama motorlarıdır, ancak birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Şimdi ana farklarından dördüne bir göz atalım.

GÖRÜNÜM VE ARAYÜZ!

Bing ve Google arasındaki fark, sadece kendi arayüzlerine bağlı olarak oldukça belirgin. Google’ın ana arama sayfası, tasarımı gereği oldukça basit ve minimalken, Bing ise bunun tam tersi, genellikle muhteşem fotoğraflar ve en son haberlerin bağlantılarıyla dolu. Bing’in arama ana sayfasını özelleştirebilirsiniz. 

Bing ana sayfası

ARAMA SONUÇLARI KALİTESİ!

Bing ve Google tarafından oluşturulan arama sonuçları arasında kalite açısından çok fazla bir fark olmadığı ortada. Fakat birçok kesim Google’da daha fazla sonuç bulduğunu ve erişimin daha kolay olduğunu dile getiriyor.

Kişisel görüş olarak şunu söylemeliyim: Alışkanlık mıdır bilinmez fakat Google kullanmak Bing kullanmaktan daha iyi çünkü daha fazla sonuca çok hızlı ve anında erişebiliyorum. Bir de şu ‘haber’ saçmalığı olmasa çok güzel olabilir.

GELİŞMİŞ ARAMA SEÇENEKLERİ!

Hem Bing hem de Google, arama sonuçlarını daraltmak için gelişmiş arama seçenekleri ve filtreler sağlıyor, ancak Google’ın gelişmiş seçeneklerini ve filtrelerini bulmak, Bing’inkinden daha kolay.

Aslında, Bing tarafından oluşturulan belirli bir arama sonuçları sayfasında, Görseller veya Videolar gibi farklı sonuçlar sekmesi seçinceye kadar gelişmiş arama ayarları veya filtreler için pek bir seçenek görünmüyor.

Bununla birlikte, Google‘ın arama sonuçları sayfasında, Gelişmiş Arama ve diğer arama araçları ve filtreler kolayca bulunuyor.

KULLANIM TEŞVİKLERİ VE ÖDÜL PROGRAMLARI!

Günlük Google aramalarınız için ödül veya para almanıza izin veren ödül programları olsa da, Bing, web aramalarında para kazanmak isteyenler için en güvenilir ödül programına sahip gibi görünüyor. Bing’in ödül programı Microsoft Rewards doğrudan Microsoft ile bağlantılı.

Microsoft tarafından desteklenmesine ek olarak, Bing’in ödül programına kaydolmak da kolay görünüyor çünkü ihtiyacınız olan tek şey bir Microsoft hesabı. Oturum açtığınız sürece, Bing ile arama yapmak, sınavlara girmek ve hatta Microsoft Store’da alışveriş yapmak için puan kazanabilirsiniz. Yeterince puan kazandığınızda, bunları filmler, uygulamalar, hediye kartları, hayır kurumlarına bağış ve daha fazlası için kullanmanız mümkün.

Bing Arama Uygulamasıyla Mobil Arama!

Web aramanızın çoğunu bir mobil cihazda yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, Bing Arama uygulamasını deneyebilirsiniz. Bing Arama uygulaması Android ve iOS cihazlar için kullanılabilir.

Bing’in mobil uygulamaları kesinlikle masaüstü web sitesindeki aramalarla aynı kaliteyi sunuyor. Sonuçlar da ise herhangi bir değişiklik yok. Bing’in bazı butonları oldukça hoşunuza gidebilir. Bunlar şu özellikleri sunar:

  • Yakınımdayken: Buna dokunduğunuzda Bing, yakınınızdaki yüksek puanlı restoranların bir listesini ve ziyaret edilecek yerel turistik yerlerin bir listesini otomatik olarak gösterir.
  • Eğlence: Bing, zamanınızı meşgul edebileceğiniz bir dizi eğlenceli mobil uyumlu oyun ve testi size hızlıca sunuyor.
  • Benzin: Bing, adresleri ve en güncel benzin fiyatları ile en yakın benzin istasyonlarının bir listesini otomatik olarak oluşturur.
4.3/5 - (3 Oy)

1 Comments

Leave a Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AirTags nedir 1

AirTag Nedir? Nasıl Kullanılır?

kapalı iphone nasıl bulunur - çalınan telefonun yerini tespit etme - şarjı biten telefonu bulma

Kapalı iPhone Nasıl Bulunur? Çalınan ve Pili Biten iPhone’u Bul!