in

E-Sim nedir? Ne işe yarar?

Özellikle üst segment Iphone cihazlarda karşımıza çıkan e-sim pek çok kullanıcı tarafından bilinmiyor. Henüz popüler olmasa da yavaş yavaş popülerleştiğini görüyoruz. Bununla beraber ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını bilmeyen insanlar e-sim hakkında araştırmalar yapmaya başlıyorlar. Eğer e-sim nedir? Ne işe yarar? Sorularına verecek cevabınız yoksa endişelenmeyin. Çünkü bu içeriğimizde bu sorulara yanıtlar vereceğiz.

E-Sim nedir?

Açılımı Embedded Sim ( Yerleştirilmiş Sim) demektir. Yani cihazlarda sabit ve çıkarılamayan bir çipten ibaret olduğunu söyleyebiliriz. Bu hazır halde bulunan sim kartlara mobil operatörler bir numara atar ve kullanmaya başlarsınız. Ayrıca farklı numaralar kullanmak için de bu sime kayıtlı numarayı değiştirmek yeterli.

E-Sim teknolojisi için ülkemizde pek çok teşvik halihazırda yapılıyor. Bunula doğru orantılı olarak mobil operatörlerimiz birer birer e-sim teknolojisini kullanmaya başlamış durumdalar. Eğer e-sim teknolojisini destekleyen bir cihazınız varsa operatörünüz ile iletişime geçerek aktif hale getirmeniz mümkün.

E-Sim ne işe yarar?

Pek çok yararına yukarıda değindik ancak detaylı olarak burada da değinmek istiyorum. E-Sim faydalarını şöyle listeleyebiliriz :

  • Telefon değişimlerinde fiziksel müdahale olmadan tek telefon görüşmesi ile hat taşıma,
  • Aynı telefon üzerinde bulunan yuva bir tanesi fiziksel bir tanesi e-sim kullanabilme,
  • Kullanabildiğiniz iki hat sayesinde konuşma için birini internet kullanımı için birini tercih edebilirsiniz.
  • Bazı e-sim teknolojilerinde bulunan özellik ile beraber tek e-sim kanalı üzerinde birden fazla numara ve hat oluşturmak mümkün.
  • Güvenli ve çevre dostu olması ayrı bir özellik.
  • Tek telefon görüşmesi ile operatörler arası numara taşıma işlemini kolaylıkla yapabilmeniz.
  • Sim kartınızı uzaktan yönetmek mümkün.
  • Bir de sık sık kaybolan sim kart iğnelerinin kaybolmasına engel olması var tabii.

E-Sim’in başlıca faydaları bunlar. Bunun yanı sıra geliştirilebilir bir teknoloji olması da daha kullanışlı bir hale getirmek için önemli adımların atılmasına neden olabilir. Bu yüzden geleceğin teknolojisi gözü ile bakılan e-sim sayesinde fiziksel kartlara elveda diyebiliriz.

E-Sim dezavantajları var mı?

Her ne kadar geleceğin teknolojisi olarak bahsedilse de bazı noktalarda eksiklikleri mevcut. Bunların başında ise numaralarını sim kartlarına kaydeden kullanıcılar geliyor. Sim kartlara kaydedilen numaraları taşıma işlemi oldukça basit. Ancak e-simlerde bu işlemin nasıl olacağı muamma.

Bir diğer dezavantaj ise bir donanım olmasından dolayı hacklenebilme ihtimali. Günümüzde elektrikli süpürgelerin bile hacklendiğini biliyoruz. Pek çok kullanıcının bilgisini içerisinde barındıran bu donanımın ise ne derece güvenilir olacağı hakkında fikrimiz yok. Ancak siber korsanların sık sık saldıracaklarını öngörmek hiç de zor değil.

E-Sim’in avantajları ve dezavantajları bu yönde. Geleceğin teknolojisi olduğu ve bir gün fiziksel sim kartlara veda etmemize neden olacağı öngörülebilir bir gerçek. Ayrıca gelişime açık olması sayesinde de güvenliğinin en üst düzeyde sağlanacağına güvenimiz tam. Ancak alışmış sim kart kullanıcılarını ne kadar sürede içerisine alıp kullanımına alıştıracağı belirsiz. Umarız en üst güvenlik önlemi ile en iyi hizmeti alabiliriz. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kimlik hırsızlığı nedir - kimlik avı saldırıları - kimlik avı - kimlik saldırıları - kimlik hırsızlığı

Phishing nedir? Bu Hack Yöntemine Kanmayın!

tlm 1 1

TLM Coin Nedir? Alien Worlds Nasıl Oynanır?