in

Kripto Cüzdan Türleri Nelerdir? Kripto Cüzdanların Özellikleri!

wallet3

Bu içeriğimizde: Kripto cüzdan türleri nelerdir? Kripto cüzdanların özellikleri nelerdir? Sorularının cevaplarına ve detaylara ulaşabilirsiniz.

Kripto Cüzdan Türleri Nelerdir?

Kripto cüzdan türleri genel olarak: Yazılım cüzdanları, donanım cüzdanları ve kağıt cüzdanlardan oluşmaktadır. Yazılım cüzdanları, internete bağlıdır ve kullanıcılar için kullanımı kolay, günlük işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirdikleri cüzdanlardır. Bir diğer adı “sıcak cüzdan” olan bu cüzdan türleri, yüksek güvenlikli değillerdir. Donanım ve kağıt cüzdanları ise kullanıcıların genelde uzun vadeli yatırımlarını saklamak istedikleri fiziksel cüzdan türleridir. Diğer adı “soğuk cüzdan” olan bu cüzdan çeşitleri, internete bağlı olmayan yüksek güvenlikli cüzdan çeşitleridir.

Yazılım cüzdanları üçe ayrılır: web cüzdanları, masaüstü cüzdanlar ve mobil cüzdanları.

1) Web cüzdanları:

Bu cüzdan türü sayesinde internetin olduğu bütün cihazlardan cüzdanınıza erişebilirsiniz. Ancak şifreniz sunucu depolarındadır ve bir saldırıda ele geçirilme ihtimali diğer cüzdan türlerinden daha yüksektir. Kullanımı kolay olsa da bu tür, cüzdanlar arasında güvenliği zayıf olan cüzdan türlerinden biridir.

2) Masaüstü cüzdanları:

Masaüstü cüzdanları, kullanıcıların bilgisayara indirip kullandığı cüzdan türleridir. Ancak bu cüzdanlar hangi bilgisayarda kurulduysa yalnızca o bilgisayarda kullanım özelliği gösterirler. Ayrıca bu cüzdan türünü kullananların dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır ve bunlardan biri de bilgisayarın güvenliğini sağlamaktır. Olası bir virüs bulaşımında cüzdandaki varlıklarını kaybedebilirler.

3) Mobil cüzdanları:

Mobil cüzdanlar, kullanıcıların cüzdan uygulamalarını akıllı telefonlarına indirerek kullandıkları cüzdan türüdür. Transferler ve alım satım işlemleri için kullanıcılara kolay ve hızlı hizmet sağlar. Ancak bu cüzdan türleri de virüs yazılımları tarafından gelen saldırılara karşı yeterince güçlü değillerdir.

Donanım cüzdanları:

Bu cüzdan türü “soğuk cüzdan” olarak da tanımlanır. Donanım cüzdanı, diğer cüzdan türlerine göre en güvenlikli cüzdan çeşidi olarak görülür. İnternete bağlı olmadan içinde kripto varlıklarınızı saklayabilirsiniz. Ayrıca bu cüzdan, fiziksel olarak USB belleğine benzer bir görünüme sahiptir. Kullanıcının cüzdan şifresi cihazın kendisinde saklıdır fakat cihaz internete bağlı olmadığı için güvenirliği yüksektir. Kullanıcılar, günlük transfer ve alım satım gibi işlemler yerine uzun süreli tutacakları veya yüklü miktarda olan varlıklarını bu cüzdanda saklamayı tercih ederler. İnternete bağlı olmayan ve soğuk bir depo işlevi gören bu cüzdanlar, siber saldırılara karşı en güvenli cüzdanlardır. Ancak günlük alım satım işlemleri yapan kullanıcılar için çok uygun bir tercih olduğunu söylemek doğru olmayacaktır, diğer cüzdan türlerine göre daha zor bir kullanıma sahiptir.

Kağıt cüzdanlar:

Kağıt cüzdan, kullanıcıya ait cüzdan bilgilerinin ve şifresinin bir kağıt üzerinde yazılı olduğu bir çeşit “soğuk cüzdan” türüdür. Ancak kağıt üzerinde bir QR kod vardır ve kullanıcı bu kod sayesinde kolay bir şekilde çeşitli işlemlerini gerçekleştirebilir. Bu cüzdan türü yüksek güvenlikli bir cüzdan türü olsa da bazı riskler vardır. Kayıp, çalıntı gibi durumlarda kullanıcının cüzdandaki varlıklarına tekrar ulaşma imkânı yoktur.

İlgili:

Hatırlatma: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kripto para terimi - kripto para terimleri - bilinmesi gereken kripto para terimleri

Bilmeniz Gereken ve En Çok Kullanılan 9 Kripto Para Terimi!

waves-coin-nedir

WAVES Coin Nedir? Waves Avantajları Nelerdir?