in

Google İçerik Silme: Google Senin Hakkında Ne Biliyor?

google içerik kaldırma - google veri kaldırma - internetten kendini silme - google fotoğraf kaldırma
google içerik kaldırma - google veri kaldırma - internetten kendini silme - google fotoğraf kaldırma

Google İçerik Silme: Google Senin Hakkında Ne Biliyor?

Bu konuda, yani Google içerik silme konusunda birçok kişi endişeli. Kim, hangi verilerinin nerede olduğunu veya neyin nasıl toplandığını tam olarak ne yazık ki bilmiyor. Bu yüzden bu içeriğimizde hangi verilerin nasıl toplandığını açıklamaya çalışacağız. Kişiler bu sayede kolaylıkla toplanan verilerini bulabilir ve Google ile hızlıca iletişime geçebilir.

Google, izlediği kişisel veri miktarı konusunda yıllardır endişe yarattı, ancak Google sizi ne kadar tanıyor? Aslında yanıt biraz, kullandığınız farklı Google hizmeti türlerine bağlı, ancak Google’ın topladığı çok fazla veri var ve bu sizi şaşırtabilir. Bu bilgiler, Google arama verileri, Google Takvim veya Google Dokümanlar gibi hizmetlerden gelen bilgileri içeriyor.

Google İçerik Silme | Google Verilerim Nasıl Toplanıyor? 

Google’ın sizinle ilgili bilgileri nasıl topladığını anlamak, şirketin sizin hakkınızda ne kadar bilgi sahibi olduğunu göstermenin harika bir yolu.

Google, hizmetlerini kullanırken kendilerine verdiğiniz bilgileri saklıyor. Fakat bu belli bir süreliğine ya da verilerinizin bir kısmını saklamayla alakalı bir durum değil. Çünkü Google, neredeyse bütün verilerinizi toplarken, o bütün verilerinizi de neredeyse ömür boyu diyebileceğimiz şekilde saklıyor.

Google hizmetlerine bir göz atalım:

 • Google Arama Motoru: Google, Google’ın arama motorunu kullanırken web üzerinde yaptığınız her arama için bir geçmiş tutuyor. Bu tek başına oldukça fazla bir veri kaydı demek, ancak aşağıdakilerle eşleştirildiğinde daha da kapsamlı hale geliyor.
 • Google Chrome: Chrome bazı kişilere göre çok iyi bir web tarayıcısı olabilir, ancak oldukça veri tuttuğu biliniyor.
 • YouTube: Google, YouTube’da yaptığınız aramaları izler ve izlediğiniz her videonun kaydını tutar.
 • İlgili:

 • Google Haritalar: Google Haritalar’ın kullanımı, özellikle navigasyon işlevini kullanırken, Google’ın konumunuza ve geçmişinize erişmesini sağlar. 
 • Waze: Bilmiyor olabilirsiniz, ancak Google aslında popüler Google Haritalar alternatifine sahip. Waze, sürücülerin yönlendirilmesine yardımcı olmak için kalabalık kaynak kullanımını kullanır; bu, Waze’lerin trafik hakkında sağladığı girdinin doğrudan Google’a gittiği anlamına geliyor.
 • Android: Android kısa mesajlarınızı ve uygulama kullanımınızı da saklıyor, bu nedenle birkaç yıl önce yaşadığınız Candy Crush bağımlılığı hakkında her şeyi biliyor.
 • Google Apps: Buna Google Takvim, Gmail, Google Dokümanlar, Google Fotoğraflar, Google Drive vb. dahil.
 • Google Hakkımda Ne Biliyor? 

  Çok fazla harikası olan bir dünyada yaşıyoruz, ama aynı zamanda çok fazla mahremiyeti olmayan bir dünya. Bu veri izleme, bir ürünü aradıktan hemen sonra reklamlar görmenizin nedenidir. Google, yollardaki trafik koşullarını belirlemek için Android akıllı telefonlardan topladığı konum bilgilerini de kullanır ve bu da sabah işe gidiş gelişinizin nasıl şekillendiğine dair daha iyi bir fikir verir. 

  Google bu bilgileri kilit altında tutmaz. Nereye bakacağınızı biliyorsanız kendi verilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Hatta üzerinde tutulan tüm Google verilerinin bir paketini indirebilirsiniz. 

 • Google’ın sizinle ilgili bilgileri, reklamları sizin için nasıl hedeflediklerinin ana hatları olan reklam ayarları aracılığıyla görebilirsiniz.Hem ziyaret edilen web siteleri hem de gerçekleştirilen aramalar dahil olmak üzere web etkinliği geçmişinizi de kontrol edebilirsiniz.Google ayrıca, size sakladığı konum geçmişi için bir web sayfasına sahip. Bu bilgiler genellikle Android kullanıcıları için iPhone kullanıcılarından daha ayrıntılı.Son olarak, Google’ın size depoladığı her şeyi içeren bir veri paketini indirebilirsiniz.

  * takeout.google.com/settings/takeout

  Adresine gidin, her ürünün açık olduğundan emin olun, ileri düğmesini tıklayın ve talimatları izleyin. Google, veri paketinizi indirmek için size bir bağlantı e-postası gönderecektir.
 • Google’ın Hakkınızda Veri Toplamasını Önleme!

  Google’ın sizinle ilgili veri toplamasını sınırlamanın veya durdurmanın en uç yolu, ürünlerini ve hizmetlerini kullanmayı bırakmak. Örneğin Android’den iPhone’a geçmeyi düşünün. Chrome yerine Firefox tarayıcısını yükleyin. Google Arama Motoru yerine DuckDuckGo veya farklı bir arama motoru kullanmaya başlayın.

  Çoğu durumda, Google‘ın sizinle ilgili verileri depolamasını devre dışı bırakabilirsiniz.

 • Google Etkinlik kontrolleri. Google’ın izlemesini engelleyebileceğiniz şeyler arasında yer, web ve uygulama etkinliği, cihaz bilgileri, ses ve ses etkinliği ile YouTube arama ve izleme geçmişi bulunur. Ayrıca Google hesabınızdan bir Gizlilik kontrolü yapabilir ve bu konuda değişiklikler yapabilirsiniz.
 • Google Analytics, Google’ın web sitesi ziyaretçilerini analiz etmeye yardımcı olmak için sunduğu bir hizmettir.
 • Bu, Google’ın hesabınıza geri bağlayabileceği veri miktarını azaltmaya yardımcı olur. Firefox tarayıcısına çerezleri silen, Facebook takibini ve diğer gizlilik özelliklerini kısıtlayabilen gizlilik eklentileri de yükleyebilirsiniz. Lorentlabs üzerinden farklı bir içeriğimizi hızlıca okuyabilirsiniz.

  İlgili: Kötü Amaçlı Yazılım Tuzağı: Google Drive Bağlantılarına Dikkat!

  İçeriği Oyla

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  gmail-hesabima-erisen-uygulamalar

  Gmail Hesabına Bağlı Uygulamalar Nasıl Kaldırılır?

  bluestacks

  Bluestacks Nedir? Mobil Uygulamaları Bilgisayarda Açın!