in

NoScript Özellikleri! NoScript Nedir? NoScript İncelemesi ve Detayları!

noscript - noscript incelemesi - noscript güvenli mi - noscript nedir - eklentiler
noscript - noscript incelemesi - noscript güvenli mi - noscript nedir - eklentiler

NoScript özellikleri ve inceleme konusunu ele almadan önce NoScript eklentisinin sizi pop-uplara karşı da koruyacağını hatırlatmak isterim. Bu içeriğimizde NoScript’in detaylarına hep birlikte göz atacağız. Kullanmalı mıyız? Kullanacaksak neden kullanmalıyız gibi sorulara da kısaca değineceğiz.

NoScript’e Yakından Bakıyoruz:

NoScript, kimi zaman uBlock Origin veya uMatrix gibi farklı reklam engelleyicilerle karşılaştırılabiliyor. NoScript, çevrimiçi güvenliğiniz için ek bir eklenti. Bu eklenti ücretsiz. Kısa bir süre önceye kadar sadece Firefox kullanıcılarının sahip olduğu bu eklenti artık Chrome kullanıcıları için de mevcut. Bazı siber güvenlik uzmanları veya araştırmacıları tarafından teknoloji meraklısı olmayan kişiler için uygun olmadığı vurgulanan bir eklenti. Bu yüzden bazı kafa karışıklıklarına sebep olabiliyor. JavaScript güvenlik açıklarından yararlanan ve tarayıcınız üzerinden size zarar vermek isteyen ‘şeylere’ karşı kendinizi korumak için NoScript’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dikkat:

NoScript Özellikleri:

 1. Firefox ve Chrome’da kullanılabiliyor.
 2. Javascript, Java, Flash ve diğer potansiyel olarak zararlı eklentileri otomatik olarak engellemeye yarıyor.
 3. Siteler arası komut dosyası (XSS) koruması mevcut.
 4. ClearClick Anti-Clickjacking koruması var.
 5. Ayarları kolayca özelleştirilebiliyor.
 6. Komut dosyalarının engellemesini geçici olarak kaldırmanızı sağlıyor.
 7. Bir izin listesi oluşturmanız mümkün.
 8. Açık kaynaklı.
 9. Windows, Linux ve OS X üzerinde aktif olarak kullanılabiliyor.
 10. Türkçe dahil 44 farklı dilde hizmet veren bir eklenti.

  2006, 2008 ve 2010’da farklı ödüllere layık görülen bir eklenti olduğunu unutmamak gerek.

NoScript Alışkanlıklarınızı Değiştirebilir!

Bu eklentiyi ilk defa kullanacak olan birisi biraz sinirlenebilir. Çünkü bu eklenti bazı siteleri bozulmuş gibi gösterebilir. Bu da oldukça sinir bozucu değil mi? JavaScript, birçok web sitesi tarafından kullanılıyor. ve NoScript kullanırsanız JavaScript kullanan siteler ne yazık ki bozuk olarak karşınıza çıkacaktır. JavaScript’i ne kadar engellemek istediğinizi kendinize sorun. Bunun yanında ek özellikler sunan bu eklentiyi kullanıp kullanmayacağınıza karar verin. Kesinlikle bu eklentiye ihtiyacınız var gibi bir şey söylemek doğru bir karar olmayacak. Çünkü bu eklentinin amacı her ne kadar internet güvenliğine katkı olsa da JavaScript kaynaklı zararlı süreçler artık eskisi kadar gündemde değil ve siber korsanlar daha farklı yöntemlere başvuruyor. Bu yüzden kullanıp kullanmama konusu tamamen kullanıcıya kalmış bir inceleme dememiz daha doğru olacaktır.

Eğer Kullanmak İsterseniz:

NoScript’i kullanmak isterseniz bu eklentilerle birlikte kullanmak daha doğru bir tercih olabilir: Privacy Badger, Ghostery, uBlock Origin ve Adblock Plus. (Not: Bu eklentilerin de incelemelerine web sitemizin ‘inceleme’ kategorisinden ulaşmanız mümkün. Nedir ve neden kullanmalıyız konusunun yanında yine bu uygulamaların da özelliklerine değindik.) NoScript’i kullanmadan önce şunu unutmayın: Kurduktan sonra siz bu eklentiyi kaldırana kadar mevcut site görünümleriniz değişecektir. Bu yüzden sinirlenirseniz hızlıca eklentiyi kaldırabilirsiniz. Bunun dışında mükemmel bir eklenti olduğunu da unutmamak gerekli. Ayrıca Türkçe dil desteği de mevcut. Bu uygulamayı indirdikten sonra aktifleştiren birçok kişinin ilk etapta sevmediğini de hatırlayın. Telegram’ın Kurucusu Durov’dan Beklenen Açıklamalar Geldi!

İçeriği Oyla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

android ve iOS - android ve ios cihazlar - akıllı telefon güvenliği - mobil güvenlik - siber güvenlik

Android ve iOS Sizi İzliyor. Bunu Durdurmanın ve Kısıtlamanın Yolları!

Google Drive - google drive güvenli mi - google drive hakkında - bulut depolama - google bulut depolama

Google Drive Güvenli Mi? Google Drive İncelemesi!