in

Akıllı Telefonlar Neden Patlar? Nasıl Önlenir?

akilli telefon

Akıllı Telefonlar Neden Patlar? Nasıl Önlenir?

Bu içeriğimizde Cep telefonları neden patlar? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili bilinmesi gereken detaylara yer verdik. Eğer cep telefonları neden patlar? Diye siz de merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam da size göre!

Akıllı Telefonlar Neden Patlar?

Akıllı telefonların patlamasının birçok sebebi vardır. Ancak bu patlamalar, çoğunlukla pilden kaynaklı bir sorun nedeniyle gerçekleşir. Akıllı telefonlar, pozitif ve negatif elektrot dengesi içeren lityum iyon piller ile çalışmaktadır. Bununla birlikte, yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda; pilin iç bileşenleri bozulabilir ve bu durum patlamaya sebebiyet veren bir reaksiyonun meydana gelmesine neden olur. Pilin iç bileşenlerinin bozulmasına neden olan birçok unsur söz konusudur. Ancak en yaygın olanı aşırı ısınmadır. Telefon şarj olurken ya da işlemci yoğun olarak çalışırken telefon aşırı ısınırsa; pilin kimyasal bileşenleri bozulabilir. Öte yandan telefonun düşmesi ya da bir şekilde bükülmesinden kaynaklı fiziksel hasarlar da pilin kimyasal yapısını bozan etmenler arasında yer alır. Bir başka neden ise telefonu uzun süre direkt güneş ışığının altında bırakmaktır. Bununla birlikte, cihaza kötü niyetli bir yazılım sızmışsa; söz konusu bu yazılım CPU’yu aşırı çalıştırır. Bu nedenle de cihaz aşırı ısınır.

Bütün bunların yanı sıra, telefonun üretimiyle ilgili bir sorundan kaynaklanma ihtimali de var.

Uyarı işaretleri

Telefonunuz patlamadan önce genellikle bazı sinyaller verir. Örneğin, telefondan tuhaf cızırtılı sesler gelirse ya da yanık plastik gibi kimyasal bir koku alırsanız, muhtemelen akıllı telefonunuz patlamak üzeredir. Bu durumda telefondan uzak durun. Ayrıca telefon şarjdayken aşırı ısındığını fark ederseniz, hemen fişten çekin.

Aşırı sıcaklıklardan kaçının

Telefonunuz aşırı ısındığında pilde bozulmalar meydana gelir. Bu nedenle telefonunuzu doğrudan güneş alan bir yerde uzun süre bırakmayın. Ayrıca sadece sıcaklıklara karşı değil, dondurucu soğukluklara karşı da telefonunuzu koruyun. Aşırı ısınan telefonu dondurucuya koymak gibi bir hata da yapmayın. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk, ikisi de telefonu olumsuz etkiler çünkü telefonlar; belirli bir sıcaklık aralığında çalışacak biçimde optimize edilmiş cihazlardır.

Telefonunuz şarj olurken üzerini kapatmayın

Şarj esnasında telefonunuzun üstünü herhangi bir şeyle kapatmayın ya da yastığınızın altına koymayın. Bununla birlikte, telefonunuzu şarj olurken bir masanın üstüne ya da düz ve sert bir zemine bırakmanız en iyi seçeneklerdir.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Chrome Incognit

Gizli Mod ile Web Takibi Nasıl Engellenir?

windowsta-yer-acma.jpg-2

Windows’ta Yer Açma Yolları – 5 Öneri