in

Altcoin Nedir? Altcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

altcoin nedir - kripto para altcoin - kripto para - altcoinler hakkında bilgi
altcoin nedir - kripto para altcoin - kripto para - altcoinler hakkında bilgi

Altcoin nedir sorusunun cevabı aslında toplumda şöyle cevap buluyor: ”Bitcoin dışındaki tüm kripto paralar birer altcoindir.” Teknik olarak doğru bir söylem olan bu cümle için alternatif cümleler üretilebilir. Örneğin ”Bitcoin’e alternatif olan diğer kripto para birimlerinin geneline verilen isme altcoin denir.” gibi.

Altcoinlerin oluşturulmasındaki en önemli neden bitcoin’de olan rekabet ortamını en aza indirip kazanç sağlayabilmek. Tabi ki farklı birçok nedeni var. Birçok altcoinde genel olarak Bitcoin’de de bulunan SHA-256 algoritması veya Scrypt algoritması yer alır. Bunlardan ziyade NIST5, X11, X13, X15, gibi farklı algoritmalara sahip yine birçok altcoin bulunmaktadır.

İlk altcoin Namecoin’dir.

2011 yılının Nisan ayında ortaya çıkan ilk altcoin Namecoin oldu. Bir para birimi olarak işlev görmesine rağmen, Namecoin’in asıl amacı alan adı kayıtlarının merkezden dağıtılmasını sağlamaktı. Bu şekilde internet yasaklarının önüne geçmesi planlanıyordu. Fakat Namecoin’in ömrü çok uzun sürmedi. Namecoin, kısa ömrüne rağmen ise en başarılı Altcoin’lerden biri olarak kabul edilmektedir.

Altcoinler Nedir? Neden Ortaya Çıktı?

Altcoin’lerin ortaya çıkış nedenlerinden en önemlisi Bitcoin’e nazaran çok daha hızlı işlem onayı yapmak ve kripto para dünyasını büyütmekti. Nitekim öyle de oldu. Kripto para dünyası gün geçtikçe büyüdü ve hala büyümeye devam ediyor. Altcoinlerin ortaya çıkışının en önemli nedenlerinden birisi de kripto para piyasasındaki hacmi yükseltmektir.

Altcoin nedir? Popüler Altcoinler Hangileridir?

Popülerlik uzun bir süredir Bitcoin, Litecoin ve Ethereum şeklinde sıralansa da bu sıra kısmen bazı zamanlarda değişiklik gösteriyor. Dünyada bu üçlü için şöyle bir tanımlama vardır;

Bitcoin Altın
Litecoin Gümüş 
Ethereum ise Petrol olarak tanımlanır.

CoinMarketCap’e Göre En Büyük 5 Altcoin:

 1. Ethereum (ETH)
 2. Ripple (XRP)
 3. Bitcoin Cash (BCH)
 4. Bitcoin SV (BSV)
 5. Litecoin (LTC)

Bitcoin Hakkında Kısa Bilgiler:

 • Bitcoin’in kısaltması BTC’dir.
 • Bitcoin’in bir sembolü vardır. Bu sembol şöyledir; ฿
 • Satoshi Nakamoto ismini kullanan kişi ya da kişiler tarafından ortaya çıkartılmıştır. Evet evet, ortaya çıkartan kişi ya da kişilerin kim olduğu hala bilinmiyor.  Satoshi Nakamoto mu? Bu sadece bir isim. Bu ismin arkasında olduğu söylenen birçok kişi için teoriler ortaya atıldı. Fakat hiçbirisi Satoshi çıkmadı.
 • Hiçbir merkez bankası, resmi kuruluş ya da otorite ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimi!
 • Bitcoin nedir sorusunu sorduğumuzda blockchain ve kriptografi nedir sorularını da sormalıyız.
 • Bitcoin derin ağ’da en çok kullanılan para birimidir. Merkeziyetsiz ve kontrolsüz olması ne yazık ki devrim niteliğinde olan bu ürünün siber suçlular tarafından da sık sık kullanılmasını sağlıyor.
 • Son zamanlarda artan fidye virüsü yazılımlarında da bitcoin kullanılmaktadır. Fidye virüsü saldırısına uğrayan kişilerden genellikle bitcoin istendiği bilinen bir gerçek.
 • DolarEuro veya Türk Lirası.. Sınırsız bir şekilde basılması mümkün. Evet bu konunun bazı sorunlara yol açtığı da bilinen bir gerçek. Fakat basılmaması için önünde bir engel yok. Bitcoin ise sınırlıdır. Yalnızda 21 milyon adettir ve henüz hepsi dolaşımda değildir.

Not: Altcoin Nedir? Altcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler! Başlığının amacı tamamen bilgi ve haber amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Ancak ve ancak ilgili riskin farkında olduğunuzdan emin olun.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 1

Saldırı Uyarısı: Bu 6 Uygulamada Kötü Amaçlı Yazılım Tespit Edildi!

kripto para madenciliği - kripto para nedir - kripto para hakkında - kripto para güvenilir mi

Kripto Para Madenciliği Nedir? Kripto Madenciliği Hakkında!