in

Google Püf Noktaları! Google Aramalarınızı Özelleştirin!

Günümüzün en büyük arama motoru Google. İnternet trafiğinin büyük bir çoğunluğu bu arama motoru üzerinden gerçekleşiyor. Bu içeriğimizde her Google kullanıcısının bilmesi gereken özelliklerden bahsedeceğiz. Google püf noktaları sayesinde aramalarınızı daha net ve doğru bir şekilde yapmanız mümkün olacak. İşte karşınızda hayatınızı kolaylaştıracak Google hileleri.

Google püf noktaları :

Bu püf noktaların içinde sadece belirli yıllar arası arama yapmak da var sadece istediğiniz dosya türünde arama yapmak da. Hatta arama yapmak istediğiniz anahtar kelimeler ile alakasız çıkan kelimeleri engellemeniz dahi mümkün. İlk püf noktamız ile başlayalım.

Belirli tarihler arası arama yapmak :

Google aramasında belirli tarihler arası arama yapmak mümkün. Bir konu hakkında ilk yazılan içerikleri mi merak ediyorsunuz? O zaman tek yapmanız gereken arama teriminizin yanına before: yazıp iki noktadan sonra bir tarih eklemek.

Örneğin bilgisayar fan temizleme before:2010 olarak arama yaparsanız sadece 2010 yılından önce yazılmış içerikleri görürsünüz. Aynı şey after komutu için de geçerlidir. After yazdıktan sonra girdiğiniz tarihten itibaren girilmiş içeriklerden oluşan bir arama sonucuna erişirsiniz. Bu iki komutu tek aramada birleştirerek belirli tarihler arasında arama yapmanız mümkün.

Sadece istediğiniz dosya türünde arama yapmak :

Eğer pdf, slayt veya bir mp3 dosyası arıyorsanız sadece aradığınız türde dosyaların arama sonucunda çıkmasını sağlamak mümkün. Bu işlemi yapmak için arama yaptığınız kelimenin sonuna filetype: ekleyin ve iki noktadan sonra aramak istediğiniz dosya türünü girin.

Örneğin fan temizleme filetype:pdf yazarsanız sadece pdf dosyalarının olduğu sonuçlar karşınıza çıkacaktır. Eğer bir slayt aramak istiyorsanız pdf yerine ppt yazmak işinizi görecektir.

Anahtar kelimelerinizden alakasız kelimeleri çıkarın :

Hepimizin başına mutlaka gelmiştir. Bir arama yapmak istediğiniz zaman karşınıza çıkan alakasız siteler. Bu alakasız başlıklar ile karşımıza çıkan siteleri arama sonuçlarımızdan kaldırmamız mümkün. Bunun için sadece bir çıkarma işlemi kullanacağız. Anahtar kelimelerimizden alakasız kelimeyi çıkartarak bu işlemi tamamlıyoruz. Yani bilgisayar temizleme araması yaptığınızda karşınıza tablet bilgisayar temizleme ile alakalı sonuçlar mı çıkıyor? Bunun için eksi ” – ” kullanarak tablet kelimesini anahtar kelimelerimizden çıkaralım.

Bilgisayar temizleme -tablet araması yaptığınızda içerisinde tablet geçen bütün bilgisayar temizleme ile alakalı içerikleri engellemiş olursunuz. Aynı şey internet siteleri için de geçerlidir. Eğer arama sonuçlarınızda bir internet sitesinin içerikleri görünmesin istiyorsanız eksiden sonra o internet sitesinin adını girin. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise eksi koyduktan sonra boşluk bırakmamaktır.

Aramaları hesap makinesi olarak kullanmak :

Google aramalarınızda *,+,- ve / işaretlerini kullanarak dört işlem yaptırmanız mümkün. Yani arama çubuğuna 256562*42/30 yazarsanız size işlemin sonucunu gösterecektir. Üstelik arama yapmanıza da gerek yok. Direkt olarak işlem sonucunu size söylüyor.

Bir sitedeki herhangi bir kelime ile alakalı olan yazıları bulma :

Bir sitede belirli bir konu özelinde içerik arıyorsanız çabalamanıza gerek yok. Sadece arama yaptığınız sitenin domaininin önüne site: yazın ve domainden sonra arama yaptığınız kelimeyi ekleyin.

Örneğin LorentLabs sitesinde içerisinde sadece Google geçen yazıları arıyorsanız ; site:lorentlabs.com google araması işinizi görecektir.

Bu içeriğimizde sizlere faydalı olacağını düşündüğüm Google arama kısayollarını derledim. Umarım yararlı bir içerik olmuştur. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

guvenlik-duvari-nedir-guvenlik-duvari-nasil-kapatilir

Güvenlik Duvarı Kullanmalı Mıyım? Kullanmanız İçin 5 Neden!

bill gates kitap

Bill Gates’ten Kitap Önerileri!