in

Akıllı Telefonunuzu Yok Eden 5 Kötü Alışkanlık!

phone

Akıllı Telefonunuzu Yok Eden 5 Kötü Alışkanlık!

Alışkanlık hâline getirdiğiniz bazı davranışlar, akıllı telefonunuza zarar verir. Bu içeriğimizde, hangi alışkanlıkların telefonunuza zarar verdiğine ve dikkat etmeniz gereken unsurlara yer verdik.

Akıllı Telefonunuzu Yok Eden 5 Kötü Alışkanlık:

1) Kalitesiz şarj kablosu kullanmak

Kalitesiz ve ucuz şarj kabloları, telefonunuza zarar veren en kötü alışkanlıklardan biridir. Bu USB kabloları, cihazınıza kalıcı hasarlar verebileceği gibi elektrik çarpması gibi ciddi durumlara da yol açabilir. Bu nedenle, bir şarj kablosu alırken ucuz olmasına değil; kaliteli olmasına özen göstermeniz gerekir. Aksi takdirde zamanla daha pahalı sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bununla birlikte, kabloların uzun ömürlü olması için onları iyi bir şekilde kullanın. Kabloyu çok sıkı sarmayın ve telefonunuzun şarjı dolduktan sonra fişten tamamen çıkarın.

2) Bir telefon kılıf kullanmamak

Telefonunuzun kılıfsız daha şık ve temiz göründüğünü düşünüyor olabilirsiniz, ancak bu düşüncenizden dolayı telefonunuz yere düştüğünde ekranı çatlayabilir veya tamamen kullanılamaz duruma gelebilir. Ayrıca telefonda meydana gelen bu fiziksel hasarlar, onun yeniden satış fiyatını da düşürecektir. Bu nedenle telefonunuzu koruması yüksek bir kılıfla kullanın. Bununla birlikte, telefonunuza mutlaka bir ekran koruyucusu taktırın. Bu sayede çarpmalara ve düşmelere karşı telefonunuzun ana ekranı daha güvende olacaktır.

3) Telefonun şarjı bitene kadar kullanmayın

Telefonunuzun şarjını tamamen bitirmeyin. Pili sıfırlanana kadar kullanıp şarja takmayı alışkanlık hâline getirmek, zamanla telefonda kalıcı hasarlara yol açacaktır. Telefonunuzu ara sıra pili tamamen boşalana kadar kullanmak, cihazın sağlığı için faydalı olsa da bunu sürekli hâle getirmek yarardan çok zarar getirecektir. Bu nedenle telefonunuzun pili tamamen tükenmeden yani %0’a düşmeden önce şarja takın. Hatta mümkünse şarjı %30’un altına düşürmeden şarja takın.

4) Çok fazla suya maruz bırakmak

Yapılan “su geçirmez” reklamlarının tamamen doğru olduğunu düşünmeyin çünkü her cihazın su geçirme ihtimali vardır. Sadece bazıları suya daha fazla dayanıklıdır. Ancak telefonunuz suya ne kadar dayanıklı olursa olsun, sürekli suya maruz bırakmak, suya karşı olan dirençlerinin zamanla zayıflamasına sebep olacaktır. Bu nedenle telefonunuzu, sudan olabildiğince uzak tutun.

5) İyi bir güvenlik uygulamama

Telefonunuza gelen güncellemeleri ertelemeyin ve görmezden gelmeyin. Güncellemeler, telefonunuzun daha iyi bir performans vermesini sağlar ve güvenliği iyileştirir. Ayrıca kötü amaçlı yazılımlara karşı cihazınızın daha güçlü olmasını sağlar. Bununla birlikte, telefonunuzdaki uygulamaları da güncel tutun. Bu sayede hem uygulamalardaki yeniliklerden faydalanır hem de daha güvenli uygulamalar kullanmış olursunuz. Ayrıca yüklediğiniz uygulamaların sahte olup olmadığına dikkat edin. Bilgisayar korsanları, popüler uygulamaların benzerlerini oluşturarak kullanıcıların gerçek uygulamalar yerine bu sahte uygulamalara yönelmesini isterler. Bu uygulamaları indiren kullanıcılar, zararlı reklam yazılımları gibi çeşitli dolandırıcılıklara maruz kalabilirler.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Password 1

Çevrimiçi Riskinizi Azaltın: Parola Yönetimi İçin En İyi Uygulamalar!

siber guvenlik

Neden Antivirüs Kullanmalıyım? En İyi Antivirüsler!