in

Non Fungible Token Nedir? NFT Nasıl Satılır? Bilinmeyen Detaylar!

non fungible token nedir

Non Fungible Token Nedir? NFT Nasıl Satılır? Bilinmeyen Detaylar!

Bu içeriğimizde: NFT nedir? Nasıl satılır? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili bilinmesi gereken diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Non Fungible Token nedir?

Açılımı Non Fungible Token olan NFT, benzersiz ve değiştirilemez özelliklere sahip olan tokenları ifade eder. Bu tokenlar eşsiz oldukları için başka bir tokenla değiştirilemezler. Sanat eserlerinin her biri nasıl kendine özgü, benzersiz ve bu nedenle birbiriyle değiştirilemiyorsa; NFT’ler de tam olarak aynı neden ötürü eşsiz özelliktelerdir. Bir madeni parayı diğeriyle takas edebilirsiniz çünkü ikisi de eşit değerdedir ancak NFT’ler birbirine denk değildir. Bununla birlikte, NFT’ler kopyalanıp çoğaltılamaz, her benzersiz tokenın resmi bir sahibi vardır. Ayrıca Türkçe karşılığı Nitelikli Fikrî Tapu olan NFT’lerin, hangi kullanıcılara ait olduğu blokzincirinde kayıtlıdır, bu açıdan oldukça güvenlidir.

NFT nasıl satılır?

NFT oluşturma ve alım satım işlemleri için çoğunlukla Ethereum blokzinciri tercih edilmektedir. Bununla birlikte OpenSea, Rarible ve Mintable gibi ünlü NFT pazar yerleri, Ethereum ekosistemindeki NFT alım satım platformlarıdır. Biz de bu içeriğimizde, dünyanın ilk ve en büyük NFT platformu olan OpenSea’da NFT satım işleminin nasıl yapılabileceğine yer verdik.

  • Öncelikle OpenSea platformuna kripto para cüzdanınızı bağlamış olmanız gerekir. MetaMask, bu platform için en kullanışlı cüzdanlardan biridir. Cüzdanınızı bağladıktan sonra OpenSea web sitesindeyken sağ üst köşeden profilinize gidin.
  • Cüzdanınızda yer alan ve satmak istediğiniz NFT’yi seçip Sell butonuna tıklayın. Ardından satış türünü ve fiyatını belirlemeniz için gereken sayfaya yönlendirileceksiniz.
  • NFT’nizi sabit bir fiyattan mı yoksa açık artırma şeklinde mi satmak istediğinizi belirleyin. Bununla birlikte, NFT’nizi satışa sunmak ücretsizdir ancak OpenSea, satışlar üzerinden %2,5 komisyon ücreti almaktadır. Öte yandan bu satış için bir süre ayarlaması yapabilirsiniz. 1 gün, 3 gün ya da 1 hafta seçenekleri mevcuttur. Ancak takvim üzerinden kendiniz özel bir süre de belirleyebilirsiniz.
  • OpenSea’de daha önce bir satış gerçekleştirmediyseniz, cüzdanınızı satış için başlatmanız gerekir. Bununla birlikte, satışa çıkarmak istediğiniz NFT, OpenSea üzerinde oluşturulmadıysa fakat özel bir anlaşma ile mintleme gerçekleştirilmişse; OpenSea’ye sizin adınıza ögeye erişim sağlaması için onay vermeniz gerekir. Onay verdikten sonra NFT’nizi satışa sunmuş olursunuz.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

facebook - facebook reklamlarını engelleme - facebook reklam engelleme

Facebook Reklam Engelleme Nasıl Yapılır? Basit Bir Rehber!

ICO nedir - ico nedir - ICO dolandırıcılık mı - ethereum ico'su - blockchain - kripto para - ICO hakkında bilgiler

ICO Nedir? ICO’dan Nasıl Para Kazanılır? Bu Bir Dolandırıcılık Mı?