in

Wrapped Token Nedir? WBTC Özelliği Nedir?

wrapped nedir-2
wrapped nedir-2

Bu içeriğimizde: Wrapped token nedir? WBTC özelliği nedir? sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Wrapped token nedir?

Wrapped token, bir kripto para biriminin başka blokzincirlerde işlem görebilmesi amacıyla; kendi değerine sabitlenerek üretilen token türünü ifade eder. Başka bir ifadeyle, wrapped token; bir kripto para biriminin taklidinin oluşturulmasıdır.

Wrapped token avantajları nelerdir?

  • Sarılmış token yani wrapped token, kendi blokzinciri bulunan bir kripto para birimine sahip olan kullanıcıların; blockchainler arasında işlemler gerçekleştirebilmesini sağlar. Bununla birlikte, bir kripto para biriminin başka blokzincirinde sarılmış token olarak işlem görmesi, kullanıcılara hız ve işlem ücreti bakımından da avantaj sağlamaktadır.
  • Wrapped tokenler, taklit edildiği kripto para biriminin değerine sabittir. Örnek verecek olursak: 1 BTC 1 WBTC’dir.
  • Sarılmış tokenler sayesinde kullanıcılar, çeşitli blockchainler ile etkileşime girebilir ve istedikleri işlemleri daha kolay ve zamandan tasarruf ederek gerçekleştirebilirler.

Wrapped tokenler nasıl çalışır?

Kullanıcılar, kripto para birimlerini wrapped tokene çevirmek için akıllı kontratlara gönderirler. Kısa bir süre içinde gönderdikleri bu kripto para birimleri, kullanıcılara wrapped token sürümünde geri döner. Ayrıca bu kullanıcılar, wrapped tokenleri tekrar eski hâline getirmek istedikleri zaman aynı şekilde tekrar akıllı kontratlara göndermeleri yeterlidir. Ancak bu süreçle uğraşmak istemeyen yatırıcımlar, bazı borsalardan hazır bir şekilde bulunan wrapped tokenlere ulaşabilirler. Wrapped tokenler, kripto paraların diğer zincirlerde işlem görmesini sağladığı için blokzincirler arası köprüler oluşturur. Bu nedenden ötürü önemli bir konuma sahiplerdir.

WBTC özelliği nedir?

BTC’nin, Ethereum blokzincirinde çalışabilmesi için ERC-20 standardında bir token sürümünde olması gerekir. Bunun için de Wrapped Bitcoin hâline gelmesi lazım. Bu nedenle WBTC, Bitcoin’in merkeziyetsiz finans uygulamalarının geliştirildiği Ethereum ve BSC ağlarında işlem görebilmesini sağlaması bakımından oldukça önemlidir.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para borsalarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

netflix'in başarı hikayesi

Netflix’in Başarı Hikayesi : Yeni Nesil Medya!

Origin

OGN Coin Nedir? Origin Projesinin Avantajları Nelerdir?