in

Google Drive Güvenli Mi? Google Drive İncelemesi!

Google Drive - google drive güvenli mi - google drive hakkında - bulut depolama - google bulut depolama
Google Drive - google drive güvenli mi - google drive hakkında - bulut depolama - google bulut depolama

Google Drive güvenli mi? Bu uygulamayı birçok kişinin kullandığını ve Google’a ait olduğu için müthiş bir şekilde güvenilir olarak algılandığını düşünüyoruz. Peki gerçekten de öyle mi? Bu içeriğimizde Google Drive’a yakından göz atacağız. Bu uygulamaya dair kişilerin neleri sevdiğini, neden bu uygulamayı kullandığını ve ne gibi özellikleri olup olmadığına yakından bakacağız.

Google Drive milyonlarca kullanıcıya sahip, dünyanın en büyük bulut tabanlı depolama hizmetlerinden sadece bir tanesi. Ancak çok farklı çok kaliteli rakipleri de bulunuyor. Bu uygulama, dosyaları basitçe barındırmak yerine Google Dokümanlar, Çizimler, E-Tablolar ve Slaytlar gibi ofis uygulamaları ile entegre olarak çalışıyor ve kullanıcıların dokümanlarını hızlıca oluşturmasına ve düzenlemesine olanak tanıyor. Bu noktada birçok kişi tarafından en çok sevilen özellik bu.

Peki kullanıcılar başka ne gibi özellikleri seviyor?

Google Drive’ın içerisinde iki faktörlü kimlik doğrulama bulunuyor. Sanırım bu özelliği sevmeyen yoktur. Ayrıca ücretsiz olarak kullanılması mümkün. Arayüz olarak oldukça basit ve sade bir arayüze sahip. Bu da kullanıcı sayısının artmasını sağlıyor. Diğer Google ürünleriyle entegre bir şekilde çalışıyor. Bu da zamandan kazanmak demek. Kullanıcılar bu entegre konusuna da bayılıyorlar. Aylık ve yıllık abonelik sunuyor fakat 15 GB depolama alanı yetmezse bu abonelik sürecine girmeniz mümkün. Çünkü 15 GB’ı ücretsiz olarak sunuyor.

Bir dakika! Ücretsiz mi dedik? Google, hiçbir şeyi ücretsiz olarak sunmaz. Sanırım artık bunu herkes biliyor. Bu yüzden Google Drive’ın da sıfır bilgi politikası yok. Ayrıca açık kaynak değil ve ABD merkezli. Yine birçok kişi ”Zaten her şeyimizi biliyorlar” olarak düşünebilir fakat durum bundan biraz fazlası olmalı.

Dikkat:

Google Drive Özellikleri:

  • Çevrimdışı görüntüleme ve düzenleme özelliği mevcut.
  • Ulaşılabilirlik.
  • Dosya sürümü oluşturma var.
  • Dosya paylaşım desteği var.
  • Çapraz platform senkronizasyonu mevcut. Ancak en iyi senkronizasyon sadece Google servisleriyle.
  • İşletim Sistemi entegrasyonu var.
  • Sıkıştırmaya karşı kalite seçimi mevcut.
  • 2 faktörlü kimlik doğrulama var.
  • Mobil cihazlarda kullanılabiliyor. Fakat bilgisayarda daha işlevsel.

Gizlilik ve Güvenlik:

Google, ABD merkezli olduğu için ABD’nin veri izleme ve takip konusunda nasıl bir tutum sergilediğini hepimiz biliyoruz. Bu pek güvenilir değil ve normalden daha fazla endişe verici. Çünkü insanlar artık verilerine sahip çıkmak istiyor. Google Drive, asla sıfır bilgi politikasına hizmet etmiyor. Buna Gizlilik Politikası üzerinden daha net bir şekilde erişmeniz mümkün. Google Drive ürünlerini kullanırken parolanızın sunucularda saklandığını Gizlilik ve Hizmet Şartlarına detaylı göz attığınızda görmeniz mümkün. Ancak bu ürünü kullanırken iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmanız sizi bazı risklerden koruyacaktır. Dikkat; iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanırsanız yedek kodlarınızı saklamayı unutmayın. Uygulamanın kapalı kaynak olduğunu da unutmamanız gerekiyor.

Kullanım Kolaylığı:

Kullanımı oldukça kolay ve basit. Arayüz konusunda da kesinlikle basit ve sade bir arayüze sahip. Yani ilk defa kullanacak olan bir kullanıcı için oldukça kolay bir uygulama. Ayrıca bu uygulamanın farklı işletim sistemlerinde çalıştığını ve mobilde de aplikasyonu olduğunu hatırlatmak isterim.

Ek olarak şunları da söylemek isterim: Google, her zaman olduğu gibi her ürününde kullanıcıyı bir şekilde cezbediyor ve kullanıcıyı kendisine çekiyor. Uygulama genel anlamda güvenli olarak görünse de kişisel bilgi ve veri güvenliğine önem veren kişiler tarafından asla tercih edilmiyor. Çünkü sıfır bilgi politikası konusu, reklama dayalı takip, açık kaynaklı olmaması birçok kişiyi oldukça rahatsız ediyor ve bu yüzden kullanmıyorlar. Google’ın diğer ürünleriyle entegre olması ise oldukça eşsiz bir ürün olarak görülüyor.

İlgili Başlıklar:

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

noscript - noscript incelemesi - noscript güvenli mi - noscript nedir - eklentiler

NoScript Özellikleri! NoScript Nedir? NoScript İncelemesi ve Detayları!

whatsapp - whatsapp gizliliği - whatsapp haberleri - whatsapp güvenli mi

WhatsApp, Kullanıcılarını Zorlayacak! Son Tarih 15 Mayıs!