in

Android Telefonun Pil Ömrü Nasıl Artırılır?

android telefon

Android Telefonun Pil Ömrü Nasıl Artırılır?

Bu içeriğimizde Android telefonun pil ömrü nasıl artırılır? Sorusunu kısa ipuçlarıyla cevapladık. Eğer Android işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız ve Android telefonun pil ömrü nasıl arttırılır diye soruyorsanız bu içeriğimiz tam da size göre!

Android Telefonun Pil Ömrünü Artıran İpuçları:

Güç tasarruf modunu açın

Telefonunuzun pil ömrünü artırmak için atmanız gereken adımlardan biri, güç tasarruf modunu açmaktır. Bu sayede pil ömrünü azaltan işlevler otomatik bir şekilde düzenlenir. Bununla birlikte, güç modunu açmak için; Ayarlar > Pil ve cihaz bakımı adımlarını izleyin ve karşınıza çıkan ekranda pil seçeneğini seçin, ardından Güç tasarrufu yazan yerin hemen yanında yer alan anahtarı aktif hâle getirin.

Ekranın parlaklığını azaltın

Ekran parlaklığının yüksek olması, pil ömrünü olumsuz etkileyen unsurlardan biridir. Bu nedenle ekran parlaklığını olabildiğince azaltın. Bununla birlikte, ekran parlaklığını ekran ayarlarına giderek azaltabileceğiniz gibi bildirim panelini açarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu kısımdan otomatik parlaklığı devre dışı bırakabilirsiniz. Otomatik parlaklık, algılanan gereksinimlere göre parlaklığı ayarlar ancak bazen ekranınızın parlaklığını olması gerekenden fazla yükseltebilmektedir. Bu nedenle devre dışı bırakmanız daha iyidir.

Uçak modunu aktifleştirin

Ağ verilerinizi kullanmadığınızda telefonunuzu uçak moduna alın çünkü kablosuz sinyaller göndermek ve almak, pil ömrünü çabuk tüketen sebeplerden biridir. Bu nedenle uçak modunu açarak pil ömrünü uzatabilirsiniz. En kısa yoldan uçak moduna geçmek için bildirim panelini açın ve uçak simgesine tıklayın. Ayrıca daha sonra uçak modundan çıkmak istediğinizde aynı yolu izleyin.

Kullanmadığınız zamanlarda ekranı kapatın

Kullanmadığınız zamanlarda telefonunuzun ekranını kapalı tutmaya özen gösterin. Ekran ayarlarından ekran zaman aşımı seçeneğine gidin. Bu kısımdan ekranınız kullanılmadığında ne kadar süre açık kalacağını belirleyin. Bu sayede ekranınız kullanılmadığında belirlediğiniz süre içerisinde kapanacaktır ve pil ömründen yemeyecektir.

Uygulamalarınızı kontrol edin

Pil ömrünü artırmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise uygulamalardır. Kullanmadığınız uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder ve bu durum pil ömrünü olumsuz etkiler. Pil ya da uygulama güç yönetimi ayarlarından arka plan kullanım sınırlarını seçin ve kullanılmayan uygulamaları uyku moduna alın.

Ekran yenileme hızını düşürün

Pil ömrünü artırmak için yapılabilecek bir diğer şey de ekran yenileme hızını düşürmektir. Ekran hızını düşürmek için ekran ayarlarına gidin. Daha sonra Pürüzsüz Hareket yazan seçeneğe tıklayın. Ekran yenileme hızı 120Hz veya 90Hz gibi yüksek bir seviyedeyse bunu standart ekran yenileme hızı olan 60Hz ile değiştirin.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

XCAD

XCAD Network Nedir? XCAD Nereden Alınır?

Kids Safety Online

Çocuklarınıza İnternette Güvende Olmayı Nasıl Öğretirsiniz?