in

Dijital Oyun Nedir? Dijital Oyun Hesaplarının Çalınması ve TCK!

dijital oyunlar - sanal oyunlar - kripto oyunlar - cyberpunk 2077 - oyun - siber güvenlik
dijital oyunlar - sanal oyunlar - kripto oyunlar - cyberpunk 2077 - oyun - siber güvenlik

Dijital Oyun Nedir? Dijital Oyun Hesaplarının Çalınması ve TCK!

Bu içeriğimizde Dijital oyun nedir? Sorusunu cevaplarken aynı zamanda Türk Ceza Kanunu ile ilgili kısa detaylara da yer veriyoruz. Son zamanlarda artan dijital oyun sevdası aynı zamanda dijital oyun oynayan kişilerin profillerinin ya da hesaplarının saldırıya uğramasına neden oldu. Bugüne kadar oynadığınız dijital oyunlarda herhangi bir siber saldırıya uğradınız mı? Siber saldırı ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. Bu yüzden profillerinizin her zaman güvende olduğundan emin olmanız gerekiyor. Eğer oyun platformu size iki katmanlı veya çok katmanlı profil güvenliği sunuyorsa bu katmanları doğru bir şekilde gerçekleştirin.

Dijital Oyun Nedir?

Oyuncunun cihazlarına kurduğu etkileşim neticesinde oluşan sonucun ekran görüntü sistemi aracısı ile gösterilmesidir. Bu yüzden geçmişte dijital oyunlara; video oyunları veya bilgisayar oyunları da denilmiştir. 

Bilgisayar sistemi içerisindeki en büyük endüstrilerden birisi olan dijital oyun sektörünün tarihi 1940 yıllarına kadar uzanıyor. Ancak modern kelime anlamıyla dijital oyunlar 1980’lerde tam anlamıyla ortaya çıkmış ve o zamanlar popüler hale gelmeye başlamıştır. Türkiye’de dijital oyun sektörünün gelişim hızı oldukça yavaştır. İlk başlarda ortaya çıkan ürünler beklenen satış rakamlarına ulaşamadığı gibi büyük kitlelere de ulaşamamıştır. Dijital oyun sektörünün gelişiminin hızı 2005 yılından sonra artmıştır. Oyun oynama kültürü önceleri sadece bilgisayar oyunları ve konsol oyunları halindeyken akıllı telefonların gelişimi ve internet sağlayıcıları tarafından internet hızlarının arttırılması sonucu mobil Pazar büyüdü ve çevrimiçi oyunlar ortaya çıktı. Oyun dergilerinin Ağ, Aksiyon, Macera, Yarış, Simülasyon, Spor ve Strateji Oyunları gibi sınıflandırmaları mevcuttur. Ayrıca bu sınıflandırmanın yanında bir de ‘tekli oyuncu’ ile ‘çoklu oyuncu’ olmak üzere iki alt başlıkta mevcuttur. 

İlgili:

Çok tercih edilen devasa çok oyunculu oyunlar ise aynı anda binlerce oyuncunun birlikte oynadığı oyunlardır. (Örneğin; PubG) Bu oyunlarda oyuncular birbirleri ile işbirliği içerisindedir. Bu oyunlarda dünyanın her bir yerinden kişilerin görülmesi mümkün. Global anlamda dostluklarınızı geliştirebilirsiniz. İnsanların birçoğu bu oyunları oynarken aynı zamanda karşılarındaki kişilerle iletişim kurarak farklı dilleri öğrenme çabası içerisine giriyorlar. Dünya üzerindeki oluşan bu sosyal ağlar ve uluslararası bir kültür yaratan dijital oyunların en önemli özellikleri bir sanal karakterin olması ve klan-birlik oluşturulduktan sonra oynanmasıdır. Bu oyunların saatlerce sürdüğünü tahmin etmek zor değil. 

Dünyadaki eğlence yazılımları sektörünün ekonomik büyüklüğüne göz atacak olursak; Avrupa Birliği ülkelerinde 2007 yılında 7.3 milyar Avro. ABD’de 6.9 milyar Avro ve Asya Pasifik ülkelerinde 7.4 milyar Avro düzeyinde olduğu görülmektedir. (Kaynak: pegi.info) Fakat bu sektörün neredeyse her saniye büyüdüğünü de unutmayalım. Bu sıralama yakın zamanda değişmese bile sıralamaya yeni oyuncuların katılacağı aşikar. Çünkü bu sektörün büyüme hızı şaşırtıcı derecede büyük.

Dijital oyun hesaplarının çalınması sonucu Türk Ceza Kanunu’nun yaptırımları nelerdir?

  • Bilgisayara bir zararlı yazılım bulaştırıp sistemi izlemesi, bilgisayarı ele geçirmesi ve bilgisayarda online hareketlilik yaşaması. Kişi TCK’nın 243/1 maddesindeki suçu işlemiş sayılır ve bu suçun cezai yaptırımı bir yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır.
  • Bilgisayardan veri toplayıp o veriyi aktarmak-dağıtmak. Bu işlemin TCK’daki cezai yaptırımı altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıdır. TCK’nın 244/2 maddesindeki suç işlenmiş sayılır.
  • Elde ettiği veriler sonucu haksız çıkar ve haksız kazanım sağlaması. TCK’nın 244/4 madesindeki suç işlenmiş olur. Bu suçun cezai yaptırımı iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beş bin günlük adli para cezasıdır.
  • Oyun karakterinin çalınması. Ayrıca bu bir hırsızlık suçu sayıldığından nitelikli hırsızlık suçunu işlenmiş olur. (Türk Ceza Kanunu’nun) TCK’nın 142-2/e. maddesindeki suç işlenmiş olur. Bu suçun cezai yaptırımı ise üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezasıdır. 

İlgili: Ransomware Nedir? Kötü Amaçlı Yazılımlar Nelerdir?

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herkes Kripto Parasını Satarsa Ne Olur?

Raca Coin Nedir? Raca Coin projeleri nelerdir?

otonom-araclar-araba-surmeyi-nasil-ogreniyor-2

Otonom Arabalar Araba Sürmeyi Nasıl Öğreniyor?