in

Yenilenmiş Telefon Nedir? Güvenilir Mi?

yenilenmis telefon nedir

Yenilenmiş Telefon Nedir? Güvenilir Mi?

Ekonomik şartların el vermemesi dolayısıyla birçok insan sıfır telefona alternatif olarak gördüğü yenilenmiş telefonlara başvuruyor. Peki bu telefonların özellikleri nelerdir? İkinci el telefondan ne gibi farkları vardır? Bu soruların cevaplarına ve konuyla ilgili ayrıntılara içeriğimizde yer verdik.

Yenilenmiş Telefon Nedir?

Telefon kullanıcıları, sahip oldukları telefonları belirli bir zaman sonra değiştirmek isterler. Yetkili firmalar, bu telefonları kullanıcılardan satın alarak yeniden değerlendirme aşamasından geçirirler. Bununla birlikte, yenilenme aşamasında; telefonlar yazılım ve donanım olarak sıfır telefona yakın seviyeye getiriliyor. Ayrıca görsel olarak da neredeyse hiç kullanılmamış izlenime sahip oluyorlar. Böylece pahalı olduğu için sıfır telefon alamayan pek çok insan, beğendikleri modelin sıfıra en yakın hâli olan bu telefonları tercih ediyor.

Yenilenen telefonlar güvenilir mi?

Telefonları yenileme yetkisi, yalnızca Ticaret Bakanlığının lisans verdiği merkezlere aittir. Bu merkezlerde onarılan ve yenilenen telefonlar, alıcılara; faturaları ve 12 ay garanti süreleriyle teslim edilmektedir.

İkinci el telefon ile yenilenen telefon arasında ne gibi farklar var?

Bazı insanlar, ikinci el telefonlar ile yenilenen telefonların aynı olduğunu düşünür. Ancak durum bundan farklıdır. Yenilenmiş telefonlar, daha önce başkaları tarafından kullanılsa da adı üstünde “yenilenmiş” ve yetkili firmalarda uzmanlar tarafından sıfıra en yakın hâle getirilmiş telefonlardır.

  • İkinci el telefonlar ile yenilenen telefonlar arasındaki temel farklardan biri, yenilenen telefonların bozuk bir fonksiyonu bulunmamasıdır. Ancak ikinci el telefonların bazı fonksiyonları sorunlu olabilmektedir. Ayrıca yenilenen telefonların dış görünüşlerinde çizik ve çatlak nadir görülmektedir. İkinci el telefonlarda ise bu duruma daha sık rastlanır.
  • Bir diğer fark ise yenilenen telefonların 12 ay garanti ile alıcılara sunulmasıdır. İkinci el telefonlarda böyle bir garanti sunulmamaktadır.
  • Ticaret Bakanlığından lisans alarak yenileme işlemi gerçekleştiren merkezlerde, söz konusu telefonların daha önce yasa dışı işlere karışmış olma ihtimali yoktur, resmî kayıt işlemleri mevcuttur. Ancak ikinci el telefonlarda böyle bir garanti söz konusu değildir.
  • Lisanslı merkezlerde bakımdan geçen telefonlarda, onarım esnasında orijinal parçalar kullanılmaktadır. Öte yandan ikinci el telefonlarda ise yan sanayi parçaları kullanabilmektedir.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hackers

Sosyal Medya Hesabınızı Hackerlardan Nasıl Korursunuz?

google drive 2

Google Drive’da Nasıl Yer Açılır?