in

Peer to Peer Nedir? P2P Kullanım Alanları Nelerdir?

P2P

Bu içeriğimizde: Peer to peer nedir? P2P’nin kullanım alanları nelerdir? Sorularının cevaplarına ve detaylara ulaşabilirsiniz.

Peer to Peer nedir?

Peer to peer yani Eşler Arası, iki veya daha fazla bilgisayarın merkezi bir otorite olmadan birbirine bağlanarak veri paylaşımında bulunmalarına denir.

P2P kullanım alanları ve özellikleri nelerdir?

  • Eşler Arası protokolü, kullanıcılar arası çeşitli dosyaların paylaşımı, mesajlaşma uygulamaları ve kripto para projeleri gibi kullanım alanlarına sahiptir.
  • Bu protokol, merkeziyetsiz olması dolayısıyla, kullanıldığı yapıları siber saldırılardan önemli ölçüde korumaktadır.
  • Bir sistemdeki P2P kullanıcılarının yani eşlerin artması, o sistemi daha güvenli kılar. Bunun nedeni: Verilerin birçok sunucuya dağıtılması ve tek merkeze bağlı olunmamasıdır. Ayrıca bu kullanıcıların artmasıyla birlikte ölçeklenme sorunlarında ciddi bir azalış görünür.
  • Eşler Arası sistemi sayesinde kullanıcılar, kripto birimleri transferlerinde ya da dosya gönderimlerinde herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç duymazlar.
  • Başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto para biriminin kullanıcılar arası transfer bilgileri dağıtık defter teknolojisinde tutulur. Bu transferler, dağıtık defter teknolojisinde yer alan peer to peer ağı ile gerçekleşir. Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi olarak tanımlanan Bitcoin ile merkezi sunuculara gereksinim duymadan transfer işlemleri gerçekleştirilir. Dünyanın dört bir yanına dağınık hâlde bulunan node’ler, bu sistemin çalışmasını sağlar. Eşler Arası ise bu düğümlerin temelini oluşturur.

Peer to Peer ve telif hakları

P2P, ilk olarak Napster isimli bir programda kullanılmıştır. Bu müzik paylaşım programı 1999 yılında kullanılmaya başlamış ve müzik sektörünü ciddi anlamda etkilemiştir. Çok kısa bir süre içinde milyonlarca insan tarafından kullanılmaya başlamıştır. Kullanıcılar, bu programdan neredeyse bütün şarkılara ücretsiz bir şekilde erişim sağlayıp disklere kaydetmişlerdir. Ancak Napster, daha sonra telif hakları nedeniyle kaldırılmıştır. Üstelik bu ilk telif cezası değildir, özellikle ABD’de birçok geliştirici, P2P kullanırken telif haklarının ihlâli nedeniyle davalık olmuştur.

P2P nasıl çalışır?

Kullanıcılar veri paylaşımında bulunacakları sunucuyla dağıtık teknoloji aracılığıyla bağlantı kurarlar. Bu bağlantı kurulduktan sonra veri transferi gerçekleşir. Peer to peer, blockchain ekosisteminde de aynı işlevi görür. Yatırımcılar arası şifrelenerek gerçekleşen transferler, P2P sistemine dayanır. Kullanıcılar bütün bu işlemlerde hiçbir kurum, kişi veya merkezi bir otoriteye gereksinim duymazlar.

İlgili:

Hatırlatma: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

silikon vadisi nedir

Silikon Vadisi Nedir? Teknolojinin Kalbi!

ATOM coin

Cosmos Network Nedir? ATOM Coin Nereden Alınır?