in

Kripto Para Madenciliği Nedir? Kripto Madenciliği Hakkında!

kripto para madenciliği - kripto para nedir - kripto para hakkında - kripto para güvenilir mi
kripto para madenciliği - kripto para nedir - kripto para hakkında - kripto para güvenilir mi

Kripto para madenciliği nedir? Kripto para ekosistemine giriş yapan kişilerin sorduğu sorulardan bir tanesi. Bu yüzden kripto para madenciliği nedir? Sorusunun cevabını dilimiz döndüğünce cevaplamak istedik.

Madencilik yani bir diğer ismiyle mining işlemi. Kripto paraların herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan, merkeziyetten tamamen uzak bir ağ biçiminde çalışmasını sağlayan en temel öğelerden birisidir.

Madencilik, blockchain teknolojisinin bir süreci olduğu gibi aynı zamanda dolaşım halindeki arz’a yeni coinlerin de katılmasını amaçlar ve sağlar.

Kripto Para Madenciliği Nedir ve Nasıl Çalışır?

Gerçekleştirilen işlemleri depolayan ve bu işlemleri blok şeklinde tamamen organizasyonunu yapan nodelara kripto madencisi denir. Mining nodeları, gerçekleştirilen işlemlerin doğrulamasını gerçekleştirir. Sonrasında bu doğrulamaları veri havuzuna ekler ve bunları çok işlem blokları olarak işlenmesi gerçekleşir.

Madencilik süreci başlamadan önce mining node, kendisine mining ödülü yollayacağı bir işlem oluşturur. Bu işlem Coinbase diye adlandırılıyor. Aynı şekilde coinlerin sıfırdan başlatıldığı ilk işlem olarak da tanımlanması mümkün.

Bütün alım-satım işlemleri hashleme işleminin ardından bu hashler Merkle ağacı, merkle kökü veya hash ağacı olarak organize edilmeye başlanır. Açıkça anlatmamız gerekirse hashler ikili eşler şeklinde ortaya çıkar. Merkle kökü olarak da bilinen “ağacın zirve noktasına” ulaşana kadar hash edilir. 

Hash kökü, kendinden önceki bir bloğun hashi ve “nonce” olarak da bilinen rastlantısal olarak belirlenen bir sayıyla birlikte bloğun başına yerleştirilir. Bu işlemin ardından blok başlığının hashleme işlemi bloğun belirteci olarak kullanılacak bir çıktı yaratılır.

Blok belirteci, protokol ile seçilen belli bir hedef değerinin altında olması gerekmektedir. İşlemin derinliğine inmemiz gerekirse, blok başlığı hashi belli miktarda sıfır ile başlamalıdır. 

İçlerinden biri son olarak geçerli bir hash keşfedene kadar ağdaki miningçiler başlığı nonce’dan tekrarlayarak yinelerler. Geçerliliği olan bir hash bulunduğunda, ilk bulan node bulduğu bloğu ağa yayınlar. Node’un bulduğu ilk hash’in bütün nodelar tarafından geçerli olup olmadığı kontrol edilir ve bloğu kendilerinin Blockchain yedeğine ekleyerek bir sonraki bloğun kazma işlemi sürdürülür. /Kaynak: Cointral

Not: Kripto para kategorisindeki hiçbir içeriğimiz yatırım tavsiyesi değildir. İçeriklerimiz tamamen bilgi ve haber amaçlıdır. Buraya tıklayarak farklı bir içeriğimize hızlıca erişebilirsiniz.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

altcoin nedir - kripto para altcoin - kripto para - altcoinler hakkında bilgi

Altcoin Nedir? Altcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

NordPass Logo

NordPass İncelemesi! NordPass Hakkındaki Temel Detaylar!