in

Ağ Temelleri Nedir? Ağ Temelleri Hakkında Kısa Bir Kılavuz!

ağ temelleri nedir - ağ temelleri hakkında - lorentlabs
ağ temelleri nedir - ağ temelleri hakkında - lorentlabs

Ağ Temelleri Nedir? Ağ Temelleri Hakkında Kısa Bir Kılavuz!

Bilgisayar dünyasında ağ iletişimi, veri paylaşımı amacıyla iki veya daha fazla bilgi işlem cihazını birbirine bağlama uygulamasıdır. Ağlar, bilgisayar donanımı ve bilgisayar yazılımı kombinasyonu ile oluşturulurlar. Kitaplarda ve eğitimlerde bulunan bazı ağ açıklamaları son derece teknik, öğrenciler ve profesyoneller için tasarlanmıştır. Bu içeriğimizde ağ temellerine göz atacağız.

Bilgisayar Ağı Türleri:

Bir dizüstü bilgisayarı, tablet bilgisayarı, masaüstü bilgisayarı, kablosuz yönlendiriciyi ve World Wide Web'e bağlı iki telefonu gösteren bir ekran görüntüsü.
Getty Images

Ağlar birkaç farklı şekilde kategorize edilebilmesi mümkün. Bir yöntem, kapsadığı coğrafi alana göre bir ağın türünü tanımlar. Alternatif olarak, ağlar topolojiye veya destekledikleri protokol türlerine göre de sınıflandırılabilir.

Ağ Ekipmanı Türleri: Donanım

Ev ofisinde WLAN yönlendirici ile internet bağlantısı
Getty Images

Bir ev bilgisayar ağı inşa blokları dahil adaptörleri, yönlendiricileri ve/veya erişim noktaları olarak kabul görür. Kablolu (hibrit kablolu/kablosuz) ağ iletişimi, çeşitli tiplerde kabloları da içerir. Özellikle büyük ölçekli kurumsal ağlar, genellikle özel iletişim amaçları için diğer gelişmiş ekipmanları kullanırlar.

Ethernet

Ethernet kablosu
CCO 

Ethernet, yerel alan ağları için fiziksel veri bağlantı katmanı teknolojisidir. Dünyanın dört bir yanındaki evler, okullar ve ofislerin tümü, kişisel bilgisayarları ağa bağlamak için yaygın olarak Ethernet standart kabloları ve adaptörleri kullanırlar.

İlgili:

Kablosuz Yerel Alan Ağı (WLAN)

arabada internete erişim mobil hotspot
Getty Images

Wi-Fi, yerel alan ağları için en popüler kablosuz iletişim protokolüdür. Özel ev ve iş ağları, genel erişim noktaları, bilgisayarları ve diğer kablosuz cihazları birbirine ve internete bağlamak için Wi-Fi kullanır. Bluetooth, kısa menzilli ağ iletişimi için cep telefonlarında ve bilgisayar çevre birimlerinde yaygın olarak kullanılan başka bir kablosuz protokoldür.

İnternet servisi

Kablo Modem Donanımı
Getty Images

İnternete bağlanmak için kullanılan teknolojiler, yerel alan ağlarındaki cihazları bağlamak için kullanılanlardan farklıdır. Dijital abone hatları (DSL), kablo modemler ve fiber sabit geniş bant internet hizmeti sağlarken, WiMax ve LTE ek olarak mobil bağlantıyı destekler. Bu yüksek hızlı seçeneklerin mevcut olmadığı coğrafi bölgelerde, aboneler bunun yerine eski hücresel hizmetleri, uyduyu ve hatta çevirmeli interneti kullanmak zorunda kalıyor.

TCP/IP ve Diğer İnternet Protokolleri

Bir Alan Adı İçin IP Adresini Bulun
Getty Images 

TCP/IP,  internetin birincil ağ protokolüdür. Kısaltma, modelin dayandığı iki çerçeve olan İletim Kontrol Protokolü ve İnternet Protokolünü ifade eder. TCP/IP üzerine inşa edilmiş ilgili bir protokol ailesi, web tarayıcılarının, e-postanın ve diğer birçok uygulamanın küresel olarak ağlar üzerinden iletişim kurmasına izin verir. TCP/IP kullanan uygulamalar ve bilgisayarlar birbirlerini, tipik olarak ###.##.### gibi görünen bir dizi sayı olan atanmış IP adresleriyle tanımlar.

Ağ Yönlendirme, Anahtarlama ve Köprüleme

Koyu arka plan üzerinde Wi-Fi kablosuz internet yönlendirici
Grassetto / Getty Images 

Çoğu bilgisayar ağı, üç teknikten birini kullanarak mesajları kaynaktan hedef cihazlara yönlendirir. Yönlendiriciler, hedeflerine (genellikle diğer yönlendiriciler aracılığıyla) önceden göndermek için mesajların içinde yer alan belirli ağ adresi bilgilerini kullanır. Anahtarlar, yönlendiricilerle aynı teknolojinin çoğunu kullanır, ancak genellikle yalnızca yerel alan ağlarını destekler. Köprüleme, mesajların iki farklı fiziksel ağ türü arasında akmasına izin verir.

İlgili: Hackerlar Kötü Amaçlı Yazılım Kullanmadan Parolaları Nasıl Çalabilir?

4.7/5 - (16 Oy)

3 Comments

Leave a Reply
  1. çok fazla teknik kısım var anlaşılmasını ve cümlenin düzenini bozuyor. değiştirmeyi veya örnekler ile desteklemeni tavsiye ederim.

  2. Teşekkürler önemli bir bilgiydi benim için. Ağ temelleri kapsamında gördüğüm en iyi içerik desem yeridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kyc-nedir-2

KYC Nedir? Kripto Para Borsalarına Neden Kimlik Bilgilerimizi Veriyoruz?

proxy-vs-vpn

Proxy ile VPN: Gizlilik, Hız ve Güvenlik!