in

ICO Nedir? ICO’dan Nasıl Para Kazanılır? Bu Bir Dolandırıcılık Mı?

ICO nedir - ico nedir - ICO dolandırıcılık mı - ethereum ico'su - blockchain - kripto para - ICO hakkında bilgiler
ICO nedir - ico nedir - ICO dolandırıcılık mı - ethereum ico'su - blockchain - kripto para - ICO hakkında bilgiler

ICO Nedir? Bu Bir Dolandırıcılık Mı?

Bu içeriğimizde ICO nedir sorusuna cevap verirken aynı zamanda ICO’dan nasıl para kazılır sorusunu ve ICO’nun detaylarına ineceğiz. Bu içeriğimizdeki herhangi bir yatırım tavsiyesi bulunmamaktadır. İçeriğimiz tamamen bilgi ve haber amaçlıdır.

ICO Nedir?

ICO Nedir? Sorusuna en kısa şu şekilde cevap verebiliriz: ICO, ilk para teklifi anlamına gelmektedir. Initial Coin Offering’in baş harflerinin kısaltılması ile ortaya çıkan bir kelimedir. ICO’lar ilk olarak 2013 yılı itibariyle ortaya çıkmış olsa da günümüzde neredeyse her gün bir etkinlik düzenleniyor. Bu etkinliklerin dolandırıcılık mı yoksa gerçek mi olduğunu ise birçok kişi bilmiyor.

ICO

ICO’nun temel amacı, herhangi bir şirketin hizmet ya da uygulama başlatabilmek için para toplamasıdır. Şirketin ortaya çıkartacağı hizmet ya da uygulama ile ilgilenen kişisel veya kurumsal yatırımcılar şirkete yatırım yaparlar. Yatırımları karşılığında şirketin sunduğu kripto paraya (Token veya coin) sahip olurlar. Bazı ICO’larda alınan kripto paralar sadece belli faydalar sağlamakla kalmayıp şirket ile ilgili bir projenin hissesini de temsil edebilir.

ICO ile IEO arasında da belli temel farklılıklar bulunuyor. IEO’nun ne olduğunu bilmeyenlere kısaca şöyle açıklayabiliriz: Initial exchange offering kelimesinden türemiştir. Bu kelimenin baş harflerinden oluşan IEO, ilk borsa teklifi ya da ilk takas teklifi demektir. IEO konusuna başka bir başlıkta değineceğiz.

kripto para dolandiriciligi

Dikkat Çeken ICO’lar Hangileridir?

Ethereum ICO’su sonrası birçok ICO yatırımcıların ve kripto para ekosisteminin oldukça fazla dikkatini çekti. Peki genel anlamda dikkat çeken ICO’lar hangileridir? Gelin en çok bilinen kripto paralardan iki tanesine değinelim.

Ethereum:

En çok dikkat çeken ICO tabii ki Ethereum’a ait. Hatta Ethereum’un ICO’su o kadar büyük ve dikkat çekiyor ki sonrasında ICO’da ciddi bir artış görünüyor. 60 milyon ETH’lik bir ön satış ile Ethereum Vakfı’nın eline 31.000’den fazla Bitcoin geçti. Bu da hem ekosistem içinde hem de ekosistem dışında oldukça büyük ses getirdi. Ethereum’un fiyatı belli zamanlarda düşüş yaşasa da günümüzde farklı zamanlarda hala ATH yapmaya, yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. Tabii ki bu bir yatırım tavsiyesi değil.

ethereum plasma nedir

Ripple:

Her ne kadar uzun süredir yatırımcısını sinirlendirip yastık falan ısırtsa da ICO düzenleyen farklı bir kripto para. Ripple Labs tarafından düzenlenen ICO da oldukça ses getirenler arasında yer alıyor. Fiyat konusunda sürekli yaratıcıları tarafından manipülasyona uğradığı söylenen bir kripto para. Gelecekte ne olur tabii ki bilinmez.

Bu iki örneğin dışında onlarca scam örnekte vermek mümkün. ICO’ların hepsi yatırımcısını ya da yatırımcı şirketini sevindirmiyor. O kadar profesyonelce hazırlanan ve ekonomik olarak zarar gelmeyeceğini yatırımcısına düşündürüp dükkanı kapatan ve paralarla ortadan kaybolan proje var ki.. Sanırım saymakla bitmez. Bu yüzden herhangi bir hizmetin ya da projenin yatırımcısı olacaksanız detaylı araştırmalar yapmanız gerekiyor. Bu araştırmaların başında ise tabii ki yönetim ekibi ve geliştirici ekibi araştırmak geliyor.

ICO nedir ilgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

non fungible token nedir

Non Fungible Token Nedir? NFT Nasıl Satılır? Bilinmeyen Detaylar!

netflix-hata-kodu-ui-800-2

Netflix Hata Kodu UI-800-2 Nasıl Düzeltilir?