in

Kripto Para Madenciliği İçin Peşinize Düşmüş Olabilirler!

kripto para madenciliği kötü amaçlı yazılım - kripto para madenciliği nedir - monero - bitcoin - siber güvenlik
kripto para madenciliği kötü amaçlı yazılım - kripto para madenciliği nedir - monero - bitcoin - siber güvenlik

Kripto Para Madenciliği İçin Peşinize Düşmüş Olabilirler!

Siber suçlular ve siber dolandırıcıların interneti kullanan herkesin peşinde olduğunu sanırım artık herkes biliyordur. Veriler ve bilgiler siber dolandırıcılar ve siber korsanlar için oldukça önemli çünkü artık bunlar üzerinden çok büyük para kazanıyorlar. İnternet kullanıcıları ise kişisel güvenliklerini sağlamadıkları zaman oldukça büyük zararlar görebilirler. Bu zararları sadece veri ya da bilgi olarak düşünmek aslında pek doğru değil. Çünkü finansal olarak da zarar vermeleri mümkün.

Son zamanlarda siber korsanların hedeflediği en büyük saldırıların başında kripto para madenciliği geliyor. Kötü amaçlı yazılımlar sayesinde siber korsanlar ele geçirdikleri sistemlerini bu amaçla sömürüyorlar! Tabii ki bu sömürme işlemi gerçekleşirken hedef kişi ya da hedef kurumlardan veri kaybı yaşanmadığı için ya da çaldıkları verileri yayınlamadıkları için bu olayı tespit etmek de oldukça zorlaşıyor. Yani kişi ya da kurumlar hacklendiklerinin farkında bile olmuyorlar. Fakat belli sorunların ortaya çıkmasından sonra bu tür durumları yakalamak ve tespit etmek mümkün. Örneğin cihazınızda çok fazla ısınma problemi varsa ve bazı uygulamaları kullanırken sürekli donma veya sistemde yavaşlama söz konusuysa sizi de sömürüyor olabilirler.

Aslında konu oldukça basit gibi görünebilir fakat değil. İnternete bağlı cihazı ele geçiren siber korsanlar ya da siber dolandırıcılar cihazlara kötü amaçlı yazılımı yükledikten sonra sizin üzerinizden para kazanmaya başlıyor. Tamamen sizin cihazlarınızı kullanıyor ve ömrü 3 yıl olan cihazın ömrü neredeyse 1 yıla kadar düşebiliyor.

İlgili:

Bu tür kötücül yazılımlar genellikle dizi veya film izleme siteleri üzerinden cihazlara yerleştiriliyor. Aklınıza ilk basit bir çerez geldi değil mi? Bu tür web sitelerinin ne zaman, nerede karşınıza çıkacağı belli değil. Bu yüzden dizi ve film izlerken resmi kanallardan izlemek kesinlikle doğru bir tercih olacaktır. Sadece dizi ve film izlemek için kullanılan siteler değil, torrent kullanırken de bu tür problemlerle karşılaşmanız mümkün. Eğer büyük bir şirketin web sitesi hacklendikten sonra siber korsan o web sitesine zararlı yazılımı enjekte ettiyse ve bu şirket tarafından tespit edilemediyse o şirketin kullanıcıları da tabii ki risk altında demektir.

Ne Yapabiliriz?

  • Basit parola kullanımını hemen bırakmak gerekiyor. Aynı zamanda internete açık olan cihazlarınızın güvenliğini sağlamak sanırım artık her şeyden önemli bir durum. Her zaman cihazlarınızda antivirüs bulundurun ve antivirüsünüzü güncel tutun.
  • Sisteminizin CPU kullanımını ara ara kontrol edin. Bu, cihazınızda sizden habersiz çalışan herhangi bir yazılım varsa tespit edilmesinde oldukça fayda sağlayacaktır.
  • Hangi uygulama ne kadar CPU harcıyor az çok göz atarak bunları aklınızda tutun.
  • Kaynağını bilmediğiniz uygulamaları indirmemekle beraber kaynağını bilmediğiniz web sitelerine girmemeye çalışın.
  • Birçok kişinin kullandığı uygulamalar hoşunuza gidebilir. Fakat birçok kişi kullanıyor diye o uygulamayı kullanmak pek doğru bir tercih değil. Hangi uygulamanın ne tür izinler istediğini ve sizden neler alacağını araştırın ve kontrol edin.
  • Olağandışı ağ etkinliğiniz olup olmadığını kontrol edin.
  • Kullandığınız antivirüsün tam sistem korumasını her zaman açık tutun.
  • Kaynağını bilmediğiniz mail, SMS veya gönderilerden asla dosya indirmeyin.
İçeriği Oyla

1 Comments

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hulu'ya erişim - hulu'ya nasıl erişebilirim - vpn ile hulu'ya erişmek - vpn güvenli mi - lorentlabs

ABD’deki Hulu’ya Nasıl Bağlanılır ve Hangi VPN İşe Yarar?

kripto para borsası bitpanda - bitpanda güvenilir mi - bitpanda hakkında - bitpanda üyeliği açma

Kripto Para Borsası Bitpanda Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Bitpanda Grup