in

Bill Gates’ten Kitap Önerileri!

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in bulduğu her fırsatta kitap okuduğunu biliyoruz. Gates Notes adında kişisel bir bloğu olan ve burada sık sık güncel meseleler hakkında görüşlerini paylaşan Gates kitap önerilerinde de bulunmayı ihmal etmiyor. Değişim ve devrim temaları üzerine yazılmış bu eserlerin dillerinin ağır olduğunu belirterek Bill Gates’ten kitap önerileri listemize geçelim.

1) Upheaval – Jared Diamond

Bir yakınınızı kaybettiğinizi düşünün neler hissedersiniz? Diamond bu kitabında birisini kaybettiğinizde yaşayacağınız her şeyi ulusların da yaşayabileceğini iddia ediyor. Kitapta ülkeleri yok edebilecek krizler ve bu krizlerle nasıl başa çıkılacağı anlatılıyor. Ayrıca kişisel çözümler üretebilme yetisi de aşılamaya çalışan kitap listemizin ilk sırasında.

2) Nine Pints – Rose George 

Nine Pits regl sancısı çeken bir kadının çektiği aşırı ağrıyı anlatıyor. Regl olmadan önceki ruh hali ve ruhunun çektiği acıya çarpıcı örnekler veriyor. Ayrıca kitapta toplumların regl gibi normal bir duruma ne kadar geri kafalı yaklaşım sergilediğine dair çarpıcı örnekler var. Gates bu kitap için kanını kaynattığını ve hayal gücünü geliştirdiğini söylüyor.

3) A Gentleman in Moscow – Amor Towles

Listedeki tek roman olma özelliğini taşıyor kitap. Ancak tarihsel olaylarla desteklenerek ortaya çıkmış bir eser niteliğine de sahip. Bolşevik Devrimi sırasında otelde mahsur kalan bir Rus anlatılıyor kitabımızda.

Ayrıca Gates bloğunda bu kitabı eşi ile birlikte okuduklarını belirtiyor. Böylece kitapta kötü bir şey olacağı zaman eşi ona önceden haber verebiliyormuş. Gates’in iddiasına göre bu kitap onu oldukça fazla etkilemiş.

4) A Promised Land – Barrack Obama

Eski ABD başkanı görevden ayrıldıktan sonra sık sık verdiği röportajlar, çıkardığı kitaplar ve belgeselleri ile gündemde kalmaya uzunca bir zaman devam etti. Obama tarafından yazılan bu kitapta Osama Bin Laden’in öldürüldüğü zaman karar verici kişi olarak Obama’nın neler yaşadığını görüyoruz. Beyaz saray içerisindeki yalnızlığı çarpıcı bir şekilde gösteriliyor.

ABD başkanları hakkında yapılan her türlü içeriği çok sevdiğini belirtiyor Bill Gates. Tüm eserlerin içinde en kıymetli olarak gördüğü eser ise A Promised Land. Böylesine zorlu zamanlarda ülkeleri yönetmenin nasıl bir şey olduğu merakını giderdiğini söylüyor eser hakkında.

5) Under a White Sky: The Nature of the FutureElizabeth Kolbert

İnsanların doğaya bulundukları müdahaleleri anlatılıyor listemiin son kitabında. İnsanlık ile doğanın mücadelesini en basit şekilde anlatıyor Kolbert. Ayrıca kendisi kitabını ” doğayı düzeltmeye çalışan insanların yaptığı hataları düzeltmeye çalışan insanlar hakkında kitap ” olarak tanımlıyor.

Bill Gates ise kitap hakkında ; her zaman ilgi duyduğum bir konu olan jeomühendislik hakkında yazılmış harika bir eser. Kolbert’in tüm kitapları gibi bu kitabını da zevkle okudum. İnasnların doğaya müdahale etme şekillerini anlatıyor, diyor.

Bill Gates’ten kitap önerileri yazımızın sonuna geldik. Bu listeyi Bill Gates’in önerdiği kitapların arasından seçim yaparak hazırladığımızı belirtmek istiyorum. Ayrıca dünyanın en zenginlerinden birisi olan Gates yılda 50 kitap okuyor. Hatta söylediğine göre kitap okurken ortamın ultra sessiz olmasına özen gösteriyor ve mümkünse tek başına okuyor. Yani diyeceğim o ki okuyun. Böyle bir adamın kitaplarla boş yere derdi olamaz. Kitap okuduktan sonra kendinizi şımartmak isterseniz ” 2021 Yılının En İyi Oyunları – 5 Öneri ” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili :

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Püf Noktaları! Google Aramalarınızı Özelleştirin

Google Püf Noktaları! Google Aramalarınızı Özelleştirin!

Telefon Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Telefon Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?