in

Silikon Vadisi Nedir? Teknolojinin Kalbi!

silikon vadisi nedir
silikon vadisi nedir

Hepimiz Silikon Vadisi’ni mutlaka duymuşuzdur. Günümüzde teknolojinin kalbi olarak nitelendirilen Silikon Vadisi hakkında insanların pek de bilgisi yok. Herkesin duyduğu ama pek fazla kişi tarafından bilgi sahibi olunmayan Silikon Vadisi nedir? Bu içeriğimizde Silikon Vadisi’ni tanıtıyoruz. Ayrıca isminin nereden geldiği, nerede bulunduğu gibi konulara değineceğiz. Hazırsanız lafı fazla uzatmadan başlayalım.

Silikon Vadisi nedir?

Silikon Vadisi’ne dünyanın teknoloji merkezi demek yanlış olmaz. Kullandığımız teknolojik ürünlerin – başta sosyal medya olmak üzere – neredeyse tamamı burada ofise sahiptir. Stanford Üniversitesinin kuruluşu ile beraber temelleri atılıyor Silikon Vadisi’nin. Bu üniversite bozkırın ortasında tek başına olsa da teknoloji alanında öğrencilerine sürekli desteklerde bulundu. Zaten bu vadide bulunan şirketlerin kurucularına baktığımızda genel olarak Stanford Üniversitesi mezunu olduğunu görüyoruz.

Büyük buhran ile düşünce temelleri atıldı Silikon Vadisi’nin. Öğrenciler için çalışma alanı ve imkanlarını arttırmak isteyen üniversite teknolojik girişimlerde bulunan öğrencilere sunduğu destekler ile onları yüreklendirdi. Hatta dünya savaşının ardından Washington ile iyi ilişkileri olan profesörler Silikon Vadisi araştırmaları için destek almayı başardılar. Tüm bu çalışmalar ve desteklerle beraber üniversite Silikon Vadisi’nde bulunan topraklarını dev şirketlere kiralamaya başladı. 1957 yılından itibaren Intel başta olmak üzere 38 farklı teknoloji devi Silikon Vadisi‘nde yer alıyordu.

Yıllar geçip giderken bölgeye olan ilgi artmaya başladı. Microsoft, Intel ve Apple gibi teknoloji devleri burada ofisler açtılar. Daha sonra ortaya çıkan her başarılı girişim burada bir ofis açmaya başladı. Sahip olduğu popülerlik sayesinde 50 yıl içerisinde neredeyse tüm teknoloji devlerine ev sahipliği yapar hale geldi.

Silikon Vadisi ismi nereden geliyor?

Silikon Vadisi ismini bölgede bulunan çip üreticilerinin yoğunluğundan alıyor. Hepinizin bildiği üzere çipler silikon ile üretiliyor. Dolayısı ile bölgeye yapılan silikon transferine şaka ile karışık bir şekilde gönderme yapmak için bölgeye Silikon Vadisi ismini 1971 yılında ilk kez bir gazete kullandı. Teknoloji ile ilgili yapılan bir haberde bölge için Silicon Valley USA tabiri ilk kez kullanıldı. Herkes tarafından oldukça sevilen ve kabul edilen Silicon Valley o günden bu güne kullanılmaya devam ediyor.

Silicon Valley nerededir ve neden bu bölge seçilmiştir?

Silikon Vadisi ABD’de yer alıyor. Ayrıca merkezi ise Kuzey Kaliforniya’de yer alan Santa Clara Vadisi’dir. Neden burası seçildiğinin ise cevabı yok. Çünkü bir seçim olmamış. Yani bir grup insan çıkıp da buraya teknolojinin kalbi olacak bir üs kuralım fikri atılmamış. Başlangıçta öğrencilerine yeni iş imkanları tanımak için oluşturulmuş bu bölge şirketlere avantaj sağlayabilecek bir noktada bulunduğu için şirketleri kendisine çekmeyi başarmış. Ayrıca üniversite mezunları ve öğrencilerinin de başarılı projelerini bu noktadan çıkarmaları oldukça aktif bir bölge olmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi. Büyük şirketler de bu bölgeye akın etmeye başlayınca amacı büyümek olan teknoloji şirketlerinin en büyük hayali haline gelmiş Silikon Vadisi. Dolayısı ile bu bölge seçilmemiş, doğru girişimler ve vizyon ile seçim haline getirilmiştir.

Silikon Vadisi hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Ayrıca içerisinde milyarlarca dolarlık şirketleri barındıran bu bölgede bir adet de Türk şirketi ofisi var. Türk girişimi olan Udemy burada bir ofise sahip. Umarız Silikon Vadisi hakkında öğrenmek istediğiniz noktalara değinmişizdir. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

youtube-dl nasıl kullanılır

Youtube-DL Nasıl Kullanılır? 1200’den Fazla Siteden Video İndir!

P2P

Peer to Peer Nedir? P2P Kullanım Alanları Nelerdir?