in

Bu Popüler Android Uygulamaları Kullanıcı Verilerini Riske Atıyor!

popüler android uygulamaları seo - lorentlabs seo - lorentlabs google play - google play uygulamaları
popüler android uygulamaları seo - lorentlabs seo - lorentlabs google play - google play uygulamaları

Bu Popüler Android Uygulamaları Kullanıcı Verilerini Riske Atıyor!

Check Point Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, birçok popüler Android uygulaması, güvenli olmayan üçüncü taraf hizmetleri nedeniyle kişisel verilerinizi riske atıyor.

Rapor, her biri 50 bin ile 10 milyon arasında indirilen 23 farklı uygulamadan bahsediyor. Bahsedilen uygulamalar, güvenli olmayan gerçek zamanlı veritabanları ve bulut depolama hizmetleri kullanarak kullanıcı bilgilerini topluyor. Bu güvenlik açıkları en az 100 milyon Android kullanıcısına zarar veriyor.

Hangi Android uygulamaları verilerinizi riske atıyor?

Check Point Research, 13’ü açık erişimli gerçek zamanlı veritabanlarına sahip 23 uygulamada bu kusurlardan bir veya daha fazlasını bulduğunu söylüyor. Ancak rapor, bu uygulamalardan yalnızca beşinin adını dile getiriyor.

  • Astro Guru: 10 milyondan fazla indirmeye sahip bir burç uygulaması. Her kullanıcının tam adını, doğum tarihini, cinsiyetini, GPS konumunu, e-posta adresini ve ödeme bilgilerini saklıyor.
  • iFax: 500.000’den fazla kullanıcı tarafından gönderilen tüm belgeleri, uygulamaya gömülü bulut depolama anahtarları ile erişilebilir bir bulut veritabanında saklayan bir mobil faks uygulaması.
  • Logo Maker: 170.000’den fazla kullanıcısı olan bir grafik tasarım uygulaması. Check Point, tüm kullanıcıların tam adlarının, hesap kimliklerinin, e-postalarının ve şifrelerinin erişilebilir olduğunu tespit etti.
  • Screen Recorder: Bu uygulama 10 milyondan fazla indirmeye sahip. Rapor, hesap şifrelerini, uygulamanın yaptığı kayıtları saklayan ve onları savunmasız bırakan aynı bulut hizmetinde kaydettiğini ortaya koyuyor.
  • T’Leva: 50.000’den fazla indirmeye sahip bir taksi çağırma uygulaması. Bu uygulama, müşteri ve sürücüler arasındaki metin geçmişini, konum verilerini, tam adları ve telefon numaralarını erişilebilir durumda bırakıyor.

Check Point, şirketleri bilgilendirdiğini fakat yalnızca Astro Guru’nun yanıt verdiğini ve tüm uygulamaların Google Play‘de hala mevcut olduğunu söylüyor.

Android kullanıcıları verilerini güvende tutmak için ne yapmalı?

İlk adım, Check Point Research’ün raporunda belirtilen uygulamaları kullanmayı bırakmak gerekiyor. Ancak yalnızca beşinin ismi bildirildiğinden dolayı geriye 18 uygulamanın kaldığını hatırlatmak istiyoruz.

Kullanıcılar kişisel verilerini ve bilgilerini güvende tutmak için bazı önlemler alabilir, bu sayede mevcut 18 uygulama dahil uygulama marketlerdeki diğer kötü amaçlı yazılım yüklü uygulamalardan da kendilerini koruyabilir:

  1. Mümkün mertebe iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanın.
  2. Kişisel bilgilerinizi kendinize saklayın veya dijitalde mümkün mertebe sahte bilgiler kullanın.
  3. Her hesap için benzersiz parolalar oluşturun ve şifreli bir parola yöneticisi kullanın.
  4. Büyük sosyal medya platformları için üçüncü parti uygulamaları kullanmayın.
  5. Uygulama izinlerini minimum düzeyde tutun.

Bu ekstra adımlar bir ihlali durdurmaz. Ancak kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık ve diğer dolandırıcılık riskinizi azaltır. Ayrıca veri ihlalleri ile ilgili içeriklerimiz için Lorentlabs ana sayfasını ziyaret edin.

İlgili: Verilerinizi Korumak İçin Uymanız Gereken En Önemli 31 İpucu!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kaspersky vpn'e güncelleme geldi - kaspersky vpn lorentlabs - lorentlabs - vpn güvenli mi

Kaspersky VPN Secure Connection’a Yeni Güncellemeler Geldi!

facebook

Kullanıcıların Facebook Parolalarını Çalan 9 Uygulama Tespit Edildi!