in

Google Drive’da Nasıl Yer Açılır?

google drive 2

Google Drive’da Nasıl Yer Açılır?

Google Drive’nızda çok az yer kaldıysa, birkaç basit yöntemle yeni bir alan açmanız mümkün. Bunun için izlemeniz gereken adımlara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Google Drive’da Nasıl Yer Açılır?

Eğer Google Drive depolama alanınızın dolmak üzere olduğuna dair bir bildirim aldıysanız ve nasıl yer açacağınızı düşünüyorsanız, işe öncelikle ihtiyacınız olmayan ancak Drive’ınızda çok yer kaplayan video ve diğer dosyaları silerek başlayın.

  • Öncelikle Google hesabınıza giriş yapın ve Drive’a gidin.
  • Sol tarafta yer alan Depolama seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra bütün dosyalarınızı boyuta göre sıralı görürsünüz. Ayrıca uygulamalar (Gmail, Fotoğraflar uygulaması, Google Drive) arasında depolama alanınızın ne kadar kullanıldığına dair bir özet de görürsünüz.
  • Büyük dosyalara göz atın ve işinize yaramayacak olanları silin. Ayrıca dosyaları tek tek kaldırmak isterseniz, her dosyanın üzerine sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğini seçin. Silme işleminizin ardından Çöp kutusuna gidin. Burada yer alan bütün dosyaları sonsuza kadar kaldırmak için sağ tıklayın. Ancak bu işlemi yapmazsanız, dosyalarınız 30 gün Çöp kutusunda kalmaya devam eder.

Ayrıca aynı depolama bilgisine, Drive’nıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan dişli simgesine tıklayıp Ayarlar > Depolama alanında yer kaplayan ögeler adımlarını izleyerek de ulaşabilirsiniz.

Google Drive’dan Paylaşılan Dosyalar Nasıl Kaldırılır?

Depolama alanınızı çoğunlukla diğer kişilerin sizinle paylaştığı dosyaların kapladığını düşünüyorsanız, bu dosyaları silebilirsiniz. Bunun için öncelikle Drive’nızda iken sol tarafta yer alan Benimle paylaşılanlar’a tıklayın. Bu kısımda sizinle paylaşılan dosyalar yer alır. Bunlar arasından kaldırmak istediğiniz dosyaları tek tek veya topluca seçip sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğini seçin. Ayrıca bu bölümde dosyaları tarihe göre sıralamanız mümkün iken, dosya boyutuna göre sıralama seçeneği mevcut değildir.

Google Drive’da İstenmeyen Paylaşılan Dosyalar Nasıl Engellenir?

Paylaşılan Dosyalar bölümünde yer alan bir kullanıcının sizinle dosya paylaşmasını istemiyorsanız, bunu engellemeniz mümkün. Bunun için öncelikle Benimle Paylaşılanlar bölümüne gidin. Ardından sizinle dosya paylaşanların yer aldığı sütunda, artık sizinle dosya paylaşmasını istemediğiniz kişinin üstüne sağ tıklayın ve Engelle seçeneğine tıklayın. Ayrıca bu kişinin size spam gönderdiğini bildirmek istiyorsanız, Şikâyet et seçeneğine tıklayabilirsiniz. Ardından karşınıza çıkan formu doldurarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

İlgili:

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yenilenmis telefon nedir

Yenilenmiş Telefon Nedir? Güvenilir Mi?

2FA

Neden SMS Tabanlı İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Kullanmamalısınız?