in

Youtube-DL Nasıl Kullanılır? 1200’den Fazla Siteden Video İndir!

youtube-dl nasıl kullanılır
youtube-dl nasıl kullanılır

Youtube’un başlattığı alternatif medya ile internet aleminde videolar baş göstermeye başladı. İnternetin popülerlik kazandığı dönemde meşhur olan internet sitesi açma akımı yavaş yavaş yerini Youtube kanalı açmaya bırakıyor. Tabii açılan bu kanalların tamamı size hitap etmek zorunda değil. Ancak size hitap eden videolar bulduğunuzda galerinize yüklemek istemeniz gayet normal. Özellikle rastgele kanallardan yüklenmiş ve Youtube’da her an silinebilecek videoları indirmek için farklı yollara başvuruyoruz. Bu yollardan ilk akla geleni muhtemelen bu işlemi yapan bir Web sitesi kullanmaktır. Ancak bu yolu önermiyoruz. Çünkü bu işlemi gerçekleştiren pek çok site ya verileri sattığı için ya da virüs indirmenize neden olduğu için kapandı. Bugün 1200’den fazla siteden video ve ses indirmenize olanak sağlayan Youtube DL’i tanıtıyoruz. Youtube DL sayesinde videoları ve sesleri maksimum kalitede ücretsiz bir şekilde indirmeniz mümkün. Peki Youtube DL nedir? Youtube-DL nasıl kullanılır? Sorulara yanıt veriyoruz!

Nedir Bu Youtube DL ?

Youtube DL 1200’den fazla siteden video veya ses indirmenize olanak sağlayan ve gönüllüler tarafından yazılmış açık kaynak kodlu bir komut satırıdır. Bu yazılımı indirerek cmd kod satırı üzerinden dilediğiniz videoyu indirmeniz mümkün. Bu işlemi yaparken yasaları ihlal etmeyen bu yazılım sayesinde telif hakkı olmayan tüm videoları indirmeniz mümkün. Yani Creative Commons lisansına sahip tüm videoları bu kod sayesinde indirebilirsiniz. Böylece dilediğiniz videolardan oluşan bir arşive sahip olursunuz.

Youtube DL bir uygulama olmadığı için ortalama bilgisayar kullanıcılarına zor görünmesi normal. Ancak alıştıktan sonra oldukça basit bir kullanımının olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca videoyu orijinal halinde indirebildiği gibi yalnızca ses formatı halinde de indirebiliyor. Dolayısı ile bir Youtube video indirme sitesinden beklediğiniz tüm özellikleri size sunar.

Youtube-DL nasıl kullanılır?

Öncelikle ffmpeg indirmemiz gerekiyor. ffmpeg adresine giderek rar dosyamızı indiriyoruz. Daha sonra bu dosyayı Yerel Disk(C:)’ye çıkarıyoruz. Çıkartma işlemini yaparken dosyanın adının ffmpeg olması önemli tabii. Ardından bilgisayarımıza sistem ortam değişikliklerini düzenleyin yazarak aratalım. Çıkan ekranda Ortam Değişkenleri tuşuna basın.

Açılan pencerede Path satırını işaretleyin. Düzenle butonuna bastığınızda karşınıza çıkan ekrana yeni satır ekleyin. Bu satırın değer kısmına ffmpeg uygulamasını kurduğumuz yolu atayalım. Daha sonra kaydederek çıkış yapabilirsiniz.

Youtube DL kullanmaya başlamak için de GitHub sayfasından dosyamızı indiriyoruz. Daha sonra yazılımı videoları ve sesleri indireceğimiz klasörün içine atalım. Daha sonra Youtube DL’i attığımız klasörün içine sağ tıklayıp Komut İstemini burada başlat diyerek yazılımı aktif hale getirebilirsiniz. Açılan bu siyah ekrana birazdan vereceğimiz kodları girerek dilediğiniz videoyu indirmeniz mümkün. Youtube başta olmak üzere 1200’den fazla siteden ses ve video indirmenize yardımcı olacak bazı kodlar :

Desteklenen tüm sitelerden video indirme kodu : youtube-dl -f best[ext=mp4] VİDEO LİNKİNİ BURAYA YAZIN

Bir listeyi veya videoyu MP3 formatında indirme kodu : youtube-dl –extract-audio –audio-format mp3 -o “%(title)s.%(ext)s” VİDEO LİNKİNİ VEYA LİSTE LİNKİNİ BURAYA YAPIŞTIRIN

Bir kanaldaki tüm videoları indirme kodu : youtube-dl -f best -ciw -o “%(title)s.%(ext)s” -v KANAL LİNKİNİ BURAYA YAPIŞTIRIN

Ayrıca youtube-dl -help kodunu yazarak diğer kodlara göz atmanız mümkün. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

1 Comments

Leave a Reply
  1. S.a hocam trtizle ve puhu tv dedizilerinbtum sezonlarini indirecegim youtube dl ile bunu nasil yapa bilirim yardimci ola bilirsen memnun olurum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yazım denetimi nasıl yapılır

Metin Belgesinde Yazım Denetimi Nasıl Yapılır?

silikon vadisi nedir

Silikon Vadisi Nedir? Teknolojinin Kalbi!