in

Alışkanlık Kazandıran Uygulamalar! Hayatınızı Oyunlaştırın.

Erteleme hastalığınız mı var? Zamanın gündelik işlerinize dahi yetmediğini mi düşünüyorsunuz? Peki kişisel hedeflerinize ulaşmak için enerjinizin düşük olduğunu mu hissediyorsunuz? Eğer bu sorulara cevabınız evetse hayatınıza dair önemli değişiklikler yapmanız gerekiyor. Bu değişiklikleri yapmanız gerektiğinin farkındasınız fakat motivasyonunuz yoksa size yardımcı olacak uygulamalardan bahsetmek istiyorum. Hayatınızı oyunlaştırarak alışkanlık kazandıran uygulamalar bunlar. İster günlük rutininizi hatırlamanıza olanak sunacak isterseniz de sigara bırakma gibi sağlığınız için önemli bir kararı uygulamada yardımcı olacak uygulamalar. İlk uygulamamız ile listemize başlayalım

1) Forest

İlk uygulamamız Forest zamanınızın kontrolünü elinize almanıza olanak sağlıyor. İster kitap okuyacak olun isterseniz ders çalışacak mutlaka bu uygulamayı deneyin. Ne zaman bir konu hakkında çalışmak isterseniz bu uygulamaya giriş yapıyorsunuz ve ağaç dikiyorsunuz. Telefonunuza diktiğiniz bu ağaç belirlediğiniz süre boyunca hiçbir uygulamaya giriş yapmazsanız büyüyor. Ancak dikkatiniz dağılıp başka işler ile uğraşmaya başlarsanız da ağacınız soluyor.

Forest uygulamasında belirlediğiniz görevleri tamamladıkça puan kazanıyorsunuz. Bu puanlar ile de gerçek dünyada sizin için ağaç dikmelerini isteyebiliyorsunuz. Böylece geleceğimizin teminatı olan ormanlarımıza nefes olmuş olursunuz. Zaman kontrolünüzü maksimum seviyeye çıkaran bu uygulama ile pomodoro tekniği gibi teknikleri de kullanmanız mümkün.

2) Zombies Run

Kondisyonunuzun düşük olduğunu ve en ufak hareketlerde bile sakatlanırım korkusu mu yaşıyorsunuz? Veya gündelik yürüyüşlerinizi eğlenceli hale getirmek mi istiyorsunuz? Hem kondisyon kazanmak için hem de günlük yürüyüşlerinizi eğlenceli hale getirmek için bu uygulama ideal. Uygulamaya giriş yaptığınızda dünyanın zombi istilası altında olduğunu görüyorsunuz. Hem dünyayı kurtarmak hem de insanlara yardımcı olmak için bazı yerlere yürümeniz gerekiyor.

Uygulama her yürüyüşünüzde farklı bir ortam ve farklı bir hikaye sunarak misyonunu çok iyi bir şekilde tamamlıyor. Şu an sahip olduğu 200 farklı hikaye var fakat bu hikayeler sürekli güncelleniyor ve yenileri ekleniyor. Uygulama yürüyüşe başladıktan sonra özellikle ses efektleri ile bir filmin içindeymişsiniz izlenimi yaratıyor. Yürüyüş yapmaya erinen insanların kesinlikle kullanmasını tavsiye ettiğim Zombies Run alışkanlık kazandıran uygulamalar listemizde ikinci sırada.

3) EpicWin

Görevler oyunların temel mantığını oluşturan yapı taşları. Onları yaparak oyunlarda yükseliyoruz. Peki oyun görevi mantığını gündelik işlerinize optimize ederek hayatınızı düzene sokmak mümkün mü? Bu uygulama ile pek tabii mümkün. EpicWin sayesinde hatırlamanız gereken işleri, ne kadar yapmanız gerektiğini ve bu işin önem derecesini belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu görevleri hikayeleştirerek oyun oynuyormuşsunuz izlenimi verir. Seslendirmeleri, animasyonları ve görevi yapmanızı sağlayacak temel motivasyonu size ustalıkla sunan EpicWin gündelik işlerinizi eğlenceli hale getirecek.

Gündelik işlerinizi animasyon savaşlar ile yok ederek tamamlıyorsunuz. Bunun sonucunda da size puan ve ufak ödüller veriyor. Her ne kadar sanal ödüller de olsa sizi teşvik edecek kadar iyi tasarlandığını söyleyelim.

4) Level Up Life

Hayatınızın tek düze gittiği zamanlar oldu mu? Yeni bir film izlemenin çekici gelmediği zamanlar? Veya hedeflediğiniz hayat standardı için çabalamaktan vaz geçtiğiniz? Eğer tüm bunları yaşadıysanız hayatınızı bir level yukarı taşıyacak bu uygulama tam size göre. İster çevrimiçi isterseniz çevrimdışı olarak oynayabileceğiniz bu oyun sayesinde içerisinde bulunan yüzlerce kategoriden ilginizi çekene odaklanarak yaşam kalitenizi arttıracaksanız. İçerisinde bulunan sanat, müzik ve edebiyat gibi kategoriler ile alakalı görevler vererek sizin hayat enerjinizi maksimum seviyede tutmayı hedefliyor bu uygulama.

Kategorilerde verdiği görevler ise kimi zaman şiir yazmak veya yeni bir müzik grubu keşfetmek de olabilirken finans alanında kazandığınız paranın belli bir kısmını biriktirme gibi görevler de veriyor. Bu uygulamada da puan sistemi yer alıyor ve şu an kullandığınız ampulü tasarruflu olanı ile değiştirmek bile puan kazanmanıza olanak sağlıyor.

5) Kwit

Sigarayı bırakmak için tasarlanmış Kwit listemizde beşinci sırada. Sigaranın hem sağlık hem ekonomik yönden size zarar verdiğinin farkına vardıysanız ve bırakmak istiyorsanız mutlaka indirmeniz gereken bir uygulama. Sigara kullanmadığım için tecrübe etme fırsatım olmadı fakat içeriğinin oldukça kaliteli olduğuna dair yorumlar okudum. Sigarayı kaç gündür içmediğinize ve bıraktığınız günden bu yana ettiğiniz kâra kadar detaylı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Bu uygulama özelinde belirtmek istiyorum bahsettiğim diğer uygulamalardan farklı olarak bu uygulama ücretli. Belirli bir deneme süresi size sunuyor fakat deneme sürümünden sonra abonelik almanız isteniyor.

Bu yazımda hayatınızı oyunlaştırarak alışkanlık kazandıran uygulamalardan bahsettim. Bu uygulamalar her ne kadar yararlı olsa da özellikle dışarda kullanacağınız vakitlerde dikkatli olmanızda fayda var. Mümkünse telefon ekranına hiç bakmamaya çalışın ve sesleri dinlemeye odaklanın. Sağlıcakla Kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2021 Yılının En İyi Oyunları

2021 Yılının En İyi Oyunları – 5 Öneri

AnyDesk Nasıl Kullanılır? Telefonunuzla bilgisayarınıza erişin!

AnyDesk Nasıl Kullanılır? Telefonunuzla Bilgisayarınıza Erişin!