in

Safari VS Chrome: iPhone ve Mac için Hangi Tarayıcı Daha İyi?

safari vs chrome - chrome ve safari karşılaştırması - tarayıcı karşılaştırması - safari mi iyi chrome mu
safari vs chrome - chrome ve safari karşılaştırması - tarayıcı karşılaştırması - safari mi iyi chrome mu

Safari VS Chrome: iPhone ve Mac için Hangi Tarayıcı Daha İyi?

Bu içeriğimizde iPhone ve Mac için varsayılan tarayıcı olarak gelen Safari ve Chrome’u karşılaştıracağız. Safari VS Chrome içeriğimizin diğer içeriklerimizde olduğu gibi herhangi bir tavsiye içermediğini sadece kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmek için hazırladığımızı hatırlatmak istiyoruz. Kısacası Safari ve Chrome karşılaştırması sadece bilgi ve haber amaçlı.

Safari ve Chrome Karşılaştırması (Safari VS Chrome): Arayüz ve Hız

Arayüz: Kullanıcı arayüzü dediğimiz zaman sanırım çoğunluğun seveceği şeyi ele almış oluyoruz. Kullanıcı arayüzü kullanım kolaylığı, düzen ve sekme yönetimi gibi özellikleri içeren bir alt başlık olacak.

Safari: MacOS kullanırken Safari’yi açtığınızda direkt olarak karşınıza favoriler, son ziyaret edilen sayfalar ya da sabitlenen sekmeleri görebiliyorsunuz. Ayrıca özelleştirilebiliyor olması da oldukça hoş. iOS 15’te ise oldukça sorunsuz ve akışkan bir şekilde çalışıyor. Sekme yönetimi oldukça verimli, birden fazla sekme açıkken bile yavaşlama olmuyor. Tabii bunun yanında cihazlarda ısınma sorunu da ortaya çıkmıyor. Siri önerileri, Gizlilik raporu, Sizinle paylaşılanlar gibi yeni bölümleri iOS 15’te görmeniz mümkün. Sekmeleri tek bir tık ile hızlıca kapatabiliyorsunuz ve gizli sekme alanına erişim oldukça basit. Performans açısından oldukça güçlü. Minimum RAM kullandığını sanırım hepimiz biliyoruz.

İlgili:

Chrome: Arama çubuğu ve özelleştirilebiliyor olması oldukça minimalist görünüyor. Tüm cihazlarda tek bir dokunuşla yeni sekmeler açmak oldukça kolay. Safari’nin son güncellemelerine göz attıktan sonra Chrome ile karşılaştırdığımızda kişiselleştirme seçeneği ne yazık ki yetersiz kalıyor. Chrome’u uzun bir süre kullanınca cihazda ısınma problemi ile tek karşılaşan sanırım ben değilim. Oldukça ısındı. Sekmeleri çoğalttıkça internet bağlantım yavaş gibi bir durumla da karşılaştım.

Safari VS Chrome: Eklentiler

Eklentiler bir tarayıcı ciddi bir şekilde özelleştirebilir. Kesinlikle bu hayati bir rol oynayan konu. iOS 15 ile Safari artık eklentileri destekliyor. Geçmişte oldukça sınırlı olan bu özellik şimdi Safari’yi başka bir gezegenden getirmiş gibi hissettiriyor. Safari, Chrome’a kıyasla sınırlı bir eklenti mağazasına sahip. Eklentiler gün geçtikçe artarken Safari yakında bu konuda da Chrome’un önüne geçecektir. Chrome, en fazla eklenti mağazasına sahip. Fakat sorun şuradaki; bunların çoğu ne yazık ki henüz mobil uygulamalarda aktif değil.

Ekstra Karşılaştırmalar:

  • Safari, parolaları, yer imlerini, geçmişi, sekmeleri ve daha fazlasını sorunsuz bir şekilde senkronize edebiliyor. Handoff özelliği sayesinde bu durum daha da güzelleşiyor.
  • Chrome üzerinden anında ters görsel arama yapabilirsiniz. Bu maalesef Safari’de mevcut değil.
  • Chrome kullanıyorsanız Google’ın diğer ürünleriyle ciddi bir entegrasyon sürecinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Safari’de bu mümkün değil. Chrome; Gmail, Google Drive, Google Takvimler, Fotoğraflar, Google Haberler, YouTube ve daha birçok ürün ile sorunsuz olarak birlikte çalışabiliyor.
  • Safari, Google’ın Güvenli Tarama veritabanını kullanarak kullanıcıları kimlik avı sitelerinden ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyor. Bu, birçok tarayıcı tarafından kullanılıyor. Fakat aynı zamanda Google’a birçok kullanıcı verisi gönderildiği de bir gerçek.
  • Safari, Chrome kadar güncelleme almıyor. Bu da yeni çıkan güvenlik açıkları riskini artırıyor.
  • Şüpheli web siteleriyle karşılaştığınızda Safari de Chrome da sizi uyarabiliyor.
  • Chrome’da da Safari’de de yerleşik bir parola yöneticisi var.
  • Chrome da tabii ki Google Güvenli Tarama’yı kullanıyor.

İlgili: Metaverse Nedir? Metaverse, Geleceğin Devrimi! İnterneti Bitirecek Mi?

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kripto para tüccarlarının yaptığı hatalar - kripto para al/sat yapanların hataları - kripto para hataları - kripto para borsaları - kripto para

Kripto Para Tüccarlarının En Sık Yaptığı Hataları Derledik!

çocukları internette güvende tutmak - çocuk güvenliği - internette çocuk güvenliği - çocukları internette nasıl güvende tutabiliriz

Çocukları İnternette Güvende Tutmak İçin İpuçları! İnternetin Tehlikeleri!