in

Ethereum Plazma Nedir?

ethereum plasma nedir

Bu içeriğimizde: Ethereum Plazma nedir? Ethereum Plazma nasıl çalışır? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Ethereum Plazma nedir?

Plazma, blokzincirlerinin güvenlik ve işlem hızı gibi konulardan taviz vermeden ölçeklenebilir merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesini sağlayan bir tekniktir. Ethereum ağı da ölçeklenme sorunlarına karşı bu tekniği kullanan blockchain projelerinden biridir.

Ölçeklenebilirlik problemi

Ethereum, dünyanın dört bir tarafından birçok bireysel ve kurumsal yatırımcının ilgi duyduğu ve bu ağdan destek alarak yeni uygulamalar geliştirdiği bir blokzinciridir. Ancak Ethereum ağı, kullanıcılar ve geliştiriciler için önemli avantajlar sağlasa da ağdaki işlem yoğunluğundan ötürü ölçeklenme sorunları baş göstermektedir. Ethereum, söz konusu bu ölçeklenme sorunlarının çözümü için; Rollup ve Plasma gibi bazı ölçeklenme yöntemlerinden faydalanmaktadır. Ayrıca Rollup çözümü hakkında detaylı bilgiler için bu içeriğimize Rollup Nedir? Ethereum Layer 2 Rollup Çözümleri Nelerdir? göz atabilirsiniz.

Ethereum Plazma nasıl çalışır?

Plazma, Ethereum blokzincirinin dışında olan ancak ana blokzincirinin güvenliğinden faydalanan küçük zincirlerin yer aldığı bir yapı oluşturur. Pek çok küçük zincirin yer aldığı ve büyük bir ağaca benzeyen bu yapı, Ethereum ağının işlem yükünü hafifletir; dolayısıyla ağın işlem gücünü artırır. Bununla birlikte, ana blokzincirinin dışında yer alan bu küçük zincirler; çocuk zincirler olarak da adlandırılmaktadır. Söz konusu bu zincirlerin üstünde başka zincirler oluşturulabilir. Bu zincirler birbirlerinden tamamen bağımsız olarak çalışan akıllı kontratlardır. Proje geliştiriciler, Ethereum destekli merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmak istediklerinde; projelerini bu zincirler üzerine geliştirebilirler. Bu sayede işlemlerin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanırken; aynı zamanda ana ağ olan Ethereum blokzincirinin güvenliğinden de faydalanmış olurlar. Ancak ölçeklenebilir merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesini sağlayan bir “çerçeve” olarak da tanımlanan Plazma, sadece Ethereum ağında değil; güncel olarak OMG Network gibi farklı blockchain projelerinde de aktif olarak kullanılmaktadır.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Livepeer LPT

Livepeer Nedir? LPT Madenciliği Nasıl Yapılır?

Strongblock

Strong Token Nedir? Strongblock Özellikleri Nelerdir?