in ,

Monero Nedir? Monero Hakkında Sorulan Soruları Cevapladık!

monero coin nedir? - xmr coin nedir - xmr nedir - XMR güvenilir mi - Monero güvenilir mi - kripto para - coin
monero coin nedir? - xmr coin nedir - xmr nedir - XMR güvenilir mi - Monero güvenilir mi - kripto para - coin

Monero Nedir? Monero Hakkında Sorulan Soruları Cevapladık!

Bu içeriğimizde Monero nedir? Sorusuyla birlikte mail ve telegram üzerinden bizlere gelen soruları cevaplamaya çalıştık. Eğer XMR yani Monero nedir? Diye merak ediyorsanız içeriğimiz tam da size göre! Fakat aşağıdaki soruların yanında merak ettiğiniz sorular varsa mutlaka bizlere mail atabilirsiniz. Telegram kanalımızdan da yazmanız mümkün. Ayrıca hemen aşağıdan yorum ile de sorabilirsiniz.

Monero nedir? Sorusu dışında hangi soruları cevapladık?

  • Monero nasıl oluşturuldu? Monero’nun kurucusu kim?
  • Monero’nun maksimum arzı nedir?
  • XMR yani Monero takip edilebilir mi?
  • Monero madenciliği yapılabilir mi?
  • Bu coinin vergilendirilmesi mümkün mü? Monero vergilendirilebilir mi? 
  • Monero ATM’leri anonim mi?
  • XMR çalınabilir mi?
  • KYC olmadan Monero alabilir miyim?

Bu 8 sorunun cevabına gelin yakından bakalım. Soruların cevaplarını oldukça net ve kısa tutmaya çalıştık. Bu yüzden okurken sıkılmayacak ve merak ettiğiniz soruların cevaplarını hızlıca alabileceksiniz.

Monero Nedir?

Monero (XMR coin), Bitcoin’in tam olarak ortaya koyamadığı mahremiyet konusuna çok büyük bir cevap diyebiliriz. Bitcoin veya Ethereum gibi kripto paralara birçok kişi tarafından ‘anonimlik sağlıyor’ gözüyle bakılsa da aslında tam anlamıyla bir anonimlik sağlamıyor. Bu yüzden bu gizlilik konusundaki cevabı tam olarak XMR coin (Monero) veriyor. Monero, diğer kripto paralar gibi değil. Monero’yu takip etmek neredeyse imkansıza yakın. Bu yüzden her ne kadar belli bir yatırımcı kitlesi olsa da siber korsanlar tarafından da en çok tercih edilen kripto paralardan birisi.

Monero’nun Kurucusu Kim?

Monero, Nicolas van Saberhagen tarafından, yeni blokların üretimini 10 yerine 2 dakikada bir artırarak ve hash işlevi olarak CryptoNight’ı kullanarak, Bitcoin’i teknik olarak iyileştirme girişimi olarak oluşturuldu. Monero, Monero Research Labs tarafından korunuyor. Ayrıca yazılım açık kaynak. Hatta araştırmak isteyen herkes özgür bir şekilde araştırabiliyor.

Monero’nun Maksimum Arzı Nedir?

Monero (XMR coin) arzı Bitcoin ile aynı. Maksimum Monero arzı 21 milyon ile sınırlı. Aynı Bitcoin’de olduğu gibi her 4 yılda bir halving dönemi Monero’da da var. Yine madenciler her halving döneminde ödüller alırken, Bitcoin’de olduğu gibi her 4 yılda bir de bu ödüller yarı yarıya düşüyor.

Monero Takip Edilebilir Mi?

Monero kullanıcısının cüzdan adresi diğer adreslere göre oldukça özel. Eğer kullanıcı adresini kimliğiyle açık bir şekilde ilişkilendirmezse kullanıcılar Monero kullanıcısının kim olduğunu tespit edemez. Monero’nun takip edilebilmesinin bir yolu yok. Tabii ki dediğimiz gibi bu kullanıcıyla da alakalı bir durum. Teknik açıdan incelendiğinde Monero, yukarıda da dediğimiz gibi mahremiyet için oluşturulan bir kripto para. Monero’nun bir diğer adı da bildiğiniz üzere XMR coin’dir. Fakat birçok kişi Monero ismiyle biliyor.

İlgili:

Monero Madenciliği Yapılabilir Mi?

Evet, madencilik yapılıyor. Hatta madencilere yeni işlemleri bloklara dahil etmeleri durumunda küçük bir işlem ücreti de ödendiği bilinen bir gerçek. Madencilik ayrıca madencilere giden yeni Monero’ların da ortaya çıkmasını sağlıyor. Yani kısacası evet Monero madenciliği yapılabiliyor.

Monero Vergilendirilebilir Mi?

Monero, kişiler vergilendirilsin diye tasarlanmadı. Kimse Monero kazançlarını rapor etmezse, otoriter bir rejimin kimin ne kazandığını bilmesine imkan yok. KYC doğrulaması yapmadığınız bir merkeziyetsiz borsa bu konuda nasıl bir tutum izleyecek tabii ki bunu vergilendirme süreci ortaya çıktığında göreceğiz. Kısacası ancak vergilendirme gelirse bu konuyu anlamamız mümkün. Ama dediğimiz gibi vergilendirilebilmesi sadece KYC doğrulaması yaptığınız borsalarda mümkün.

Monero ATM’leri Anonim Mi?

Bu ATM üreticisine göre değişkenlik gösteren bir durum. Kısacası; eğer XMR ATM’sini üreten firma KYC/AML doğrulaması istemiyorsa anonimlik sağlaması mümkün. Fakat KYC/AML doğrulaması yapan kişilerin anonim kalması bu noktada pek mümkün değil.

Monero‘nun Çalınması Mümkün Mü?

Eğer Monero kullanıcıları ya da Monero’larını tuttukları borsalar – cüzdanlar hata yaparlarsa tabii ki de monero (XMR) coinlerin çalınması mümkün. Bu yüzden siz siz olun güçlü parolanın yanında mutlaka iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Ayrıca mail parolanızı da güçlendirin. Cihazlarınıza bilmediğiniz dosyaları indirmeyin ve bilmediğiniz yerden gelen maillerdeki ekleri açmamaya çalışın. Özel keyinizi kimseyle paylaşmayın.

KYC Olmadan Monero Alınır Mı?

Eğer bir borsadan Monero alacaksanız KYC doğrulaması yapmanız gerekiyor. Merkezi olmayan bir borsadan ise KYC olmadan Monero veya farklı bir kripto para varlığını alabilmeniz mümkün.

KYC Nedir? KYC, kısaca müşterini tanı anlamına geliyor. Borsalar, müşterilerinin kimlik bilgilerini ve selfielerini istiyor. Fakat güvenilir olmayan borsalara kişisel ve kimlik bilgilerinizi vermemeye özen gösterin.

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

Sorumluluk Reddi: Bu içerik, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı. Yatırım işlemleri için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız. Herhangi bir yatırımdan, kullanımdan veya zarardan/kardan kullanıcılar tamamen kendileri sorumludur.

İlgili: En İyi Jackie Chan Filmleri!

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mina Protocol nedir

Mina Protocol Nedir? MINA Nereden Alınır?

Otomatik Piyasa Yapici 1 1

Otomatik Piyasa Yapıcı Nedir?