in

Dünyanın En Zengin İnsanlarının Kitaplarla Ne Derdi Var?

Dünyanın en zenginleri deyince aklınıza onlarca isim geliyordur. Hatta bu gelen isimlerin çoğunu akrabalarımızdan daha iyi tanıyoruz. Pek çoğunun ise mal varlıkları çenemizi yoruyor. Bu insanların tamamı olmasa da çoğunluğunun bir ortak noktası var. Kitap okumaları. Dünya ekonomisinin belki de yarısından fazlasına sahip dünyanın en zengin insanlarının kitaplarla ne derdi var? Bugün dünyanın en zengin insanlarının kitap okuma alışkanlıklarına değineceğiz.

Zenginler neden kitap okuyor?

Bazı alışkanlıklar hayatınıza yön verir. Eğer yataktan erken çıkıyorsanız hayattan bir beklentiniz vardır. Eğer sağlığınıza dikkat ediyorsanız hayattan bir beklentiniz vardır. Bu sorunun cevabı tam da bu. Hayattan bir beklentileri var. Pek çok insanın hayal ettiği hayatı yaşadıkları bir gerçek. İstedikleri her şeyi yaşayabilirler daha ne bekliyorlar diye aklınızdan geçiriyor olabilirsiniz. Ancak bu yanlış bir düşünce. Çünkü bu insanlar zengin olmadan önce de kitap okuyorlardı. Kitap okudukları için zengin oldular demiyorum ama zengin olmanın kitap okumakla bir bağlantısı olduğu kesin.

Zenginlerin dertleri ne?

İçlerinde ne dertler vardır bilemeyiz. Fakat kitap okumakla ilgili bir dertleri olduğu kesin. Bahsettiğimiz zenginlerin tamamı kitapları bir zaman makinesi olarak gördüğünü söylüyor. Ayrıca bu ünlülerin belirli zaman dilimlerinde uyguladıkları kitap okuma seansları var. Bu belli dönemlerde tek başlarına kalıp yalnızca kitap okuyorlar. Bu ünlülerin başında ise daha önce kitap önerileri listesini paylaştığımız Bill Gates geliyor. İşte bu zenginlerin kitap okuma alışkanlıkları.

Bill Gates

Bill Gates belgeselinde sekreteri ile yapılan görüşmede onun her zaman dakik olduğunu ve elinde bir pazar poşeti ile gezdiğini belirtiyor. Evet, milyarlarca dolarlık Microsoft kurucusu Gates elinde pazar poşeti ile geziyor. Bu poşetin içinde ise o gün veya hafta okuyacağı kitaplar ve dergiler yer alıyor. Hastalıklar, mühendislikler ve toplum sağlığı hakkında kitaplara daha fazla ilgi duyan Bill Gates kitaplar hakkında ” yaşadığım dünyadan daha çok şey öğretiyorlar ” diyor. Bu kitaplardan etkilenip yaptığı bağışlar ise hepimizin takdirini topluyor. Ayrıca 90’lı yıllardan bu yana sürdürdüğü bir gelenek var Gates’in. Belirli dönemlerde kendisini küçük bir kulübeye kapatıyor ve sadece kitap okuyup not alıyor.

Elon Musk

Elon Musk bir röportajında kitap okumanın en keyifli aktivitesi olduğunu belirtiyor. Ayrıca kitap okumaya çocuk yaşta başlayan Musk kendi okulundaki ve çevre okullardaki tüm kitapları okuyup bitiriyor. Afrikalı olduğu için ise bir şeyler sipariş vermek o kadar kolay değil. Ancak o sıralarda eline bir ansiklopedi geçiyor ve tamamını okuyor Musk. Bu ansiklopedide ismi geçen ve ” İstikbal göklerdedir! ” diyen birisinden ilham aldığını anlamak hiç zor değil. Hem ilham almamış olsa neden Türkiye’ye ilk geldiğinde Anıtkabir’i ziyaret etsin ki?

Mark Cuban

NBA takımı Dallas Maverick’in sahibi Cuban henüz genç yaştayken okuma hastalığına tutuluyor. Daha sonraları iş adamı olduğunda bu alışkanlığının kendisine ne kadar fayda sağladığını anlatmakla bitiremiyor Cuban. Ayrıca okuduğu tüm kitapların herkes tarafından ulaşılabilir olduğundan bahseden iş adamı zihnini dinlendirmek için bile kitap okuyor.

Daha ismini yazamadığımız Mark Zuckerberg’den Jeff Bezos’a ondan Oprah Winfrey’e kadar pek çok zengin kitap okuyor. Üstelik bunu bir alışkanlık olarak yapıyorlar. Bill Gates yılının bir haftasını sadece kitap okumaya harcıyor. Gates 300 yaşına kadar yaşayacak olsa ve günde bir milyon dolar harcasa mevcut mal varlığını bitiremeyecek kadar zengin. Bill Gates’in bir haftasının ne kadar değerli olduğunu anlıyor musunuz? Peki biz ne yapıyoruz? Yılda kaç gün kitap okumaya ayırıyoruz? Hepimiz başarılı olmak istiyoruz ama hiçbirimiz kendimizi geliştirmek için uğraşmıyoruz.

Kitap okumaya zengin olmak için bir araç gözü ile bakmayalım. Zaten dokunmaya çalıştığımız asıl husus insanların mal varlıkları değil, başarıları. Bu başarıya giderken izledikleri yol. Başarılı olduktan sonra yoldan çıkmamaları. Şimdi tekrar soralım dünyanın en zengin insanlarının kitaplarla ne derdi var?

İlgili

İçeriği Oyla

2 Comments

Leave a Reply
  1. günümüzün zenginleri içerisinde okuma konusunda üstünlük açık ara Warren Buffet tadır . her gün aralıksız 5 saat okur .çocukluğundan beri bir kitap oburudur .Ortağı charlie Munger de öyle .
    Şöye der Buffet . okuyun ben hep okurum evde işyerinde uçakta giderken koltuğun arkasını dahi okurum ,servetimi okumaya borçluyum .

    • İsmini yazamadığımız onlarca milyarder var, kitap okumanın başarılı olmalarındaki en önemli nokta olduğunu düşünen. Yazı uzamasın diye hepsine yer veremedik ama dediğiniz gibi günün büyük çoğunluğunu kitap okuyarak geçirmeye devam ediyorlar. Kıymetli yorumunuz için teşekkür ederiz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok İndirilen Playstation Oyunları

2021 Yılının En Çok İndirilen Playstation Oyunları Paylaşıldı!

bybitten-turkiyedeki-kullanicilari-icin-yeni-yila-ozel-muhtesem-oduller-AMfsP9Zg

Global Kripto Para Borsası Bybit’ten 3 Basit Etkinlik! 60$ Kazanabilirsiniz!