in

iPhone ve Android Telefonlarına Sızan Yeni Bir Casus Yazılım Tespit Edildi!

malware hermit

iPhone ve Android Telefonlarına Sızan Yeni Bir Casus Yazılım Tespit Edildi!

Her yıl artış kaydeden siber saldırıların yanı sıra yeni kötü niyetli yazılımlar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Siber güvenlik uzmanları, kullanıcı verilerini ele geçiren yeni bir casus yazılım türü tespit etti. Bu içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Android ve iPhone Telefonlarına Sızan Yeni Bir Casus Yazılım Tespit Edildi

Google siber güvenlik birimi TAG, Android ve iPhone cihazlarına sızabilen yeni bir casus yazılım tespit ettiklerini duyurdu. Bununla birlikte, Hermit olarak adlandırılan bu casus yazılım; şimdiye kadar İtalya ve Kazakistan ülkelerinde görülmüştür.

Hermit yazılım nasıl bulaşıyor?

Siber güvenlik uzmanları, bu casus yazılımın kötü amaçlı kodların gizlenmesini sağlayacak şekilde tasarlandığını ifade etti. Ayrıca uzmanlar tarafından hazırlanan raporda belirtildiğine göre; Hermit, Android cihazlara güvenilir kaynaklardan gelmiş gibi görünen SMS’ler aracılığıyla sızıyor. Bununla birlikte, iPhone telefonlara nasıl bulaştığı tam olarak tespit edilemese de işletim sisteminin güvenlik açıklarını bularak sızdığı tahmin ediliyor.

Hermit kullanıcıların hangi verilerini ele geçiriyor?

Yeni tespit edilen bu kötü niyetli yazılım; kullanıcıların arama kayıtlarına, fotoğraflarına, kişiler listesine, mesajlarına ve konumuna ulaşabiliyor. Öte yandan Hermit, kullanıcıların yerine arama yapma, mesaj gönderme ve konum verilerini sızdırma gibi çeşitli işlevleri yerine getirebilmesi bakımından son derece riskli bir yazılımdır.

Şüpheler RCS Lab üzerinde yoğunlaştı

Bu güçlü casus yazılımın kimler tarafından geliştirildiği araştırılmaya devam ederken; şüpheler İtalya merkezli RCS Lab. üzerinde yoğunlaştı. Söz konusu şirketin yasalara uygun kullanıcı takibi yazılımlar geliştirdiği ve bunu bazı hükümetlerin kullanımına sunduğu bilinmekte. Ayrıca bu şirketin geçmişte yine benzer olaylarla anıldığı göz önüne alındığında; Google siber güvenlik uzmanları tarafından öne sürülen iddianın kayda değer olduğu anlaşılıyor.

Size gönderilen bağlantılara tıklamayın

Hermit virüsünün genellikle güvenli kaynaklardan gönderilmiş gibi görünen mesajlarla sızdığı tespit edildi ancak bu virüs ve buna benzer pek çok kötü amaçlı yazılım; linkler aracılığıyla da bulaşmaktadır. Bu nedenle; e-posta adresinize, sosyal medya uygulamalarınıza ve cep telefonu numaranıza tanımadığınız kişilerden gelen linklere kesinlikle tıklamayın. Ayrıca bu bağlantılar bir yakınınızdan geliyor olsa bile tıklamadan önce iyi düşünün.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

password attacks

Parola Saldırısı Nedir? Almanız Gereken Önlemler!

Windows 8.1

Microsoft’un Windows 8.1 desteği sona eriyor!